Ghost of Tsushima Director’s Cut – PS5 İnceleme

0

Uzak Doğu kültürüne hiç aşina değilimdir. Katanalı ve samuraylı konseptleri de çok sevdiğim söylenemez. Lakin geçen yıl çıkan Ghost of Tsushima öyle bir etkiledi ki beni, anlatamam size. Hayatımda hep böyle bir sinematik anlatımla var olmalıymış bu kültür resmen. Açık dünya konseptini seven biri olarak hiç beklemediğim bir yerden vuruldum diyebilirim. Şimdi sıra Ghost of Tsushima Director’s Cut ile bu deneyimi PlayStation 5 üzerinde görme vakti.

Ana oyunun ötesinde size yeni deneyimleri eski bağlar üzerinden sunmayı hedefleyen Ghost of Tsushima Director’s Cut, objektifin dışında kalmış alanlarda gelişen konulara ışık tutuyor ve bu detaylarla sizin oyun deneyimizi güçlendiriyor. Başlayıp bitirmeye odaklanmadan ağır ağır, sindire sindire ilerlemeniz gereken bir serüvenden bahsediyorum aslında. Bu oyunu da bitirip rafa koydum düşüncesinden çok daha fazlası parmaklarınızın ucunda. Daha önce ilk oyunu oynadıysanız elbette bu konuda alacağınız tat bambaşka. Fakat yeni bir oyuncu iseniz PS5’in gücü ve bu harika detaylar ile uzun bir serüven sizi bekliyor diyebilirim.

PlayStation 5 üzerinde oyun oynarken en büyük yeni alışkanlığımız oyunların hızlı yüklenmesi ve bize bu hızı gerçekten hissettiriyor olması. Özellikle daha önce PS4 üzerinde deneyimlediğimiz oyunların ışık hızında açılıyor olması kullanıcıya büyük mutluluk sağlıyor.

PS5 ile birlikte yükleme süreleri ya da harita içinde gezinme süreleri oldukça hızlanmış. Birkaç saniye içinde eskiye oranla yüklenmesi zor iki bölge arasında hızla geçiş yapabiliyorsunuz. PS4 için bile fazlasıyla iyi gözüken grafikler PS5 ile her an kendinizi “ekrandan Sakura yaprağı şimdi masama düşecek” kıvamına getirebilir. 4K, 60 FPS desteği iyi bir monitör ya da TV’niz varsa size çok büyük keyif sunacaktır.

PS5’in asıl olayı tabii ki DualSense mevzusu. Katananızı çekerken yaşanan küçük titreşimlerden tutun etrafınızda sizinle alakalı duyusal olabilecek her konuda sizi irili ufaklı uyaran, bunu yaparken de geçmiş benzer titreşim deneyimlerinin çok çok ötesine taşıyan bir çıta belirlemişler. Ağırlıklı olarak klavye ve mouse ile birlikte oyun oynayan biri olarak böyle küçük detaylarda kalbimi bırakabiliyorum. Kılıç savaşlarının bu gibi detaylar ile sizi iyice moda sokması çok başka bir haz.

Yukarıda bahsettiğim PS5’in gücünü görsellik ile birleştirip fotoğraf modu ile desteklediğiniz bir noktada oyunun yeni bölgelerinin bu açıdan tam bir cennet olduğunu ve oyundan fazlasını buraları görerek ve fotoğraflayarak geçirebileceğinizi söylesem ne düşünürsünüz? Fotoğraf çekip wallpaper haline getirmeyi çok seven arkadaşlarımız için yepyeni bir içerik burada mevcut!

Bir Uzak Doğu kültürü hayranı olmadan beni o dönemlere götüren, bir hikayenin parçası yapan, görselliği ile yoğuran, Türkçe dil seçeneği ile her saniyesini dolu dolu yaşamamı sağlayan muazzam bir efor aslında Ghost of Tsushima Director’s Cut. Yakın zamanda Legends modu da gelecek. Ghost of Tsushima Director’s Cut, PS5 kullanmaya çoğu oyuncu için cihazın yeteneklerini gözler önüne serme ve zaten harika bir çizgiden giden oyunun nasıl daha da iyileştiğini görmek adına çok iyi bir örnek olmuş. Yeni adım atacağınız adada karşılaşacağınız deneyimler PS5’in yetenekleri ile birleşince gelecekte karşımıza çıkacak oyunlar için daha fazla heyecanlanıyorum.

Özellikle Legends modu ve gelecek büyük güncelleme ile daha neler olacak, nasıl yenilikler karşımıza çıkacak merak içerisindeyim. Burada yine tek temennim, umarım bu güncellemeler geldiğinde hiçbir sorun yaşamadan böyle yağ gibi akan içerikler ile karşılaşırız. Ghost of Tsushima Director’s Cut ile herkese iyi eğlenceler dilerim!

Eğer Ghost of Tsushima Director’s Cut ilginizi çekti ise buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.

Cevap bırakın