Sosyal Mecralarda Video Paylaşımının İncelikleri

0

Sosyal mecralarda video paylaşımının hem kullanıcılar hem de işletmeler için bir gereklilik olduğunu biliyoruz.

“Hangi sosyal medya platformunda video paylaşmalıyım? konusu ise birçok kişinin merak ettiği ve sıkça duyduğumuz bir soru. Yazımda sorularınıza yanıt bulacağınız pratik öneriler var.

Sosyal Mecralarda Video Paylaşımı 

Yaptığınız işin çeşidi, markanız, pazarlama planınız gibi değişkenler dışında, sosyal medya platformlarının videolar ile ilgili güncellemeleri de hangi platformun en iyisi olacağına dair soruyu cevaplanamaz hale getiriyor. Bu nedenle farklı videoların farklı sosyal medya kanallarında farklı rollere büründüğünü söyleyebilirim. Bu yazımda da sosyal medya platformlarında video paylaşımının farkları ve nasıl etkili olunacağı hakkındaki soruları cevaplayacağım.

Yazılı içerikte olduğu gibi video içeriklerinin de kullanıcılara farklı mesajları iletmesi gerekiyor. Örneğin farkındalık yaratmak istiyorsanız, video içeriğinizin insanların dikkatini ne yaptığınıza ya da ne sattığınıza dikkat çekmesini istersiniz.

Burada önemli olan kısım, bütün sosyal medya platformlarının birbirinin aynısı olacak şekilde yaratılmadığını fark etmektir. Her bir platformun ayrı bir işlevi, iyi ya da kötü olduğu konular bulunuyor. Bu nedenle birinin diğerine üstünlüğünden ziyade, hangisini nasıl en verimli kullanabileceğinize odaklanmalısınız. Bu yazımda anlattığım ipuçları, sosyal medya platformlarını kendi sınırları içinde nasıl verimli kullanacağınız konusunda size yardımcı olacaktır.

İşte en popüler ağlarda video paylaşmanın incelikleri.

 

YouTube Üzerinden Video Pazarlama

Artıları:

YouTube’un birçok artısı var ve bunlarda en önemlisi, her gün insanlar bir milyar saatin üzerinde YouTube videosu izlemesinden kaynaklanıyor. İnsanlar bu platform üzerinden çeşitli kategorilerde videolar izliyor. Bu çeşitlilik içerisinde müzik videoları ve perdelere tırmanan kedileri içerdiği gibi, aynı zamanda birçok insan eğitici bilgileri, ne nasıl yapılır anlatan içerikleri de YouTube aracılığı ile izliyor. Ayrıca şirketin Google tarafından satın alınması ile birlikte artık videoların derecelendirilmesi de artmış durumda. Sosyal mecralarda video paylaşımı konusunda YouTube çok önemli bir konumda.

Eksileri:

Her ne kadar birçok artıdan bahsedilse de, YouTube’un en büyük artısı olan devasa boyutu aynı zamanda sizin için bir eksi haline gelebilir. Devasa boyutta olan bir platformda, yüklediğiniz bir video kolayca unutulma ihtimaline sahip. Ayrıca tek eksisi de bu değil. YouTube’un en kötü tarafı videoları izletmek için kullanıcıları sizin sitenizden kendine çekiyor.

 

Facebook Üzerinden Video Pazarlama

Artıları:

Videolar konusunda Facebook’un en önemli artısı, hali hazırda sizi takip eden bir kitlenin bulunması ile ilgili. Bu platforma yüklediğiniz videolara yorum yapabilecek, beğeni bırakacak mevcut bir kitleniz hali hazırda var. Ayrıca bu kitleyi genişletebilirsiniz. Eğer bu kullanıcılar video içerikleriniz ile etkileşime girerse, sadece sizi takip edenlere değil, sizi takip eden kişileri takip eden kullanıcılara da ulaşabiliyorsunuz. Bu hali ile Facebook hedef kitle ile direk etkileşime girme için harika bir platform.

Eksileri:

Facebook’un ana eksilerinden birisi, paylaştığınız içeriklerin bir kullanım ömrü olması. Videonuz beğeni almayı ve paylaşılmayı bıraktığı anda zaman tünelinde aşağılara düşüyor ve kayboluyor. Ayrıca zaman tünelindeki paylaşımlar aramalarda çıkmadığı için burada paylaşılan videolar dış dünya için görünmez bir durumdalar.

 

 

Instagram Üzerinden Video Pazarlama

Artıları:

Instagram’ın en büyük artısı kullanıcı kitlesi ve bu kitle ile olan etkileşim. Her gün 4.2 milyar beğeni yapılıyor ve her ay 500 milyonun üzerinde hitap edebileceğiniz aktif kullanıcı bulunuyor. Ayrıca bir diğer artı da Instagram Facebook tarafından satın alındığı için aynı reklam verilerini iki platform için de kullanabilirsiniz. Ayrıca yeni bir özellik olan Instagram Hikayeler ile günlük video paylaşımları yapmanız da mümkün hale geldi.

Eksiler:

Instagram’ın en büyük eksisi sahip olduğu kitleden kaynaklanıyor. Çünkü Facebook’un aksine Instagram kullanıcılarının yaş ortalaması genel olarak genç bir kitlenin kullanımda olduğunu gösteriyor. Böyle bir durumda marka ya da işletmenizin hitap edebileceği kitle de kısmen daralmış oluyor.

 

Snapchat Üzerinden Video Pazarlama

Artıları:

Snapchat’in izlenme oranı başladığı günden beri sürekli artıyor. Markalar ve işletmeler de bu platformu genelde kitlelerine kamera arkası görüntüleri vermek için kullanıyorlar.

Eksiler:

Snapchat’in eksisi az önce Instagram için bahsettiğim gibi, kullanıcı kitlesinin yaş ortalamasından kaynaklanıyor. Gençlerden oluşan bir kitle her işletme için uygun bir hedef olmayabilir.

 

Twitter Üzerinden Video Pazarlama

Artıları:

Twitter videolar ile anılan bir platform olmasa da anlık tweetler ve bu tweetlerin retweet edilerek diğer kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaşabilmesi, Twitter’ın en büyük artısı.

Eksileri:

Twitter’ın en büyük eksisi, marka ve işletmelerin hedef kitlelerini kendileri belirleyememesidir. Buradaki paylaşımlarınızın ne kadar tweet alacağı ya da kaç defa retweet edileceğinin kontrolü maalesef sizde olmuyor.

.

Umarım yazım size fikir verebilmiş ve kafanızdaki soru işaretlerini bir nebze de olsa giderebilmiştir.

YouTube Kanalınız için uygulayabileceğiniz taktiklere yer verdiğim yazımı da okumanızı öneririm.

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Cevap bırakın