Chrome web tarayıcısında olmazsa olmaz eklentiler

0

En iyi internet deneyimi için Google’ın Chrome adlı web tarayıcısını öneririm. Chrome web tarayıcısı temel özellikleriyle, bir internet kullanıcısının ihtiyaç duyacağı tüm fonksiyonları bünyesinde barındırıyor.

Chrome’un eklenti desteğiyle yeni fonksiyonlar kazanıyor olması kullanıcılar açısından büyük avantaj. Bu yazıda sizlere, Google Chrome web tarayıcısında kullandığım eklentilerden söz edeceğim.

Quick Create

Quick Create

Quick Create, web tarayıcınız üzerinden Google Drive için kolayca yeni dokümanlar oluşturmanızı sağlıyor. Oluşturduğunuz dokümanlar Google Drive’a kaydedildiği için tüm cihazlarınızdan erişilebilir halde oluyor. Quick Create ile belgeler, e-tablolar, sunumlar, formlar ve çizimler için yeni dokümanlar oluşturabilirsiniz.

Office Belge Düzenleme

Office Belge Düzenleme

Microsoft Word, Excel, PowerPoint dosyalarını Google Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar’da sorunsuz görüntülemek ve düzenlemek için bu eklenti web tarayıcınızda mutlaka bulunmalı. Microsoft Office yazılımını bilgisayarınıza yüklemek zorunda kalmadan dosyalar düzenlemek için bu eklenti oldukça işe yarıyor.

Google Dictionary

Google Dictionary

Web üzerinde okuma yaparken anlamını merak ettiğiniz bir kelimeyi Google Sözlük üzerinde kolayca bulabilmek için bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Eklenti, sizin belirlediğiniz bir dilden, yine sizin belirlediğiniz bir dile otomatik çeviri yapıyor. Bunun için sadece anlamını öğrenmek istediğiniz kelime ya da kelime grubunu seçmeniz yeterli.

Wikiwand

Wikiwand

Wikiwand, Vikipedi’nin içeriğini daha iyi bir görsel deneyimle okuma iddiasıyla yola çıkmış bir proje. Türkiye’de Vikipedi’ye erişimde sorun yaşandığı için, bu eklentiyi mutlaka Chrome web tarayıcınıza yüklemelisiniz. Bu sayede Google’da yaptığınız aramalarda karşınızda çıkan sonuçlar Vikipedi’den olsa bile tıkladığınızda arama sonuçlarına sorunsuz erişebileceksiniz.

onetab

Onetab

Hemen hepimiz Chrome’da aynı anda çok sayıda sekmeyi açık tutmayı alışkanlık haline getirmişizdir. Bu alışkanlık doğal olarak bize bilgisayarımızın yavaşlaması olarak yansır. Onetab adlı bu eklenti, bilgisayarımız inanılmaz ölçüde yavaşladığında tek tıklamayla tüm sekmeleri tek sayfada listeliyor ve bilgisayarımızın belleğini rahatlatıyor.

Full Page Screen Capture

Full Page Screen Capture (Tam Sayfa Ekran Yakalama) adlı bu eklenti, ekranımızdan kolayca ekran kaydı alabilmemizi sağlıyor. Görüntü kaydederken, ekrandaki sayfanının en üstten, en altta kadar tüm boyutta kaydediliyor olması oldukça faydalı.

Momentum

Momentum

Size son önerim Momentum adlı bu eklenti. Chrome’da yeni sekme açtığınızda karşınıza gelen tekdüze sayfa yerine, sizi adınıza özel selâmlamayla karşılayan, saati gösteren, işlerinize odaklanmanız için motive eden bu eklentiyi mutlaka denemelisiniz. Eklenti, hava durumu, yapılacak işler, özlü sözler gibi ek özelliklerle de gününüzü güzelleştirmeye aday.

Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

Bu yazıda size Chrome web tarayıcısında olmazsa olmaz eklentiler hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım. Daha fazla eklenti seçeneği görmek isterseniz buradan bilgi alabilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

En popüler fotoğraf düzenleme uygulamaları

En popüler açık kaynak yazılımları

Formda kalmanıza yardımcı olacak akıllı bileklik önerileri

Cevap bırakın