Cep telefonları için Gimbal çözümleri

0

Bu haftaki yazımda cep telefonları için Gimbal yani titreşim engellemeye yarayan aksesuarlara göz atıyorum.

Daha önce bu sayfalarda Gimbal nedir, Xiaomi Mijia Gimbal , Zhiyun Smart Q Gimbal gibi konularda yazılar yazmıştım.

Son yıllarda cep telefonu kameralarının giderek daha kabiliyetli hale gelmesiyle beraber bu cihazlar aynı zamanda video kamera olarak da kullanılmaya başlandı. Bu eğilimle beraber cep telefonları için video kamera aksesuarları da piyasaya sürüldü.

Cep telefonları için Gimbal çözümleri

Cep telefonları için Gimbal çözümleri

Aslında bu ürünlerin normal bir Gimbal‘dan farkı yok. Fotoğraf makineleri ya da aksiyon kameraları için olan Gimbal modelleri ne yapabiliyorsa cep telefonu için olanları da benzer özelliklere sahip. Üç eksenli titreşim engelleme özelliği bulunan bu aksesuarlar video kayıt sırasında titreşimi engelliyor. Aynı zamanda sağa sola, yukarı ya da aşağı kamera hareketlerinin yumuşak olmasını da sağlayan bu aksesuarlar genelde marka ve modelden bağımsız olarak kullanılıyor. Yani bir telefon için bu aksesuarı aldığınızda bunu iPhone ile kullanabildiğiniz gibi Samsung Galaxy Note 9 ya da Huawei Mate 20 Pro gibi telefonlarla da kullanabilirsiniz.

Cep telefonları için Gimbal çözümleri

Telefon Gimbal modelleri neler yapabiliyor?

Telefonlar için tasarlanan bu aksesuarların birçoğunda harici bir USB çıkışı bulunuyor. Bu çıkış sayesinde farklı cihazları ya da üzerinde bulunan telefonu şarj edebiliyorsunuz. Ayrıca birçok model sağa sola, sola sağa, yukarı aşağı, aşağı yukarı hareket ettirmeyi sağlayan tuşlara sahip. Bazı modellerde ise telefona yüklenen ek bir uygulama ile konu takibi, dijital zoom girme, ön ya da arka kameraya geçiş gibi özellikler de yer alıyor.

Genelde çok başarılı sonuçlar veren bu aksesuarlar sıradan bir cep telefonu ile bile sinema seviyesinde titreşimsiz videolar çekmenize yardımcı oluyor. Hatta koşarken bile yaptığınız kayıtların titreşimsiz ve akıcı olmasını sağlayan bu aksesuarlar özellikle videolu içerik ürünler için hem uygun fiyatlı hem de kullanımı kolay çözümler.

Cep telefonları için Gimbal çözümleri

Üzerlerindeki pille en az 4-5 saat kullanım imkanı sunan bu aksesuarlar ile telefonla video çekenler için olmazsa olmaz aksesuarların başında geliyor. Bu ürünlere güzel bir örnek olarak Zhiyun Smooth 4 ve DJI Osmo Mobile 2 modellerini sayabilirim. Benzeri birçok markanın da farklı telefon Gimbal çözümleri bulunuyor.

Işığınız bol olsun…

 

Cevap bırakın