WhatsApp ve Skype aramaları nasıl kayıt edilir?

0

Çeşitli sebeplerle internetten yaptığınız aramaları ya da görüşmeleri sonradan dinlemek ya da izlemek isterseniz, tüm platformlar için WhatsApp ve Skype aramaları kayıt nasıl edilir adım adım anlattım.

WhatsApp ve Skype aramaları nasıl kayıt edilir?

Bu yazılımlardan WhatsApp, mobil veya masaüstü sürümlerinde arama kayıt etmeyi desteklemiyor, ancak endişelenmeyin, çünkü WhatsApp çağrılarını kaydetmek için kullanılabilecek yöntemlerin çoğu oldukça basittir.

WhatsApp aramalarını kayıt eden uygulamalar

Bir Android telefonunuz varsa, cihazınızdaki dahili ses kayıt uygulamasını kullanmak en basit çözümdür. Bu yöntem için WhatsApp çağrınızı başlatırsınız ve çoklu görevi destekleyen bir akıllı telefonda olduğunuz sürece, WhatsApp çağrısını sonlandırmadan ses kayıt uygulamanızı açmanız yeterlidir.

Kayıt uygulamasının aramanın her iki tarafını da kayıt ettiğinden emin olmak için aramanızın hoparlörde olması gerekir, ancak ses büyük olasılıkla kötü bir kalitede kaydedielcektir. Bu en zarif çözüm değil, ama acil durumlarda iş görür. Bu yaklaşım sesli aramalar için faydalıdır, çünkü yazılım video kaydetemez. Telefonunuzda bir ses kayıt uygulaması yoksa, Google’ın Kaydedici uygulamasını kullanabilirsiniz.

Arama kayıt özellikleri sunan üçüncü taraf uygulamaların sayısı çok, ancak en iyi seçeneklerden biri Cube Call Recorder‘dır. Bu ücretsiz uygulama, size çeşitli reklamlar gösterir ancak aşırı müdahaleci bir yapıda değildir. Uygulama, gelen çağrıların otomatik kaydını ve WhatsApp dahil olmak üzere çeşitli uygulamalardan çağrı kaydı seçenekleri sunar. Ayrıca, kayıtlarınızın bulut yedeklemesini alabilir, kayıt aracını ve uygulamanın kendisini gizlemenizi sağlayan ‘Sessiz mod’ özelliğini de kullanabilirsiniz.

iPhone kullanıyorsanız WhatsApp aramalarını kaydetmek için işiniz çok daha zor. Apple, doğrudan telefonunuzdan arama kaydetmeyi çok daha zorlu bir iş haline getirir. Üçüncü taraf uygulamaların aynı anda telefon uygulamasına ve mikrofona erişmesi yasaktır. Bu, neden WhatsApp çağrı kayıtlarını açıkça destekleyen App Store uygulaması bulunmamaktadır.

Bunun yerine, hantal olsa da işinizi görebilecek geçici çözümler var. iPhone’unuzdaki yerel ekran kaydedici, uygulamalar tarafından üretilen sesi kaydedebilmesine rağmen, mikrofon sesli arama veya video görüşmesinin kendisi tarafından zaten kullanıldığından, arama kısmını kaydedemez. Bunu aşmak için yapabileceğiniz en basit şey, çağrıyı hoparlöre almak ve çağrıyı ses kaydedicili bir akıllı telefon gibi ikinci bir cihazla veya hatta bir ses kaydedici çalışan dizüstü bilgisayar ile kaydetmek.

Skype aramalarını kaydetmek için çözümler

Programın yerleşik kayıt özelliğini kullanarak bir Skype çağrısı kaydedebilirsiniz. Bazı üçüncü taraf uygulamaları sesli ve görüntülü aramaları yakalamanıza da yardımcı olabilir.

Skype bir süredir masaüstü, mobil ve web sürümleri için yerleşik bir kayıt özelliği sunuyor. Bu kayıt, Skype’ta 30 gün süreyle saklanır, ancak dilerseniz MP4 dosyası olarak cihazınıza da indirebilirsiniz.

Arama kayıt özelliği Windows, macOS, Linux, iOS ve Android için Skype yazılımında çalışır. Web için Skype da bu özelliği destekler, ancak bunun için Google Chrome ya da Microsoft Edge kullanmanız gerekmektedir.

Web için Skype veya Skype’ın masaüstü sürümünü kullansanız da, videoları kaydetme ve yönetme işlemi aynıdır. Mobil uygulamada da çok az fark vardır.

  • Bilgisayarınızdaki veya mobil cihazınızdaki Skype uygulamasını açın ve sesli veya görüntülü aramayı başlatın.
  • Bağlandıktan sonra + işaretini (veya üç nokta simgesini) tıklayın ve Kaydı başlat komutunu seçin.
  • Ekranda, sizi ve aramayı kaydettiğiniz kişiyi uyarmak için bir mesaj görüntülenir.
  • Kaydı durdurmaya hazır olduğunuzda, + işaretini (veya üç nokta simgesini) tekrar tıklayın ve Kaydı durdur komutunu seçin. (Aramayı sonlandırdığınızda da kayıt sonlanır.)

Bu kayıtlar yalnızca 30 gün boyunca Skype’ta depolandığından, kalıcı olarak kayda sahip olamk isterseniz onu bir dosya olarak indirebilirsiniz.

  • Skype’ın masaüstü sürümünde, daha fazla seçenek için görüşmedeki kişinin sohbet penceresini açın ve bırada göreceğiniz küçük video önizlemesinin sağ üst köşesindeki üç noktalı simgeyi tıklayın.
  • Kaydet’i tıklayın. Farklı bir konuma yerleştirmek için Farklı Kaydet’i tıklayın . Kayıt video da ses de olsa, dosya MP4 video olarak kaydedilir.

 

Cevap bırakın