Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerOyunGhost of Tsushima Director’s Cut – PC İnceleme

  Ghost of Tsushima Director’s Cut – PC İnceleme

  Sucker Punch Productions, Nixxes Software ve PlayStation Studios aracılığıyla PC’ye gelen Ghost of Tsushima Director’s Cut ile kendi yolumuzu çizip, adanın saklı güzelliklerini keşfediyoruz.

  Daha önce hem PS4 hem de PS5 sürümlerini oynayıp incelediğim, benim için Japon kültürünü tanımamı ve muazzam bir aksiyonu görmemi sağlayan Ghost of Tsushima Director’s Cut artık PC oyuncuları için oynanabilir konumda.

  Yapım konsolda olduğu gibi yine aynı çizgide bizi Japon kültürüne ve Moğol işgaline götürüp kendi yolumuzu çizmemiz için olanak tanıyor. Daha önce eğer konsolda oynadıysanız ve tekrar oynamak, PC’nin gücünü görmek istiyorsanız sizin için tekrar bir seçenek olabilir bu oyun. Daha önce hiç oynamamış oyuncular için ise harika grafikleri, oynanış mekanikleri ve sunduğu açık dünya konsepti ile nimet değerinde bir oyun diyebilirim.

  Bu oyun özelinde ortaya konan sinematik anlatım beni oldukça etkilemişti. Açık dünya oyunları tüketmeyi seven biri olarak daha önce deneyimlemediğim Japon kültürünün bu oyunda işlenme tarzı, oyuncuya sunulan iletişim dili ve ortaya çıkan sonuç çok başarılı. PC oyuncuları bu konuda oldukça şanslı. Oyunun doğrudan özel sürümüne sahip oluyorlar. Bildiğiniz gibi yapım önce normal sürüm arkasından Director’s Cut olarak çıkmıştı. Hatta PC özelinde NVIDIA DLSS teknolojileri dahil performansı artırıcı tüm destekler de birlikte sunulmuş. Genel olarak PC sürümünde bize sunulan ekstralara hızlıca bir bakalım.

  • Ghost of Tsushima – Tsuşima’nın Hayaleti’ni açılmış kare oranı ve son model PC’lerden taşınabilir PC oyun cihazlarına kadar geniş bir skalaya uygun tasarlanmış çeşitli grafik seçenekleriyle tecrübe edebilmemizi sağlıyor.
  • Ultra Geniş (21:9), Süper Ultra Geniş (32:9) ve 48:9 Üçlü Monitör desteğiyle aksiyona bambaşka bir perspektif getiriyor.
  • NVIDIA DLSS 3, AMD FSR 3 ve Intel XeSS gibi yukarı ölçeklendirme ve kare üretimi teknolojileriyle oyun performansını destekliyor. NVIDIA Reflex ve görüntü kalitesi geliştirici NVIDIA DLAA desteği de bulunmakta.
  • Japonca dudak uyumu – Sinematiklerin PC’niz tarafından gerçek zamanlı oluşturulmasıyla mümkün kılınan, Japonca dublaja uyumlu dudak hareketleriyle daha gerçekçi bir tecrübe oyuncuları bekliyor.
  • İster kablolu DualSense kontrol cihazının dokunsal geri bildirimleri ve uyarlanabilir tetikleriyle, isterseniz de kontrolü tamamen özelleştirilebilir fare ve klavyeyle oynayabiliyorsunuz.
  • DualSense kontrol cihazının gerçekçi dokunsal geri bildirimiyle farklı bir kılıç deneyimi yaşatıyor.
  • Uyarlanabilir tetik direnciyle ok atışlarınızı daha isabetli hâle getiriyor.

  Bunlar her zaman çoğu oyunda bulamadığımız bazı özel noktalar. PlayStation oyunları PC tarafına adım attığında bu gibi detayların çoğunluğu da taşınıyor. Özellikle PC tarafında daha yüksek kare hızları ile daha büyük çözünürlüklerde çok daha göze güzel görünen grafiklerle bu oyunları oynamak başka bir keyif.

  Hikayenin gidişatı ile alakalı bu tarz her oyunda olduğu gibi spoiler vermeyi sevmiyorum ve tercih etmiyorum. Bu sebeple bütün deneyimi görmeniz, yaşamanız ve oyundan alacağınız keyfi birebir gözlemlemenizi isterim. Ama kabaca bir fikir vermem gerekirse, yolda açılan, tutorial gibi başlayıp çeşitlenen, harita üzerinde sizi aksiyonlara sürükleyen bir oyun var karşınızda. Benzer açık dünya oyunlarından ayıran kısmı ise Japon kültürüne bağlı sunulan bütün detaylar diyebilirim. Duygusal iniş – çıkışlar, tematik dokunuşlar çok yerinde ve güzel. Kılıç dövüşlerinde ustalaşmanız gereken, benzer açık dünya oyunlarından birkaç adım daha ilerde olan sistem benim en sevdiğim yanı diyebilirim. Oynarken gerçekten kılıç ustası gibi düşünmek ve hareket etmeniz isteniyor. Üzerinizde yer alan ve RPG öğeleri gibi süslenmiş eşyalarla oyun pratiğinizi güçlendirebiliyorsunuz.

  Oyunun içinde birbiri ile akalı akan çeşitli ana ve yan hikayeler bize aslında büyük bir serüvenin kapısını açıyor. Kendimizi rüzgara bırakarak oradan oraya savrulacağımız bir anlatım mevcut.

  Açık dünya konseptini seven her PC oyuncusunun arşivinde mutlaka olması gereken yapım oldukça iyi duruyor ve bizden tam not alıyor!

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN