Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerYazılımiOS 9 yeni özelliklerle birlikte geldi

  iOS 9 yeni özelliklerle birlikte geldi

  Apple, geçtiğimiz haziran ayında tanıttığı iOS 9’u Eylül ayında iPod touch 5’inci nesil ve sonrası, iPhone 4S ve sonrası,  iPad’de de iPad 2 ve sonrası (aslında iOS 8 yüklenebilen tüm cihazlara yüklenebiliyor) için kullanıma sundu. Hatta ben bu yazıyı hazırlarken 9.0.2 güncellemesi çıkmış, geliştiriciler için 9.1 sürümü de yayınlanmıştı. Bu güncellemeler ilk sürümdeki çeşitli hataları giderdi, dolayısıyla iOS 9’a geçmek için artık hiçbir neden kalmadı. Diğer taraftan Apple cihaz üzerindeki tam kontrolünü devam ettiriyor. Geliştiriciler açısından baktığımızda eski sürümlere göre çok daha fazla özgürlük sağlıyor.

  iOS 9, eski sürümlere göre iPhone ve iPad kullanıcılarına çeşitli avantajlar sağlıyor. Örneğin artık iyice karmaşık hale gelen ayarlar kısmında arama yapmak mümkün. Böylece bir ayar bulmak için aşağı yukarı yapma gerekliliği ortadan kalkıyor. Siri ise iOS 9 ile birlikte artık daha akıllı bir hale geldi. Dil ve aksanla ilgili çeşitli iyileştirmelerin yanında hatırlatma özelliği daha da geliştirildi. Artık Siri kullanıcılara etkinlikler ile ilgili tavsiyeler de verebiliyor.

  Düşük Güç Modu

  iOS 9 ile birlikte gelen yeniliklerden birisi Düşük Güç Modu. Pil seviyesi belirli bir seviye altına düştüğünde Düşük Güç Modu’na geçip isteyip istemediğiniz soruluyor eğer evet yanıtını verirseniz bu moda geçiliyor. Bu modda işlemci yavaşlatılıyor, Bluetooth ve hareket efektleri kapatılıyor ve pil kullanımı azaltacak diğer önlemler alınıyor. Bu özellik pil ayarları kısmından özelleştirilebiliyor. Yüzde 20’lik bir seviyede bu mod açıldığında ek 1 saat daha kullanım süresi elde edilebiliyor.

  iPad kullanıcıları iOS 9 ile birlikte harici klavyelere daha kolay bir şekilde çalışabilme özelliğine sahip oldular. Artık Mac uygulamalarının birçoğunda var olan kısayollar artık iPad’de de mevcut. Yine çoklu ekran özelliği sayesinde iPad kullanıcıları uygulamaları daha verimli bir şekilde kullanabilecekler.

  iOS 9 ile birlikte gelen bir diğer özellik ise kelime tamamlama. Aslında bu özellik iOS 8’de mevcuttu ama İngilizce gibi bazı dillerde kullanılabiliyordu. Artık Türkçe için de var.

  Daha fazla güvenlik

  Klasik 4 haneli pin ve Touch ID ile birlikte artık 6 haneli pin kodu kullanılabilecek. Kullanıcılar 10 defa hatalı denemeden sonra cihaz içeriğini silme seçeneğini aktif edebiliyorlar.

  iOS 9’un getirdiği bir diğer özellik ise Toplu Taşıma. Toplu Taşıma özelilği sayesinde kullanıcılar harita üzerinde toplu taşıma araçları hakkında bilgi alabiliyorlar. Araç ne zaman gelecek, hangi duraktan binilecek, nereden aktarma yapılabilecek gibi bilgiler harita üzerinden görülebiliyor. Fakat bu özellik ne yazık ki Türkiye’de kullanılamıyor. Sadece belirli şehirlerde mevcut, ileride bu şehirlerin çoğaltılacağı aşikar ama Türkiye’deki şehirlere ne zaman gelir bilmiyoruz.

  ios_9_harita

  Android’den iOS’a geçiş kolaylaşıyor

  Daha önce iOS’dan Android’e geçmeyi sağlayan birçok uygulama görmüştük ama iOS’a geçiş için çok verimli bir uygulama görememiştik. Bu yeni uygulama ile kişiler, fotoğraflar, mesajlar, eposta hesapları, takvimler, müzikler, duvar kağıtları vb. kolaylıkla Android’den iOS’a taşınabiliyor. Uygulamalar tarafında ise Android’de kullanılan uygulamaların iOS’daki karşılıkları kullanıcılara öneriliyor.

  Arayan numara rehberinizde yoksa…

  iOS 9’la birlikte arayan numara rehberinizde yoksa kim olduğunu görmenizi sağlayacak güzel bir özellik geldi. Rehberinizde olmayan numara aradığında küçük bir araştırma yapılarak bu numaranın kime ait olduğu bulunursa size gösteriyor. Elbette bu numaranın bulunmaması ihtimali de var ama yine de güzel bir uygulama.

  Notlar uygulamasında cetvel kullanılabilmesi de yeni özelliklerden birisi. Bu cetvel sayesinde çizimler daha da kolay yapılabiliyor. iOS 9 ile birlikte gelen bizim derlediğimiz önemli özellikler bunlar. Bunların haricinde irili ufaklı daha birçok özellik daha bulunuyor. Bunları zaten kullanırken siz de fark edeceksiniz.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN