PlayStation VR nedir? Avantajları nelerdir?

0

Sanal gerçeklik teknolojisinin günümüzde gittikçe daha gelişmiş bir hale gelmesi ve gelecekte de mükemmel yenilikler sunacak olması oyuncuları gerçekten heyecanlandırıyor. Ancak özellikle de Türkiye’de henüz kullanım açısından fazla yaygınlaşmamış olması sebebiyle insanlar da doğal olarak hangi sanal gerçeklik cihazını alacağını şaşırdı.

3125647-playstationvr

Halihazırda piyasaya çıkmış ya da çıkacak olan bir sürü sanal gerçeklik cihazı bulunmakta. Her biri farklı markalardan çıkan sanal gerçeklik cihazları farklı avantajlara ve dezavantajlara sahip olmakla beraber aynı zamanda farklı çalışma gereksinimlerine ve cihaz fiyatlandırmalarına da sahiptir. Sanal gerçeklik teknolojileri hala bazı cepleri yakacak kadar büyük paralar talep ediyor olsa da Sony bu gereksinimi en aza indirgemeyi başarıyor.

Öncelikle, PlayStation VR neden daha ‘hazır’ bir cihaz? Çünkü zaten halihazırda bir PlayStation 4 ve PlayStation 4 kamerasına sahipseniz sadece sanal gerçeklik cihazını almanız yetiyor. Takip ediyorsanız farkındasınızdır, PC’de çalışan diğer sanal gerçeklik cihazları çok büyük ve pahalı sistem gereksinimleri talep ediyor. Hatta ve hatta bazı PC donanım firmaları sırf sanal gerçeklik teknolojisine özel yeni, geliştirilmiş sistemler üretiyor ve bu sistemleri biraz fırsattan istifade olarak oldukça fahiş fiyatlara satıyor.

30005057891_8b25bb039a_o

Şimdilik 349 pound gibi bir fiyattan satılan PlayStation VR’ın Türkiye’deki fiyatı da yaklaşık olarak 1.300 ila 1.600 lira arası değişecek ve evinde PlayStation 4 bulunan oyuncular sağlam, pahalı PC sistemlerine ihtiyaç duymadan direkt olarak sanal gerçeklik dünyasına adım atabilecek.

Peki PlayStation VR’ın başka ne gibi avantajları var? Öncelikle bir Sony markası olduğundan dolayı Sony’nin sahip olduğu özel oyun stüdyolarından çıkan ve sadece PlayStation platformuna özel olan oyunları oynayabileceksiniz. Sırf Sony stüdyosu olmasa bile Sony’nin akıllıca reklam kampanyaları sayesinde himayesi altına aldığı oyunlara da özel erişim sağlayabileceksiniz. Örneğin geçtiğimiz haftalarda erişim sağladığımız Resident Evil 7 haberi bunu gösteriyor. Sony, oyunun yapımcısı CAPCOM ile anlaşıp Resident Evil 7’nin çıktıktan sonraki ilk bir sene boyunca Sony PlayStation VR’a özel olmasını sağladı. Yani Resident Evil 7’yi başka hiçbir VR platformu değil, sadece PlayStation VR oynatabilecek.

ps_vr_dude

Sadece Resident Evil 7 de değil, PlayStation VR şu anda bir sürü özel sanal gerçeklik oyununu kendi himayesi altına almış durumda. Örneğin yine PlayStation 4’e özel olarak çıkan ve büyük bir başarı yakalayan korku oyunu Until Dawn ile aynı evrende geçen Until Dawn: Rush of Blood bu oyunlardan sadece birisi. Zaten sanal gerçeklik cihazlarında korku deneyiminin ne kadar inanılmaz ve ürkütücü olacağını belirtmeye gerek yok. Direkt olarak monitör karşısındayken bile yaşadığımız o inanılmaz gerilimi şimdi kendi gözlerimizle tadacağız. Hem aşırı ürkütücü hem de aşırı heyecanlandırıcı!

best-playstation-vr-games-1-1459416118-f7lf-column-width-inline

Korku oyunları bir yana, PlayStation VR, PlayStation 4’ün en sevilen yarış oyunu Driveclub’a da sanal gerçeklik desteği ile erişebilmenizi sağlıyor. Müthiş grafikleri ve daha önce eşi benzerine rastlanmamış hava olayları ile oyuncuları büyüleyen Driveclub şimdi sanal gerçeklik versiyonu ile çok daha etkileyici hale geliyor. Batman Arkham VR’da kara şövalyenin eldivenleri giyecek ve Gotham’daki suçluları birer birer alt edeceğiz, Here They Lie’da dramatik bir hikayeyi kendi gözlerimizle yaşayacağız. Battlezone, Robinson The Journey ve çok daha fazlası da sizi PlayStation VR’da bekleyen inanılmaz oyunlardan bazıları. Çok daha fazlası hem cihazın resmi çıkışından önce, hem de sonra PlayStation kütüphanesinde yerini alacak. Şimdiden bu eşsiz seyahatte yerinizi ayırtın ve geleceğe hazır olun. PlayStation VR çok yakında ülkemizde de satışa sunulacak.

Cevap bırakın