Canon EOS 5D Mark IV

0

canon_5d06

Canon’un 5D ailesinin son ürünü olan EOS 5D Mark IV bir DSLR fotoğraf makinesinin geldiği son noktayı gösteriyor.

Yazıya klasik bir giriş olacak beli ama takvimler 22 Ağustos 2005’i gösterdiğinde Canon, 5D modelini tanıtmıştı. Firmanın Full Frame yani tam boyutlu (36×24 mm) sensörlü orta seviye DSLR modeli olan 5D’nin ilerleyen yıllarda efsane olacak bir ailenin ilk üyesi olacağını muhtemelen kimse beklemezdi.

Bu modelin ilgi görmesiyle beraber 3 yıl sonra 2008 yılında 5D Mark II ve 2012 yılında 5D Mark III piyasaya sürüldü. Her ne kadar 20155 yılında 5DS ve 5DS R modelleri (ikisi de 50 Megapikseldi) satışa sunulmuş olsa da bu son iki model tam olarak bu ailenin özelliklerini taşımıyor ve ağırlıklı olarak özel beklenti ve ihtiyaçlar için tasarlanmış modellerdi.

canon_5d001

Ailenin devam niteliğindeki modeli olan (ki ismindeki Mark IV bunu ifade ediyor) son üyesi ise 2016 yılının Ağustos ayında duyuruldu. Mark IV, 5D ailesinin bugüne kadar üretilen en üst düzey modeli. Genel özelliklerine baktığımızda ise 30 Megapiksel CMOS Full Frame sensör, Dual Pixel desteği, 4K video kayıt, 102400’e çıkan maksimum ISO, saniyede 7 kare seri çekim, 1.62 Milyon piksel 3.2 inç dokunmatik ekran ve benzeri özellikler yer alıyor.

Bu yazının amacı cihazın özelliklerini anlatmak olmadığı için bu uzun konuyu kısaca anlatıp geçiyorum. Bu yazımda ağırlıklı olarak 5D Mark IV’in yeni özelliklerine dikkat çekeceğim. İşte 5D Mark IV’ün önceki modelde yer almayan ya da geliştirilen özellikleri:

Yeni sensör

Fotoğraf makinesinde kullanılan yeni nesil CMOS sensör 30 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Önceki model 5D Mark II’te ise bu rakam 22.3 Megapikseldi. Bu sayede daha yüksek çözünürlükle fotoğraf çekilebiliyor. Bu ise daha fazla detay anlamına geliyor.

canon_5d03

4K video

Ürünün belki de en dikkat çekici yeniliği 4K video kayıt desteği sunabilmesi. Bunu sinema çözünürlüğünde yani DCI 4K olarak yapabilen fotoğraf makinesi saniyede seçimli olarak 30/25 ya da 24 kare 4096×2160 piksel video kayıt edebiliyor. Video konusunda zaten başarılı olan Canon, bu modelde 4K desteği ile çıtayı biraz daha yükseltiyor. Önceki modelde olduğu gibi 5D Mark IV’te de hem kulaklık hem mikrofon girişinin olduğunu da belirteyim.

Videodan fotoğraf alabilme

4K desteği sunan diğer fotoğraf makinelerinde olduğu gibi bu model de videodan fotoğraf olabiliyor. 4K’nın bize sunduğu çözünürlük ise 8.8 Megapiksel. Günü kurtarmak için fazlasıyla iyi bir çözünürlük.

canon_5d004

HDR video modu

Son yıllarda popüler olan HDR desteği video modunda bu fotoğraf makinesine de geldi. Halen satılmakta olan bazı televizyonlarda da bulunan bu özellik sayesinde görüntüler daha aydınlık kayıt edilebiliyor. Ayrıca kontrast görüntüler yerine her bölgenin aydınlık olduğu sonuçlar alınabiliyor.

Yeni İmaj İşlemci

Genelde tüm markaların yaptığı gibi Canon da yeni ürününde yeni bir imaj işlemcisi kullanıyor. DIGIC 6+ isimli yeni imaj işlemcisi teknik olarak önceki modelden daha iyi. Bu farklılığı seri çekim hızında görebiliyoruz.

