İddia: 2016 sonuna kadar 2 milyon VR başlık satışı gerçekleştirilecek

0

ps_vr_dude

Sanal gerçeklik anlamındaki Virtual Reality kelimelerinin ilk harfleri V ve R, birlikte büyük işler başardılar; 2016’nın en çok konuşulan –yükselen- teknoloji trendleri arasındaydılar ve çeşitli göstergelere bakılacak olursa bu durum sonraki yıllarda da devam edecek. En nihayetinde VR cihazlarının satışları artıyor, bu teknolojiye uyumlu donanım ve yazılımların sayısında hızlı bir artış yaşanıyor. Peki 2016 yılı içinde kaç milyon VR ürünü satıldı? İşte bu soruya odaklanan bir araştırmanın sonuçları yayınlandı.

Bir araştırma şirketinin bulgularına göre 2016 yılı sonuna kadar satışı gerçekleştirilecek VR başlığı (mobil cihaz uyumlu olmayan) sayısı 2 milyona ulaşacak. Kategorinin lideri ise Sony. PlayStation VR adlı aygıtları ile rakiplerini geride bıraktıkları kaydediliyor. Elbette bunun kilit nedeni nispeten mütevazi fiyatlı bir oyun çözümü olan PlayStation ile uyumlu olması. Söz konusu model, geçtiğimiz günlerde TIME tarafından yılın sanal gerçeklik aygıtı seçilmişti. Takipteki modeller ise HTC Vive ve Oculus Rift. Daha kompakt çözümler olan mobil cihaz uyumlu Google ve Samsung VR cihazları ise bu araştırmada rakamsal bazda değerledirilmedi.

vr-770

2019 beklentisi 15 milyon ünite 

Değerlendirmede gelecek öngörülerine de yer veriliyor. 2017 yılında satışların yüzde 150 artarak 5 milyona ulaşacağı, 2018’de ise 2017’yi katlayarak 10 milyonu bulacağı kaydediliyor. 2019 ise satışlarda –nispeten doyma- noktasına ulaşılan bir yıl olacak ve rakam 15 milyon şeklinde seyredecek.

Teknoloji dünyasının yükselen trendlerine dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın