Video konferanslarınız için en başarılı web kameraları

Video konferanslarınız için en başarılı web kameraları

0

Türkiye’de tüm dünyada olduğu gibi Pandemi ile birlikte birçok şirket evden çalışmaya geçti. Yaklaşık 3 aylık bir sürecin ardından iş dünyasının bir bölümü ofislere ve iş yerlerine dönse de hala büyük bir kısmın evden çalışmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Evden çalışmaya geçen firmalar bu süreci organize bir şekilde yürütebilmek için haliyle bazı temel hazırlıklar yaptılar. Ne kadar süreceğini öngöremedikleri bu dönem için çoğu firmanın VPN yani sanal özel ağlar ile diğer temel yazılım ve altyapı destekleri dışında ekipman desteği konusunda çok bonkör davranmadığını söylemek mümkün. Ancak bugünlerde hala evden çalışmaya devam eden firmalar için bazı ekipmanları çalışanlarına sağlamaları işlerin verimliliği ve kalitesi açısından son derece kritikti. Özellikle sık sık video konferans uygulamaları üzerinden toplantı yapan şirketler bu dönemde çalışanlarına hem ses hem de görüntü konusunda toplantılarını verimli bir şekilde yapabilecekleri teknoloji ekipmanlarını sağladılar. Bu noktada verimli bir sanal toplantı için iyi bir web kamerasının ne kadar önemli bir ihtiyaç olduğunu yeniden keşfettik. Diğer keşfettiğimiz ise elimizdeki binlerce lira ödeyerek sahip olduğumuz bilgisayarların dahili kameralarının çağın çok gerisinde kaldığıydı.

Aslında kaliteli bir görüntü elde edeceğiniz profesyonel ya da kurumsal olarak adlandırabileceğimiz web kameralar sadece iş dünyasının beyaz yakalıları için değil, bir Twitch yayıncısı veya YouTube yıldızı olmayı hayal edenlerin de hedef kitlesi bağlantı kurmak için edinmesi gereken anahtar cihazlar. Bununla birlikte ara sıra arkadaşlarıyla görüntülü sohbetler yapan biri iseniz nispeten daha ucuz web kameraları da işinizi görecektir. Ancak örneğin global bir şirketin pazarlama müdürü iseniz ve gününüz zoom ya da teams üzerinde geçiyorsa çok kaliteli bir webcam’e ihtiyacınız olacaktır. Ya da bir içerik oluşturucuysanız, Twitch ve Facebook gibi platformlarda öne çıkmanız için olabildiğince net ve keskin bir görüntü kalitesine ve düzgün bir çözünürlüğe sahip bir cihaza ihtiyacınız olacaktır. İyi web kameraları, görünümünüzü özelleştirmenizi sağlayan gelişmiş yazılım seçenekleriyle paylaştığınız görüntünün kalitesini daha da ileri götürebilen cihazlardır.Web kameraları kategorisinde çok fazla seçenek var ve yanlış modeli seçmek, önemli bir iş toplantısı veya canlı akış sırasında bulanık ve pikselli görünmenize neden olabilir. Bu nedenle, ister bir ev ofisi kurgulayın ister Twitch’te yayınınızı bir sonraki seviyeye taşımak isteyin, ihtiyaçlarınız için en iyi web kamerasını bulmanıza yardımcı olmak adına bu hafta size bazı tavsiyeler içeren bir yazı hazırladım.

Piyasadaki en iyi web kameraları mercek altında
Önereceğim ilk cihaz, saniyede 30 kare hızında net 1080p görüntü sunan Logitech C920. C920 ayrıca sesinizi yakalamak için güvenilir çift mikrofona ve dizüstü bilgisayarlar, monitörler ve tripodlar için ideal olan esnek bir tasarıma sahiptir. Daha iyi kaliteye ihtiyacınız varsa, Logitech C922 Pro Stream saniyede 60 kare video ve otomatik arka plan kaldırmayı aynı şık ve çok yönlü tasarıma sığdırıyor.
Logitech C310, Microsoft LifeCam HD-3000 gibi 720p’de kayıt yapan diğer popüler uygun bütçeli seçenek. İçerik oluşturmak için en iyi web kamerasını arıyorsanız, Razer Kiyo, akış sırasında yüzünüzü aydınlatmaya yardımcı olan yerleşik bir halka ışığına sahip mükemmel bir seçim. Ayrıca YouTuber’lar için saniyede 60 kare video çekimi sağlayan ve çeşitli gelişmiş yazılım özelleştirme özelliklerine sahip yeni Logitech Streamcam’i de unutmamak gerek.
Web kameralarının şu anda inanılmaz derecede yüksek talep gördüğünü belirtmem gerekiyor, bu yüzden şu anda aradığınız özelliklerde bir webcam’i piyadada bulamayabilirsiniz. C920 ve Microsoft LifeCam gibi modeller, birçok satış noktasında sipariş listesinde, yani almak için birkaç hafta beklemeniz gerekebilir. Şimdi önerdiğim cihazların bazılarının detaylarına bakalım.

Logitech C920
Logitech C920’yi hemen hemen her konferans odasında görmenizin bir nedeni var. Bu genel olarak satın alabileceğiniz en iyi web kamerası. C920, saniyede 1080p ve 30 kare hızında keskin videolar kaydeder ve hem solo konferans aramaları hem de büyük toplantı odaları için ideal olan 78 derecelik geniş bir görüş alanına sahiptir. Şık siyah tasarımı, ekranlara yerleştirme veya tripodlara takmak için eşit derecede ideal ve eşlik eden yazılımı özelleştirilebilir arka planlar ve avatarlar sunar. Oyun oynamak için daha üst seviye bir şeye ihtiyacınız varsa, Logitech C922 Pro Stream web kamerası, 720p’de 60 fps video kaydını sağlayan C920’nin geliştirilmiş bir sürümüdür. Ancak, video görüşmeleri için yalnızca en iyi genel kaliteyi arıyorsanız, Logitech C920 işinizi fazlasıyla görecektir.

Logitech C310
Popüler ve uygun fiyatlı bir diğer seçenek olan Logitech C310, çoğu monitör ve dizüstü bilgisayar ekranına kolay monte edilebilen basit bir tasarım içinde sağlam 720p görüntü kalitesi sunuyor. C310, mümkün olan en iyi resmi elde etmek için otomatik olarak aydınlatma koşullarını ayarlayabilir ve ürünle birlikte verilen Logitech Web Kamerası Yazılımı ile çerçeveyi özelleştirmek veya web kamerasını hareket dedektörü olarak ayarlamak için kullanabilirsiniz. 1080p video veya tripod montaj seçenekleri istiyorsanız daha pahalı bir şey için almanız gerekecek, ancak ihtiyacınız olan her şey günlük video görüşmeleri için sağlam bir kameraysa, C310 çoğu insan için en iyi web kameralarından biridir.

Microsoft LifeCam HD-3000
50 doların altındaki en iyi web kameralarından biri olan Microsoft Lifecam HD-300, günlük video görüşmeleri ve grup sohbetleri için 720p video kaydı sunuyor. Kamera, görünümünüzü özelleştirmek için çeşitli filtreler ve efektler ile varsayılan çözünürlüğü özelleştirme seçenekleri sunuyor. LifeCam yazılımı ile geliştirilen uygulamayı sabit diskinize kolayca fotoğraf ve video çekmek veya sosyal medyada paylaşmak için de kullanabilirsiniz. LifeCam HD-3000 Skype sertifikalıdır ve bağlantıda kalmak için öncelikle Microsoft’un çevrimiçi sohbet uygulamasını kullanıyorsanız bunu aklınızda bulundurmanız gerek.

Logitech StreamCam
Ciddi bir yayıncı veya hevesli bir içerik oluşturucuysanız, Logitech StreamCam satın alabileceğiniz en iyi web kameralarından biridir. Bu üst düzey web kamerası, 1080p’de saniyede 60 kare hızında kayıt yaparak Twitch akışları ve yüksek kaliteli YouTube videoları için idealdir. StreamCam, hem yatay hem de dikey modlarda monte edilebilecek benzersiz bir yeteneğe sahiptir, bu nedenle Instagram ve TikTok gibi platformlar için de kullanabilirsiniz. Bu mükemmel akışlı web kamerası, yüksek hızlı bir USB-C bağlantısı, çeşitli montaj seçenekleri ve 3 aylık XSplit Premium akış yazılımı sunar.

Razer Kiyo
İyi aydınlatma, karanlık, bulanık bir görüntü ile parlak ve net bir görüntü arasındaki fark anlamına gelebilir. Razer Kiyo bu soruna zarif bir çözüm sunuyor. Oyuncular için tasarlanan ancak herhangi bir ayar için ideal olan Kiyo, çevrimiçi video görüşmelerine veya oyun yayınlarına atlarken yüzünüzü aydınlatmaya yardımcı olan entegre bir halka ışığına sahiptir. Bu web kamerası saniyede 30 karede net bir 1080p’de veya 720p’de daha yumuşak bir 60 fps’de kayıt yapabilir. Bu da onu oyuncular ve ciddi içerik oluşturucular için en iyi web kameralarından biri yapar. Kiyo, nispeten daha pahalı, ancak kendinizi düşük ışıklı ortamlarda çalışıyorsanız ve harici bir ışık satın almak istemiyorsanız, yatırıma değer.

Sizin için en iyi web kamerası hangisi?
En iyi web kamerasını ararken, çözünürlük, kare hızı ve fiyat gibi birkaç önemli faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Yaptığınız tek şey birkaç günlük görüntülü görüşme ise Logitech C310 ve Microsoft Lifecam HD-3000 gibi giriş seviyesi kameralar bu kullanım için idealdir. Web kameranızı YouTube, Twitch gibi platformlarda içerik oluşturmak için kullanıyorsanız, 1080p’de çekim yapan bir web kamerası almayı hedeflemelisiniz. Logitech C920 ve Razer Kiyo gibi birçok web kamerası saniyede 30 kare hızla 1080p çekiyor. Ancak akışlar ve videolar için en sürükleyici kaliteyi istiyorsanız, Logitech StreamCam gibi 60 fps’de 1080p’yi işleyebilen bir kamera kullanmalısınız.
Ayrıca bir web kamerasının sahip olduğu ayrıcalıklı özellikleri de dikkate almaya değer. Razer Kiyo’nun dahili bir halka ışığı vardır, bu da düşük ışıklı odalarda kayıt yapan ve ayrı bir ışığa sahip olmayan kişiler için idealdir. Logitech kameralar genellikle çekimlerinizi özelleştirmek için güçlü yazılım seçeneklerine sahiptir ve StreamCam hem mobil hem de portre modlarında çekim yapabilir, bu da mobil tüketim için video çekip çekmediğinizi düşünmeye değer.

Cevap bırakın