Artırılan seri çekim hızı

Önceki modelde saniyede 6 kare olan seri çekim hızı 5D Mark IV’te 7 kareye (çözünürlük yüzde 50 oranında artmasına rağmen) yükseltilmiş. Bu da ürünün teknik özelliklerinin ne kadar iyileştirildiğini gösteriyor.

canon_5d005

Dual Pixel

Hayatımıza yeni giren bir kavram olan Dual Pixel, Canon’un ilk kez EOS 80D’de modelinde kullandığı bir teknoloji. Dual Pixel’de sensör üzerindeki her bir piksel aynı zamanda netlik için de kullanılabiliyor. Geleneksel yöntemden farklı olan bu yeni teknoloji çok daha hızlı netlik yapılmasını sağlıyor. Hatta bu teknoloji sadece fotoğraf makinelerinde değil cep telefonlarında da kullanılıyor. Dual Pixel’i ilk kullanan marka Samsung oldu. Firmanın Galaxy S7, S7 Edge ve kısa süre önce duyurduğu Note 7 modellerinin kameralarında bu teknoloji bulunuyor.

Dual Pixel Raw formatı

Bu teknolojinin bir diğer artısı ise yeni bir format getirmesi. Daha önce Lytro gibi markaların kullandığı sonradan netlik teknoloji, Canon EOS 5D Mark IV’de Dual Pixel Raw formatı olarak karşımıza çıkıyor. Bu modda çekim yaptığımızda çekim sonrası netlik noktası değiştirilebiliyor. Güzel ve faydalı bir özellik.

canon_5d002

Güncellenen LCD ekran

Yeni modelin öncekinden bir diğer farkı ise ekranının artık 1.62 milyon piksel desteği sunması (önceki modelde 1.04 milyon pikseldi). Ekranın bir diğer önemli farkı ise artık dokunmatik olması. Canon’un farklı modellerinde dokunmatik ekran özelliği bulunuyordu. Ancak bu özellik 5D ailesine ilk kez geldi. Muhtemelen bundan sonraki versiyonlarda da kullanılmaya devam edecek.

Wi-Fi, NFC ve GPS

Bu üç özellik de yeni modelle beraber standart hale geldi. Üstelik bu fonksiyonlar bütünleşik olarak bulunuyor. Bugüne kadar Canon bazı modellerinde bu özelliklerin bir kısmını bütünleşik olarak sundu. Fakat bu üç özelliğin de bütünleşik olarak yer aldığı ilk 5D modeli Mark IV oldu.

USB 3.0 desteği

Fotoğraf makinesinde USB 3.0 desteği bulunuyor. Bu destek çift bölümlü USB 3.0 micro-B olarak seçilmiş. Bu bağlantının yuvası biraz büyük. Ayrıca çok yaygın bir kablo değil. Bunun yerine USB 3.0 Type C tercih edilse (son aylarda cep telefonlarında kullanılmaya başlanan bir bağlantı türü) daha mantıklı olabilirdi. Yine de Canon mühendisleri böyle bir tercih yaptıysa bir bildikleri vardır diyorum. Bu bağlantı sayesinde daha hızlı fotoğraf ya da video aktarılabilecek. Her ne kadar kullanıcılar artık bellek kartları sayesinde dosya aktarıyor olsa da gerektiğinde hızlı bir bağlantı her zaman daha mantıklı olacaktır.

canon5d_06

Elbette Canon EOS5D Mark IV’ün yeni özellikleri bunlarla sınırlı değil. Ben ağırlıklı olarak ilk bakışta göze çarpan detaylara dikkatinizi çekmek istedim. Yeri gelmişken fotoğraf makinesinin sadece gövde fiyatının ABD’de 3499 dolar olacağını da belirteyim. 24-70 f4 objektif ile beraber bu rakam 4399 dolar oluyor. Türkiye fiyatının en az 3 ile çarpılarak elde edileceği fotoğraf makinesi bu fiyatlar ile profesyonellerle bütçesi iyi olan amatörlerin hayallerini süsleyecek bir ürün olacak gibi görünüyor.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın