iPhone 14 hakkında şimdiye kadar ortaya çıkan özellikler

0

Apple’ın 2022 yılının son aylarında piyasaya sunmayı planladığı iPhone 14 hakkında her geçen gün yeni bir haber ortaya çıkıyor. Yeni ortaya çıkan bilgilerde oldukça radikal değişiklikler yolda görünüyor. iPhone 14 serisi hakkında yapılan tahminlerin tamamı:

iPhone 14 serisi nasıl olacak?

Yeni iPhone serisi için kısa bir süre önce tasarım görüntüleri sızdırılmıştı. Telefonun tasarımındaki değişikliklerden ilkinin çentik tarafında olacağı söyleniyor. Uzun yıllardır çentikli bir ekran deneyimi sunan Apple bazı kesimler tarafından çok fazla eleştiriliyordu. Her yıl daha fazla küçülttüğünü söylediği bu çentik yeni iPhone serisinde tamamen ortadan kalkacak ve ön kameranın tıpkı Android telefonlarda olduğu gibi ekran deliğinde konumlandırılacağı konuşuluyor.

Jon Prosser ise yaptığı bir paylaşımda iPhone 14’ün daha düz kenarlara sahip olacağını öngörürken aynı zamanda kamera çıkıntısının olmayacağını, çentiğin ortadan kalkacağını ve iPhone 4’teki gibi ses düğmeleri olmayan bir cihazın ortaya çıkartılacağını düşünüyor. Bloomberg’den Mark Gurman ise bir sonraki iPhone serisinde yeni baştan tasarlanacak bir tasarımın olacağını ve iPhone’un mini sevdasından vazgeçeceğini açıkladı.

iPhone 14 serisi

The Elec tarafından yayımlanan bir raporda ise iPhone’lardaki çentiğin yalnızca ‘pro’ takısı olan cihazlardan kaldırılacağı aktarıldı. Kamera tarafında yaşanacak değişiklikler noktasında fikir ayrılıkları bulunuyor. Prosser daha az çıkıntısı olan bir arka kameranın iPhone 14 serisiyle karşımıza çıkacağını savunuyorken, Ming-Chi Kuo Apple’ın 48 Megapiksellik çok daha büyük bir kamera ile bizleri karşılayacağını düşünüyor. Hatırlatmak gerekirse; Apple iPhone 13 serisiyle arka kamera tasarımını güncellemiş, çok daha büyük sensörler kullanmaya başlamıştı. Haliyle görünüm olarak da kamera lensleri büyümüştü.

Ekran boyutları, ve depolama alanları hakkında da bazı söylentiler var

iPhone 14, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro Max olmak üzere dört modelin sunulacağı aktarılıyor.

Söz konusu modellerin ise 6.08 ve 6.68 inçlik ekranları olacak. Yeni çıkan bilgilere göreyse yeni iPhone’lar Wi-Fi 6E kablosuz bağlantı teknolojisine sahip olarak karşımıza çıkacak. Bu özellik sayesinde de çok daha hızlı kablosuz veri aktarımı gerçekleştirilebilecek.

2022 yılında tanıtılması beklenen akıllı telefonlar

iPhone 14 serisi

Daha önce de iPhone 14’lerin tamamında 120Hz ekran yenileme hızının bulunmayacağını öğrenmiştik. Bu elbette Ross Young’ın tahminiydi ve kesin olmayabilir ancak yine de böyle bir ihtimalin olduğunu aktaralım. Serinin kamera tarafında önceki modelere oranla büyük bir değişiklik olmayacak ve işlemci tarafında 5 nm süreçten çıkan A16 Bionic( eğer bir değişiklik olmazsa) işlemcisiyle donatılacak.

Apple, hatırlanacağı üzre iPhone 13 serisinde 6 GB RAM sundu. Şirketin gelecek yıl tanıtacağı iPhone ailesinde ise 8 GB RAM kullanacağı sızdırılan bilgiler arasında yerini alıyor. Depolama tarafında 1 TB versiyonu da sunan Apple’ın tekrar 64 GB depolama alanına sahip modellerinin de olması bekleniyor.

iPhone 14 hakkında yeni bir özellik daha belli oldu

Cevap bırakın