Photokina 2016

0

photokina_03

İki yılda bir Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen Photokina fuarı bu yıl 20-25 Eylül tarihleri arasında yapıldı. Fuarda öne çıkan ürün ve teknolojileri sizler için bir araya getirdim.

Her ne kadar fuarların eski önemi kalmasa da (teknoloji ve özellikle internet sayesinde) yine de halen ilgi çeken bazı fuarlar bulunuyor. Bunlardan biri de iki yılda bir düzenlenen Photokina. Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen fuar bu yıl 20-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bu yıl yapılan fuarı 133 farklı ülkeden 191 bin kişi ziyaret etti. Bir sonraki Photokina’nın 25-30 Eylül 2018 tarihleri arasında yine Köln’de yapılacağını da hatırlatayım.

photokina_05

Sony a99 II

Fuarda tanıtılan ürünlerden biri Sony’nin Alfa serisi olarak da bilinen a serisinin 99 modelinin ikinci sürümü oldu. A99 modelinin duyurulmasından 3 yıl geçtikten sonra piyasaya sürülen II isimli yeni ürün 42.2 Megapiksel çözünürlük sunan Full Frame bir sensöre sahip. Hibrit yüz tanıma özellikli otomatik netleme fonksiyonu bulunan fotoğraf makinesi bu netleme sistemi 399 nokta ile çalışıyor. 5 eksenli imaj sabitleme, saniyede 12 kare seri çekim ve 4K video kayıt gibi özellikleri bulunan fotoğraf makinesinin Kasım ayında piyasaya sürüleceği ve sadece gövde fiyatının Avrupa’da 3600 Euro olacağı açıklandı.

photokina_nikon

Nikon KeyMission ailesini genişletiyor

Photokina’ya katılan ünlü fotoğraf markası Nikon, yeni fotoğraf makinesi duyurusu yapmadı. Fakat bunun yerine firmanın KeyMission adını verdiği ve her yıl ABD’de düzenlenen CES fuarında geçen yıl tanıttığı 360 kodlu ürünü nihayet satışa sundu. Bu yeni kamera hem aksiyon hem de VR yani 360 derece görüntüleme kamerasıydı. Firma Photokina’da sadece aksiyon kamerası olarak kullanılabilecek KeyMission 170 ve KeyMission 80 isimli 2 yeni modeli daha tanıttı. İsminden de anlaşılacağı gibi 170 kodlu ürün biraz daha gelişmiş bir model. 4K ve suya dayanıklılık gibi özelliklere sahip. 80 modeli ise biraz daha basit bir ürün ve 4K gibi özellikleri bulunmuyor. Ancak 180 modelinden farklı olarak iki kamerası var ve ön yüzdeki kamera selfie çekimleri için kullanılabiliyor. Ürünlerin yurtdışı fiyatları sırasıyla 399.95 ve 279.95 dolar olarak açıklandı. Bu yıl başında duyurulan KeyMission 360’ın satış fiyatı ise 499.95 dolar olacak.

Canon yeni modelleri de oradaydı

Her ne kadar Canon yeni fotoğraf makineleri için fuara özel bir tanıtım yapmadıysa da kısa bir süre önce duyurduğu 5D Mark IV ve EOS M5 modellerini dünya çapında ilk kez Photokina’da görücüye çıkardı. Canon’un efsane model serisinin son üyesi olan 5D Mark IV, son teknolojik dokunuşları ve 4K gibi özellikleriyle zaten iyi olan fonksiyonları bir üst seviyeye taşıyor. Bu ürünle ilgili detayları merak edenler daha önce yazdığım yazıya göz atabilirler.

photokina_06

Aynasız modellere biraz mesafeli duran Canon’un bugüne kadar M ailesi için çıkardığı birkaç model bulunuyor. Ailenin son üyesi olan M5, orta seviye özellikleri aynasız bir gövdede birleştiren bir model. Teknik olarak bakıldığında firmanın orta seviye modeli EOS 80D’nin küçük halini anımsatan M5, Dual Pixel, döndürülebilir ekran, uzaktan kullanım için Bluetooth gibi özelliklere sahip. Her iki modelde ziyaretçiler tarafından Photokina’da Canon’un standında görücüye çıktı.

Panasonic

Fuarda en fazla yeni fotoğraf makinesi tanıtan markalardan biri Panasonic oldu. Firma kısa bir süre önce bilgilerini internete düşen Lumix GH5 modelini fuarda resmi olarak duyurdu. Ürünün en önemli özelliği 4K çözünürlüğünde saniyede 60 kare video çekebiliyor olması. Bu özelliğin kendi kategorisinde bir ilk olduğunu da belirteyim. Ürün aynı zamanda 6K Photo adı verilen ve videodan 18 Megapiksel fotoğraf yakalamayı sağlayan bir özelliği de sahip.

Panasonic ayrıca Lumix G80, LX15, LX10, FZ2000 modellerini de fuarda duyurdu ve ziyaretçilerin beğenisine sundu.

GoPro

Aksiyon kamerasının mucidi olan GoPro, son yıllarda Çinli üreticilerin uygun fiyatlı modeller geliştirmesiyle ciddi anlamda rekabet yaşamaya başlamıştı. Fuarda yeni ürünlerini sergileyen GoPro, aksiyon kamerası ailesinin en son modeli olan Hero 5 Black’i duyurdu ve tanıttı. Bu modelin en önemli özelliği su geçirmez olması ve dokunmatik bütünleşik bir ekranının bulunması. Bunlar dışında sesli komutlarla kullanılabilen GoPro Hero 5 Black, diğer modellerin ilk duyurulduğunda olduğu gibi 499 dolardan satışa sunuluyor.

GoPro ailesinin giriş seviyesi modeli olan Session modeli de Hero 5 Session olarak güncellendi. Bütünleşik su geçirmeyen bir gövdesi olan ürünün yenilenen en önemli özelliği artık 4K desteği sunuyor olması.

GoPro’nun fuarla ilgili en önemli bombası ise Karma ismini verdiği drone modeli oldu. Bu modelin en önemli özelliği katlanabiliyor olması ve bu sayede rahatlıkla taşınabilmesi. Özel bir kumanda ile kullanılabilen Karma’nın kamerasız fiyatı 799 dolar olarak açıklandı. Hero 5 Black modeli bir kamera ile de satın alınabilen ürünün bu haliyle fiyatının ise 1099 dolar olacağı açıklandı.

Olympus OM-D E-M1 Mark II

Fuarda yeni modellerini tanıtan bir diğer marka ise Olympus oldu. Olympus OM-D E-M1 Mark II modelini duyuran firma 20.4 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Saniyede 18 kare gibi yüksek bir seri çekim hızı sunan yeni model, firmanın 4K video kayıt özelliğine sahip olan ilk aynasız modeli.

Orta formatta aynasız savaşları

Fujifilm fuarda orta format aynasız modeli GFX 50S’i tanıttı. Bilindiği üzere son aylarda aynasız teknolojileri orta format fotoğraf makinelerine de gelmeye başladı. Bu alandaki ilk örnek Hasselblad X1D-50c modeli olmuştu. O ürünle ilgili detaylı bilgiyi http://mediatrend.mediamarkt.com.tr/orta-formatta-aynasiz-donemi/ adresindeki yazımda bulabilirsiniz. 43.8 x 32.9 mm büyüklüğünde bir sensörü bulunan Fujifilm GFX 50S’te yukarı ve aşağı hareket edebilen bir vizör bulunuyor. Fotoğraf makinesinin en önemli özelliği ise gövde ağırlığının sadece 800 gram olması. Orta format bir fotoğraf makinesi için bu ağırlığın çok hafif olduğunu belirtmekte fayda var.

Elbette fuarda onlarca yeni ürün ve teknolojinin tanıtıldığını da belirtmek isterim. Burada hepsine yer vermek mümkün olmasa da Kodak, Zeiss ve benzeri markalar da fuarda yer alıyordu. Ayrıca irili ufaklı flaş, stüdyo ekipmanları, fotoğraf teknolojileri, tripod üreticileri ve daha birçok benzer firma da fuarda yer aldı.

Dünyada fotoğraf teknolojileri konusunda Photokina kadar geniş kapsamlı bir başka fuar bulunmuyor. Yazımı bir sonraki fuarın 2018’i yılında yapılacağını hatırlatarak sonlandırıyorum.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın