iOS 11 geliştiriciler için yayınlandı

0

Apple’ın her yıl yaz aylarında yayınladığı mobil işletim sisteminin (iOS) yeni versiyonunun beta halinin 2017 ayağı yayınlandı. iOS 11 şeklinde gelen yazılım, sonbahar aylarına kadar devam edecek bir geliştirme/test sürecinin ardından son kullanıcılara ‘final versiyonu’ ile sunulacak.

iOS 11’in kararlı ve stabil olmayan şu anki versiyonu, final versiyonla birlikte milyonlarca kullanıcının iPhone, iPad ve iPod touch cihazlarında karşılaşacakları sonraki işletim sistemi deneyimine dair fikirler içeriyor.

Öne çıkan iOS 11 yenilik/özellikleri şöyle;

iMessage uygulaması yenileniyor, çıkartma gönderim imkanı, Apple Pay üzerinden para gönderme özelliği ve uygulama kısayolları geliyor. Ayrıca mesajların artık bulut üzerinde saklanabileceği kaydediliyor.

Siri baştan aşağı yenileniyor. Daha derin öğrenme yeteneklerine sahip bir sanal asistan olacağı kaydedilen Siri, ayrıca yeni bir sese sahip olacak. Öne çıkacak özellikleri arasında haber önerisi yapabilmesi de bulunuyor.

Kontrol Merkezi, tek bir sayfada toplanıyor.

Apple Haritalar, birçok şehirdeki alışveriş merkezi kat planları, havalimanı uçuş bilgileri gibi detaylar sunacak. Ek olarak radar cezalarına karşı da yazılımsal bir hamle söz konusu, bölge hız limitleri gösterilebilecek.

Sürüş Sırasında Rahatsız Etme adlı yeni mod sayesinde trafikte dikkatin dağıtılmaması sağlanacak. Örneğin aramalar otomatik olarak meşgule verilebilecek.

Portre Modu’nda görüntüler daha iyi şekilde sunulacak. Bunun derinlik API’si sayesinde sağlanacağı kaydedildi.

Fotoğraf Kütüphanesi daha akıllı hale geliyor. Fotoğrafların nerede çekildiği algılanacak ve bu şekilde kategorize edilebilecek.

QuickType klavye ile harfler, rakamlar, semboller ve noktalama işaretleri aynı klavyede sunulacak.

Kilit ekranda bildirimlere ulaşmak için ekranın sol tarafına tek bir kaydırma hareketi yapmak yeterli olacak.

iOS 11 yüklenebilir cihazlar

Görsel, Apple.com.tr’den alınmıştır.

Nasıl yüklenir?

‘Apple Beta Yazılım Programı’ üyesi olunarak -iOS 11 ön sürümlerinin- test edilebilmesi mümkün.

Apple’ın ABD’nin San Jose şehrinde düzenlenen Worldwide Developers Conference 2017 (WWDC 2017) etkinliği kapsamında duyurduğu iOS 11’in yanı sıra diğer işletim sistemleri de (watchOS, Mac OSX) beta olarak sunuldu. Söz konusu gelişmeleri aktaracağız. Takipte kalınız…

Cevap bırakın