Orta formatta aynasız dönemi

0

hasselblad_06

Aynasız fotoğraf makinesi teknoloji orta format modellere de geldi. Bu alandaki ilk model ise Hasselblad X1D-50c oldu.

Fotoğraf makinesi dendiğinde akla tek bir model ya da marka gelmiyor. Farklı beklenti ve ihtiyaçlara yönelik birçok ürün satın almak mümkün. Bu farklı kategorilerinden birisi de orta format adı verilen modeller. Neredeyse tamamı profesyoneller tarafından kullanılan bu ürünler, büyük, pahalı ve yüksek çözünürlüklü olma gibi özellikleri taşıyor. Filmli fotoğraf makineleri döneminden bu yana var olan bir kategori olan orta format modelleri, teknoloji ile beraber dijitalleşti. Günümüzde Pentax, Hasselblad ve benzeri birkaç markanın bu alanda ürünleri bulunuyor.

Hasselblad tarafından üretilen X1D-50c ise bu kategoriye yeni bir soluk getiriyor. Bu cihazın en önemli özelliği aynasız ilk orta format olması. 2008 yılından itibaren hayatımıza giren bir kavram olan aynasız fotoğraf makineleri SLR modellerin önemli bir alternatifi haline geldi. SLR cihazlarda bulunan prizma sistemine sahip olmadıkları için bu isimle anılan bu modeller küçük ve kompakt bir gövdeye değiştirilebilir objektif mantığını getirdiler. Aynasız fotoğraf makineleri ve teknoloji sayesinde küçük ve kompakt ama değiştirilebilir objektifli modeller üretilmeye başlandı.

hasselblad_04

Hasselblad X1D-50c modeline dönecek olursak: Bu ürün orta formattaki ilk aynasız model. Ağır ve büyük orta format algısını kıran ve neredeyse standart bir dijital SLR boyutunda olan yeni model bu boyuta rağmen özellik anlamında önceki orta format cihazları aratmıyor.

Üründe bulunan ve 43.8×32.9 mm boyutundaki sensör 50 Megapiksel çözünürlük sunuyor. 3 inçlik dokunmatik bir ekranı bulunan fotoğraf makinesinde 2.36 milyon piksellik elektronik bir vizör de yer alıyor. Çift SD kart yuvası, Full HD video kayıt, Wi-Fi ve 25600 maksimum ISO değeri fotoğraf makinesinin diğer özellikleri arasında yer alıyor.

Hasselblad X1D-50c diğer orta formatlarda olduğu gibi pahalı bir ürün. Sadece gövdesinin ABD fiyatı 8995 dolar olan fotoğraf makinesini 45 mm f3.5 objektifle satın almak isterseniz fiyatı 11 bin 290 dolara yükseliyor. Görüldüğü üzere herkesin satın alabileceği bir ürün değil bu fotoğraf makinesi.

hasselblad_02

Yazımızın konusu elbette bu ürünün özellikleri değil. Son yıllarda boyutları küçülme trendine giren fotoğraf makinesi alanında orta format modeller de bu trendi takip ediyor. Objektifsiz ağırlığı 725 gram olan Hasselblad X1D-50c, bu alanda gelinen son noktayı gösteriyor. Buradan elde edilecek tecrübe önümüzdeki yıllarda aynasız ve dijital SLR modellerde de karşımıza çıkabilecek yeniliklerin olacağını işaret ediyor.

Orta formatın en önemli farklılıklarından biri olan büyük sensör ve daha fazla detay (50 Megapiksel bu detayı sağlıyor) özellikle profesyoneller açısından fark oluşturacak bir detay. Bu yüksek çözünürlük son kullanıcı (yani bizler) açısından çok fazla bir anlam ifade etmiyor. Sonuçta fotoğrafları kullandığımız yerler genelde sosyal medya ya da alırsak kağıda baskı. Bunun için de 40-50 Megapiksel çözünürlüğe ihtiyacımız yok. Ancak yine de yüksek çözünürlük detay dışında yeniden kadrajlama, daha keskin ve net detaylar anlamına geldiğinden önemli bir özellik. Bu tarz ürünlerin sayısının artması uzun vadede son kullanıcıya ulaşacak cihazların da bu özelliklerin en azından bir kısmına sahip olacağı anlamına geliyor. Bu da biz son kullanıcılar için güzel bir gelişme.

hasselblad_01

Sonuç olarak ayna olmayan görüntü aktarma teknolojisinin orta format modellere gelmesi güzel bir gelişme. Artık büyük, ağır ve hantal orta format dönemi yavaş yavaş kapanıyor. Onun yerine hafif ve taşıması daha kolay ürünler geliyor. Bu da ilk etapta profesyoneller daha sonra amatör kullanıcılar açısından önemli bir gelişme. Kısa vadede olmasa da uzun vadede bu gelişmenin fotoğraf sektörüne büyük katkıları olacağını düşünüyorum.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın