Xiaomi Mijia Gimbal

0

Bu hafta genel olarak özelliklerine değineceğimiz ürün Xiaomi Mijia Gimbal oluyor. Telefonlar için geliştirilen Gimbal ile ilgili merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Videonun yaygınlaşması ve hayatımızın her anına girmesiyle beraber bu alanda kullanabileceğimiz aksesuar sayısında da ciddi bir artış oldu. Artık herkesin birer potansiyel YouTuber olduğu günümüzde bu tarz aksesuarların da önemi daha fazla ortaya çıkıyor.

Video alanında en yaygın kullanılan aksesuar türlerinden biri de Gimbal modelleri. Video kayıt ettiğimiz cihazdan kaynaklanan titreşimleri engelleyen bu cihazlar ile ilgili detaylı bilgiyi yaklaşık 2 yıl önce yine bu sayfalarda yayınlanan ‘Gimbal nedir? Ne işe yarar? Kimlerin ihtiyacı vardır?” yazısında anlatmıştım. Konuyu bilmeyenler ya da tekrar hatırlamak isteyenler devam etmeden önce o yazıyı okuyabilir.

Günümüzde birçok farklı Gimbal seçeneği bulunuyor. Aksiyon kameraları için, cep telefonları için, aynasız fotoğraf makineleri, DSLR fotoğraf makineleri, video kameralar ve profesyonel video kameralar için farklı Gimbal modelleri bulunuyor. Yazımızın konusu olan Xiaomi Mijia Gimbal ise Çinli üreticinin cep telefonları için tasarladığı bir model.

Xiaomi Mijia Gimbal özellikleri

Yukarıdaki satırlarda da bahsettiğim gibi Xiaomi Mijia Gimbal cep telefonları için tasarlanan bir ürün. 3 eksenli titreşim engelleme yapabilen Gimbal, 68 mm’ye kadar genişlik ve 200 gram’a kadar ağırlığa sahip telefonlarla kullanılabiliyor. Bu da kaba bir hesapla Gimbal’ın 6 inç boyutuna kadar telefonları desteklediği anlamına geliyor. Üzerinde 5000 mAh pil bulunan aksesuar tam dolu pille 16 saate kadar kullanım imkanı sunuyor.

Benzerlerinde olduğu gibi üzerinde bir de USB çıkışı bulunan Gimbal, telefon ve benzeri cihazları şarj da edebiliyor. Özel bir uygulama ile beraber gelen cihaz 360 derece takip özelliğine sahip. Aynı zamanda Zaman Atlamalı (yani Time Lapse) özelliği bulunan Xiaomi Mijia Gimbal’ın alt kısmında standart tripod bağlantı yuvası da yer alıyor.  Gimbal‘ın ağırlığı ise 476 gram.

Xiaomi Mijia Gimbal tasarımı

Cihaz genel olarak standart bir Gimbal görünümüne sahip. Yuvarlatılmış köşeleri bulunan Gimbal, beyaz ve gri rengin ağırlıkta olduğu çift renkli bir tasarıma sahip. Benzerlerinde olduğu gibi tek elle kullanılabilen bir Gimbal olan ürünün yurtdışı dışı fiyatı yaklaşık olarak 93 dolar olarak açıklandı.

Ürünle ilgili bir diğer konu ise ismi. Xiaomi ürünlerine isim verirken biraz kafa karıştırıyor. Bu üründe de aynı sorun var: Çünkü Xiaomi’nin Mijia isimli bir aksiyon kamerası da bulunuyor. Ayrıca yine aynı isimli bir aksiyon kamerası Gimbal modeli de yer alıyor. Yani kazara dikkat etmezseniz bu ürün yerine sadece Mijia aksiyon kamerası ile kullanılabilen bir Gimbal satın almanız da olası. Daha spesifik bir isim verilse bu kafa karışıklığı yaşanmazdı ama Xiaomi böyle bir karar vermiş.

Rakipleri de Çinli

Bu ürünün en önemli iki rakibi bulunuyor: Bunlardan ilki ve en önemlisi yine Çinli bir üreticinin modeli olan Zhiyun Smooth Q. Diğeri de yine bir Çinli olan DJI Osmo Mobile. Zhiyun Türkiye’de de satılan bir ürün ve fiyata yaklaşık olarak 500 TL. Xiaomi’nin Türkiye fiyatı ise şimdilik belli değil. Ama 500 TL’den az olmayacağını söyleyebilirim. DJI Osmo Mobile ise 750 TL civarından başlayan fiyatlara sahip. Üç ürün de benzer özellikler sunuyor. Yazılımı daha başarılı olan DJI Osmo Mobile, fiyatı yüksek olsa da biraz daha iyi bir model olarak öne çıkıyor.

Bu arada geçen ay Zhiyun Smooth Q modelini satın alarak kullanım deneyimlerimi yine sizinle paylaşmıştım. O yazımı merak edenler ilgili sayfaya bakabilir. Bu arada siz de bu ürünü satın almak isterseniz MediaMarkt internet sitesi üzerinden uygun bir fiyata alabilirsiniz.

Xiaomi Mijia Gimbal ile neler yapılabilir?

Bu ürünle uyumlu bir telefon kullanarak istediğiniz gibi videolar kayıt edebilirsiniz. Biraz teknik bilgisiniz de varsa farklı kamera hareketleriyle gayet iyi sonuçlar alabileceğinizi söyleyebilirim. Cihazı satın aldıktan sonra yapabilecekleriniz biraz da kendi kabiliyetlerinizle sınırlı.

Işığınız bol olsun…

 

Cevap bırakın