Fujifilm instax ile anında baskının dönüşü

0

Bir döneme damgasını vuran anında baskı, Fujifilm’in instax modelleriyle yeni bir trend haline geldi.

Fujifilm’in anında fotoğraf baskısı veren fotoğraf makinesi modeli instax macerası çok yeni değil. İlk olarak 1998 yılında duyurulan bu cihaz ailesi, Fujifilm’in o dönem bu alandaki en önemli marka olan ve sektöre damgasını veren Polaroid ile davalık olmasına neden oldu.

Fujifilm, anında baskı verebilen fotoğraf makinesi ailesine ilk etapta instax Mini 10 ve instax Mini modelleriyle tanıttı. Bu modeller kendilerine özel bir boyutta baskı alabiliyordu. Bu ürünler sırasıyla  99 mm × 62 mm  ve 46 mm × 62 mm boyutlarında baskı alıyor. Bu fotoğraf makinelerini kullanabilmek için özel film kartuşlarını satın almak gerekiyordu.

Yıllar içinde aileye Pivi, Wide, Square gibi modeller eklendi. Günümüzde Mini 8, Mini 25, Mini 70, Mini 90 Nea Classic, Wide 300 gibi farklı instax modelleri bulunuyor.

Eski usül fotoğrafçılık

Instax ailesinin en önemli özelliği fotoğrafları sadece analog ortamda üretmesi. Yani bir kare fotoğraf çektiğinizde görüntü hiçbir şekilde saklanmıyor ve cihazın ekranı yok. Gerçi bu durum en yeni model olan instax SQUARE SQ 10 ile değişti ama bu model dışındaki diğer ürünler sadece anında baskı verebiliyor ve çekilen fotoğraflar kayıt edilmiyor. Bu da filmi makinelerin yaygın olduğu eski zamanlardaki modellerin deneyimini yaşamanızı sağlıyor.

Temelde 3 farklı instax var

Bu yazı hazırlandığı tarihte fotoğraf makinesinin square, Mini Camera ve Wide Camera olmak üzere 3 farklı kategoride modelleri vardı. İlk kategoride  instax SQUARE SQ 10, ikinci kategoride mini 9, mini 70, mini 90, mini 25, mini 8 ve mini HELLO KITY modelleri yer alıyor. Üçüncü kategoride ise WIDE 300 modeli yer alıyor.

Gençler için üretilen instax modellerinin renk seçenekleri de birbirinden eğlenceli. Genelde pastel ve dikkat çekici renklerin tercih edildiği ürünler tasarımlarıyla adeta ‘ben buradayım’ diye bağırıyor.

Bu modellerin tasarımları farklı olduğu gibi baskı boyutları da farklı olabiliyor. Her bir model kategorisi için farklı boyutlarda film kartuşu satın almak gerekiyor. Her bir kartuş kutusunda ise 10 adet fotoğraf kağıdı bulunuyor. Bu kartuşları fotoğraf makinesine takılarak kullanılıyor. Bu 10 kağıdın bulunduğu kartuş bittiğinde ise yeni kartuş takmak gerekiyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi instax SQUARE SQ 10 dışındaki modellerde kartuş bittiğinde yenisini takmadan fotoğraf çekemiyorsunuz. Zira bu ürünlerin bir hafızası bulunmuyor. Bir tek instax SQUARE SQ 10 modelinde dahili bir hafıza ve LCD ekran bulunuyor. Bu sayede bu model aynı zamanda dijital fotoğraf makinesi olarak da kullanılabiliyor.

Bu arada fotoğraf filmleri arasında siyah beyaz seçeneğinin yer aldığını da belirteyim. Bu film sayesinde siyah beyaz fotoğraf çekebiliyorsunuz. Güzel ve ince bir ayrıntı.

Bunlara ek olarak bazı eğlenceli film seçenekleri de bulunuyor. Bu filmlerin eğlenceli tarafı ise çerçevelerindeki çeşitli şekiller ve figürlerden kaynaklanıyor. Örneğin karikatür şeklinde çerçeveye sahip olan filmler var. Bunları kullanarak çektiğiniz fotoğrafları daha eğlenceli hale getirebiliyorsunuz.

Fiyatlar

instax modellerinin Türkiye fiyatları 299 TL’den başlıyor. Filmlerin fiyatı ise 29 TL’den başlıyor. Paketine ve özelliklerine göre 159 TL’ye (60 adet film var) kadar çıkan paket fiyatları var.

Şu an piyasada satılan neredeyse tek anında baskı çözümü sunan fotoğraf makinesi olan instax, özellikle gençler arasında çok popüler. Günümüzün hızlı tüketim dünyasında eşsiz ve bir seferlik çözümler sunan bu ürün ailesi bir yandan da nostalji yaşatmayı başarıyor.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın