Polaroid One Step 2 anında baskı veren fotoğraf makinesi

0

Polaroid efsanesi Step 2 fotoğraf makinesi ile geri dönüyor. Üstelik anında baskı verebilme özelliği yeni nesil teknolojilerle birleşiyor.

Anında baskı dendiğinde ilk akla gelen marka Polaroid’dir. Bir döneme damgasını vuran bu marka anında baskı verebilen fotoğraf makineleriyle biliniyordu. 1970’li yıllarda duyurulan 1980 ve 1990’lı yıllara damgasını vuran bir ürün olan anında baskı verebilen Polaroid makineleri bir dönem fırtına gibi esmişti. Dönemin ikon ürünleri arasına giren bu ürünler yeni teknoloji ile güncellendi ve Step One 2 adıyla tekrar satışa sunuldu.

Her ne kadar yıllar içinde köprünün altından çok su akmış, fotoğraf dijitalleşmiş ve artık ceplere kadar girmiş olsa da bu ürünlerin sunduğu deneyim halen kitlelerin ilgisini çekiyor. Hatta benim daha önce yazdığım ‘Fujifilm instax ile anında baskının dönüşü’ yazısında bu konuya değinmiştim. Linki de burada:

Fotoğrafın dijital dönemle birlikte hızlı tüketilir bir nesne haline gelmesi bu tarz ürünlerle bir nebze olsun sınırlandırılıyor.

Analog fotoğraf makinesi

Günümüz dijital teknolojilerinden esintiler taşısa da One Step 2 temelde analog bir ürün. Üzerinde yer alan yazıcıya i-Type ve 600 Film olmak üzere 2 türde film takılabiliyor. Her bir kartuşta 8 kare fotoğraf baskısı alınabiliyor.  İkonik Polaroid tasarım çizgilerine sahip olan model firmanın 80’li yıllarda ürettiği modellere benziyor: Ele oturan bir tasarım, dahili flaş, 60 cm’den sonsuza netlik yapabilen objektif sistemi, Self Timer.

1977 yılında piyasaya sürülen orijinal One Step fotoğraf makinesi.

İlk olarak 1977 yılında piyasaya sürülen One Step modelinin yenilenmiş bir sürümü olarak tanımlanabilecek olan One Step 2, ailenin bütün genetik özelliklerini taşıyor.  Ürünün önemli yeniliklerinden biri bütünleşik pili. Bu pilin mAh değeri 1100. USB kablosu ile şarj edilebilen fotoğraf makinesinin hiç kullanmazsanız pil ömrü 60 gün olarak belirtiliyor.  Elbette bu rakam ‘bekleme süresi’ olarak tabir edilen Stand By değeri. Günlük kullanımda bu rakamı birkaç saate düşürebilirsiniz.

Anında ve eşsiz baskı özelliği

Günümüz teknolojilerinde bir fotoğrafı sayısız kez basabiliyorken Step One 2 tarzındaki ürünlerde bu durum öyle değil. Tek bir kez bastığımız bir kare artık eşsiz bir ürün haline geliyor. Zira aynı şartları birebir sağlayamayacağımız için elimizde o anın tek bir hali kalıyor.

Polaroid benzeri ürünleri eşsiz yapan da arkasında yatan bu fikir. Gelişen teknolojiyle tüketim aracına dönüşüp bir anda belli bir kare sınırından kurtulan fotoğraf beraberinde seri üretimin getirdiği sıradanlaşmayı da getirmişti. İşte bu tarz ürünler bu sıralandaşmayı kare sayısı, aynı kareyi basamama hatta kayıt edememe gibi eksiler (ya da artılarla) kırıyor.

Filmleri de sınırlı

Step One 2, özel bir film kartuşu kullanıyor. Polaroid’in geliştirdiği i-Type adı verilen bu film (isimdeki i incredible yani muhteşem ya da harika gibi anlamlara geliyor) 8’li paketler halinde satılıyor. Film kartuşunu cihaza taktığınızda 8 kare baskı alabiliyorsunuz.  i-Type kartuşların renkli sürümü olduğu gibi siyah beyaz versiyonları da mevcut. Beğeni ve beklentinize göre satın alıp kullanabiliyorsunuz.

Baskı aynen orijinal Polaroid ürünlerinde olduğu gibi birkaç saniye içinde gerçekleşiyor ve fotoğraf cihazın ön yüzünden çıkıyor. Her bir i-Type kartuşunun ABD fiyatı 16 dolar. Yani tek bir karenin kağıt baskı maliyeti 2 dolara (bugünün kuruyla yaklaşık 7-7.5 TL) geliyor. Tek bir kare için fiyat biraz yüksek. Ancak eşsiz bir kare elde etmenin de bir bedeli oluyor haliyle.

Öte yandan Polaroid Step One 2 aynı zamanda firmanın 600 film adını verdiği kartuş setlerini de kullanabiliyor.  Bunlar firmanın daha önce ürettiği setlerden. Yani ürün geriye doğru uyumlu olarak çalışabiliyor.

Nostaljik bir esinti olan Polaroid One Step 2, orta yaşın üstündeki kullanıcılar için geçmişin hatıralarını canlandırmak için güzel bir fırsat olabilir. Dijitale doğan yeni nesil de farklı bir tad sunduğu için bu tarz bir ürünü beğenebilir. Fujifilm’in instax ailesinin yeni nesil arasında popüler olmasının sebebi de bu tarz bir deneyimin ilgi çekmesi.

Teknoloji hızlı bir hayat vaad etse ve sunsa da bu hızı yavaşlatacak çözümler de var. Polaroid One Step 2 bunlardan biri ve gerçekten de vaadini gerçekleştiren bir ürün. ABD fiyatı 100 dolar, kartuşları da 16 dolar olan cihaz bunu pek ucuza sunmasa da muhtemelen bu tarz bir deneyim için biraz yatırım yapılması da gerekiyor.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın