macOS High Sierra bu özelliklerle gelecek…

0

Sonraki Mac işletim sistemine dair detaylar açıklandı…

Apple, ABD’nin San Jose şehrinde düzenlenen Worldwide Developers Conference 2017 (WWDC 2017) kapsamında macOS High Sierra’ya dair detayları kamuoyuyla paylaştı. Mac’lere çok sayıda yenilik kazandırılacağı kaydedilirken güvenlikten performansa bir dizi optimizasyon da yolda.

10.13 versiyon numarasına sahip macOS High Sierra’da Apple’ın web tarayıcısı Safari, otomatik video oynatılan web sitelerinde buna engel olacak. Kullanıcı verilerinin korunması ve hız alanında da Safari’nin gelişmiş bir deneyim vaat edeceği belirtildi.

Fotoğraflar uygulamasında içerikler, yeni bir menü ile filtrelenebilecek. Bu sayede çok daha derli toplu bir kullanım sunulması hedefleniyor.

Spotlight’la birleştirilen Posta uygulamasında da bölünmüş ekran desteği ile birlikte kullanıcılar hem mail yazabilecek, hem de diğer ekranda işlemlerini sürdürebilecekler.

Yeni dosya sistemi ile geliyor

Dosya sistemini HFS’den APFS’ye kaydıran Apple, böylelikle tarihinde ilk kez bu sistemsel yapıda farklılığa gidiyor. Yeni dosya sisteminin daha duyarlı, daha güvenli ve gelişmiş özelliklere sahip olduğu belirtiliyor.

Yeni iMac Pro ile sanal gerçeklik teknolojisine destek vereceği kaydedilen yeni Mac işletim sisteminde H.265 video kodeği (HEVC olarak da adlandırılıyot; High Efficiency Video Coding) ile görüntü kalitesinden ödün verilmeksizin yüzde 40 daha fazla sıkıştırılma sağlanabilecek.

Bir dizi başka özellik ve yeniliği beraberinde getiren versiyonun beta aşamalarının ardından önümüzdeki sonbahar aylarında final versiyonu ile kullanıma sunulacağı ifade edildi.

Yeni iOS 11 hakkındaki öne çıkan detayları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Cevap bırakın