Kodak Mini Shot Instant baskı verebilen yazıcı

0

Sayıları giderek artan mini yazıcılara güzel bir örnek olan Kodak Mini Shot Instant aynı zamanda bir fotoğraf makinesi. Yeni ürünle ilgili tüm detayları bu yazıda anlatıyorum.

Son dönemde fotoğraf baskısı tekrar popüler oldu. Özellikle gençler arasında yaygın olarak kullanılan Fujifilm Instax’ın öncü olduğu bu cihazlara daha sonra Polaroid One Step 2 ve Polaroid Insta-Share Printer da dahil oldu. Bu cihazların sunduğu özellikler farklı olsa da temelde fotoğraf baskısı almayı sağlayan cihazlar. Mobilitenin yaygınlaşmasıyla beraber bu tip enteresan cihazların sayısı arttı.

Kamera ve yazıcı bir arada

Bu ilginç ürünlerden biri olan Kodak Mini Shot Instant hem kamera hem yazıcı. Kodak tarafından geliştirilen 4Pass fotoğraf kağıtlarına baskı yapan hibrit ürün 10 Megapiksel çözünürlük sunan CCD bir sensöre sahip. Siyah, Sarı ve Beyaz olmak üzere 3 farklı rengi bulunan ürün, Bluetooth özelliği ile akıllı telefonlardaki bu uygulama üzerinden kullanılıyor. Üzerinde bellek yuvası bulunmayan cihaz çektiği fotoğrafları iOS ya da Android uygulaması yardımı (Bluetooth teknolojisi) ile cep telefonuna aktarıyor.

Kodak Mini Shot Instant

Uygulama üzerinde bazı küçük düzenlemeler yapılarak baskı alınabiliyor. Cihazın üzerinde 1.7 inçlik küçük bir ekran bulunuyor ve baskı öncesinde fotoğraf burada görüntülenebiliyor. Fotoğraf makinesi aynı zamanda 5.3 x 8.6 ya da 5.3 x5.3 cm (kağıt boyutuna göre) boyutunda 4Pass kağıtlarına baskı alabiliyor. Bu kağıtların içinde mürekkep kartuşları da bulunan 50’lik paketleri yurtdışında 35 Dolar fiyat etiketiyle satılıyor. Fotoğraf makinesinin üzerinde dahili bir flaş da bulunuyor. Bu sayede az ışıklı ortamlarda aydınlatma da sağlanıyor. Bu arada ürünün video kayıt özelliğinin bulunmadığını söylemek isterim. Fotoğraf makinesinde 620 mAh pil bulunuyor ve bu pil microUSB yuvası üzerinden şarj edilebiliyor.

Kodak Mini Shot Instant

Fotoğraf makinesi baskı alıyor

Bazı benzerlerinde olduğu gibi Kodak Mini Shot Instant, çektiği fotoğrafları baskı alabiliyor. Ancak ürünün üzerinde bir bellek bulunmuyor. Çektiği fotoğrafları uygulama yardımı ile akıllı telefonlara aktarıyor. Fotoğraf makinesi çektiği fotoğrafları ekranında gösteriyor ve bu sayede anında baskı da alabiliyorsunuz. Ancak fotoğrafları kaydetmek ancak akıllı telefon üzerinden sunulan bir özellik. Elbette bu yöntemdeki amaç çekilen fotoğrafların eşsiz olmasını sağlamak. Rakiplerine baktığımızda bazılarının hafızasının bile bulunmadığını ve çekilen fotoğrafların kayıt edilmesinin de mümkün olmadığı modeller var. Kodak’ta ise hiç olmazsa cep telefonuna kayıt imkanı bulunuyor.

Kodak Mini Shot Instant

Özellikle gençler arasında giderek popüler hale gelen anında baskı adeta bir trend haline geldi. Anında baskı almak yeni nesil gençlerin bazıları tarafından rağbet gören bir uygulama. Kodak Mini Shot Instant da bu beklentileri karşılayan bir model. Fotoğraf makinesi yazıcının ABD fiyatı ise 100 Dolar olarak açıklandı.

Baskı alabilen bir fotoğraf makinesi olan Kodak Mini Shot Instant, kendine has özellikleriyle ilginç bir ürün. Gençlerin ilgisini çekebilecek özellikleri bulunan fotoğraf makinesini bu tarz beklentisi olanları memnun edebilecek fonksiyonlarıyla dikkat çekiyor. Fotoğrafları cep telefonuna kayıt edebilme ve bazı düzenlemeler yapma imkanı sunmasıyla rakiplerinden ayrılan bir ürün olan fotoğraf makinesi çektiği fotoğrafları anında basmak isteyenler (küçük de olsa) için güzel bir çözüm.

Benim gibi çektiği her fotoğrafı arşivleyenler için fazla ‘anlık’ bir cihaz olan Kodak Mini Shot Instant, anı yaşayan ve fotoğrafları bile kayıt etmek istemeyeceklerin ilgisini çekebilir.

Görünen o ki anında baskı verebilen fotoğraf makinesi türünde cihazların sayısında artış olacak. Bu sayfalarda daha önce tanıttığımız diğer ürünler de bunu gösteriyor.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın