5K ekranlı Apple iMac Pro tanıtıldı

0

Apple, yeni bir ürün grubunun ilk üyesini, ABD’nin San Jose şehrinde düzenlenen ve 9 Aralık Cuma gününe kadar devam edecek olan Worldwide Developers Conference 2017 (WWDC 2017) kapsamında tanıttı. Teknoloji basınında ses getiren yeni ürün, iMac Pro adıyla geldi. Gerek donanım yapı taşları, gerekse tasarımıyla dikkat çeken model, fiyat etiketiyle de şaşırttı.

27 inçlik 5K ekrana sahip olan model, 8-10-18 çekirdekli Intel Xeon işlemcilerle yapılandırılabiliyor. 4,5 GHz saat hızlarında çalışabilen 18 çekirdekli işlemcisinin altını çizmek gerekiyor. Bunun yanı sıra 8/16 GB AMD Radeon Pro Vega grafik kartlarıyla sunuluyor. Yine 4 TB’a kadar yapılandırılabilir SSD’leriyle de çarpıcı bir hız ve verimlilik vaat edeceğini belirtelim. Öne çıkan donanım açıklamaları için son olarak 32-64 ve 128 GB RAM seçenekleri ile inanması güç bir performans vaat ediyor. Thunderbolt 3 portları ile iki adede kadar 5K ekran desteği de cabası…

Gücüyle iddialı…

3 boyutlu render gibi zorlu işlemler, videografi uzmanları, müzisyenler, yazılımcılar, animasyon vb işlere dair kreatif profesyoneller için geliştirilen yeni iMac Pro, RAID dizilimi gerçekleştirmek mümkün oluyor. 1080p ön kameraya sahip üründe, 10 GB Ethernet portu da dikkat çeken ayrıntılar arasında, bu yapı sayesinde 10 kata kadar daha hızlı ağ bağlantısı sağlamak mümkün olabiliyor.

Ve ABD fiyatı; ürün için açıklanan giriş seviyesi model için satış fiyatı 4.999 dolar şeklinde ve ilk tedariklerin de Aralık 2017’de başlayacağı belirtildi. Türkiye fiyatının başlangıç seviyesi için 20 bin TL’nin üzerinde olması kesin gibi.

Apple, yeni modelinin yanı sıra Mac Pro’yu da güncellemeye hazırlanıldığını duyurdu. Bu da sonbahardaki Apple etkinliklerinde teknoloji severleri, yeni bir Mac Pro’nun beklediğine işaret olabilir.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın