Zhiyun Smart Q Gimbal incelemesi

0

Uygun fiyatlı bir cep telefonu aksesuarı olan Zhiyun Smart Q Gimbal’ı enine boyuna inceliyorum.

Gimbal aksesuarları özellikle video kayıt etmenin kolaylaştığı son 5 yılda popülerliklerini artırdılar. Önceleri çok pahalı ve özel ekipmanlarla yapılan video kayıtlarının yumuşak hale getirilmesi, gelişen teknoloji ve yaygınlaşma ile beraber herkesin kullanabileceği seviyelere geldi.

Gimbal adı verilen aksesuarlar video kayıt edebilen kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu ya da aksiyon kamerası gibi cihazların hareket ederken oluşan titreşimi engellemek için geliştirildi. Temelde üzerlerinde bulunan motorlarla ters yönde hareket ederek titreşimi engellemeye çalışan bu aksesuarlar, kullanacağınız video kayıt edebilen cihaza göre farklı sürümleri bulunuyor (Gimbal konusunu merak ediyorsanız daha detaylı bilgiyi bu yazımda bulabilirsiniz).

Zhiyun Smart Q Gimbal teknik özellikleri

İnceleme konuğumuz olan Zhiyun Smart Q Gimbal cep telefonları için tasarlanmış bir ürün. Yani bu ürünü video kamera ya da fotoğraf makinesi ile beraber kullanamıyorsunuz. 6 inç boyutuna kadar telefonlarla beraber kullanılabilen bu aksesuar, 3 eksenli titreşim engelleme özelliği sunuyor. Yani cihazda 3 adet motor bulunuyor. X, Y ve Z ekseninde hareket edebilen bu motorlar oluşun titreşimleri engelliyor.

220 gram ağırlığa kadar telefonlarla kullanılabilen Gimbal, 320 dereceye kadar pan ve tilt (sağa sola ve yukarı aşağı) hareket edebiliyor. Üzerinde bulunan bütünleşik pil ile birlikte 12 saate kadar kullanım sunan aksesuar aynı zamanda USB çıkışı ile telefon ve benzeri cihazlara güç de verebiliyor.

Zhiyun Smart Q Gimbal genel özellikler

Uygun fiyatlı bir ürün olan Zhiyun Smart Q Gimbal güzel ve derli toplu bir kutu ile beraber geliyor. Mini bir gitar kutusunu andıran bu saklama ve taşıma aksesuarı bana Desperado filmini hatırlattı. Ürünün kendi kutusundan bir adet USB kablo ve bu taşıma kutusu ile beraber kullanılacak bir askı da çıkıyor. Kutunun gelmesi iyi olmuş bu sayede ürünü taşırken sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Zhiyun Smart Q Gimbal’ın beyaz ve siyah olmak üzere 2 farklı gövde rengi seçeneği bulunuyor. Benim kişisel önerim beyaz rengi tercih etmeniz yönünde olacaktır. Zira ellerimizle tuttuğumuz bu cihaz beyaz renk olursa bir süre sonra kirlenmeye başlayacaktır. Gimbal’ın üzerinde bir adet açma kapaka duğmesi (kırmızı renkli) bir adet mod düğmesi, bir adet hareket hızını belirleyen düğme ve bir de dört yöne hareket ederek motorları kontrol eden navigasyon tuşu bulunuyor.

Cihazı ilk açtığınızda şarj etmenizi öneriyorum. Bu iş için kutusundan çıkan microUSB kablosunu kullanabilirsiniz. Varsa telefonunuzun benzer bir kablosu da aynı işi görüyor. Şarj işlemi yaklaşık 2 saat sürüyor. Daha sonra cihazın kalibrasyonunu yapmanız gerekiyor. Bu işlem için ZY Play ve Zhiyun Asistant isimli iki yazılımı telefonunuza kuruyorsunuz. ZY Play gerekli kalibrasyon ve video kaydı yapmak için kullanılan bir uygulama.

Kalibrasyon yapmak çok kolay değil ama yönergeleri takip ederseniz çok da zor değil. Önce Gimbal’ı açıyorsunuz. Ardından uygulamayı açıp ilgili cihazla bağlantıyı sağladıktan sonra Ayarlar bölümünden Calibration seçeneğine geliyorsunuz. Buradaki yönergeleri takip ederek kalibrasyonu sağlıyorsunuz. Kalibrasyon yapmadan da kullanabiliyorsunuz ama bu işlem daha düzgün bir kullanım sunuyor. Bu arada uygulamalardan ZY Play market dışından yükleniyor (Android için). Bunu da belirteyim. Zhiyun Asistant uygulaması ise daha detaylı ayarlar ve düzenlemeler içeriyor.

Aksesuarın üzerinde bir adet USB çıkışının olması ve bu çıkış sayesinde cep telefonu gibi ürünleri şarj edebiliyor olmak güzel. Ancak bu şarj işleminin cihazın kullanım süresini azalttığını da belirteyim. Cihaz ek olarak satın alacağınız bir aksesuar yardımı ile aksiyon kameraları ile birlikte kullanılabiliyor. Bu da güzel olmuş.

Zhiyun Smart Q Gimbal kullanım deneyimi

Ürünü yukarıdaki ayarları yaptıktan sonra kullanmak çok zor değil. Cihazda 3 farklı mod bulunuyor: Pan Following, Following ve Locking mod. Modlar arasında geçişi Mod tuşu ile sağlıyorsunuz. Ancak küçük ve mono da olsa bir ekranı bulunmadığı için hangi modda olduğunu anlamanız biraz zor. Kullandıkça tecrübe kazanıyorsunuz. Ama küçük bir ekran ya da ışık olma güzel olurdu.

Titreşim engelleme konusunda oldukça başarılı olan Zhiyun Smart Q Gimbal, neredeyse koşarken bile video kayıt etmenizi sağlıyor. Bu sayede yumuşak ve titreşimsiz videolar kayıt edebiliyorsunuz. Cihazın üzerinde kamera bulunmadığı için (bazı Gimbal modellerinde yer alıyor) telefon değiştirerek çözünürlük ve kaliteyi de artırabiliyorsunuz. Genel olarak kullanım sırasında aldığım sonuçlardan memnun kaldığımı söyleyebilirim. Videolar gayet yumuşak oluyor ve abartmadığınız sürece neredeyse profesyonel bir cihaz etkisi alıyorsunuz.

Beraberinde verilen ZY Play uygulaması üzerinden konu takibi de yapabilen aksesuar, genel olarak birçok durumda başarılı sonuç verdi. Zaman zaman takipte sıkıntı yaşansa da ‘o kadar da olur’ denebilecek kadar az oldu bu durumlar.

Zhiyun Smart Q Gimbal Teknik özellikleri
  • 3 eksenli Gimbal
  • microUSB’den şarj
  • USB çıkışı ile telefon şarj imkanı
  • 450 gram ağırlık
  • 6 inç, 220 gram ağırlığa kadar telefonlarla kullanım
  • 479 TL

 

Beğendim
  • Uygun fiyat
  • Başarılı 3 eksenli titreşim engelleme
  • Ortalamanın üzerinde uygulama

 

Beğenmedim
  • Mod geçişlerini gösteren bir sistem olmalıydı

 

Benim gibi sürekli video işleri ile uğraşan biri için Zhiyun Smart Q Gimbal uygun fiyatlı ve kullanıcısını üzmeyen bir ürün. Elbette çok daha iyileri ve daha kabiliyetli aksesuarlar var. Ancak onların fiyatları da neredeyse bu ürünün iki katı. Fiyatına göre değerlendirilmesi gereken bir cihaz olan Zhiyun Smart Q Gimbal, bu tarz ihtiyaçları olan amatör kullanıcılar için öneririm.

Işığınız bol olsun…

 

Cevap bırakın