Profesyoneller için kablosuz fare: Logitech MX Master 3

Logitech firmasının MX Master 3 model faresi, profesyonellere hitap eden üst seviye bir ürün. Özellikle yazılımcılar ve kodlayıcılar için geliştirilmiş en üst seviye ürün olan MX Master 3, şirketin MX Keys klavyesinin tamamlayıcısı.

Öncelikle ürünün kutu içeriğine baktığımızda, MX Master 3 fare, Unifying alıcı, USB-C şarj kablosu ve kullanıcı belgeleri geldiğini görüyoruz. Ürüne baktığımızda konforlu kullanım için elinizin şekline uyumlu tasarlandığını ve avuç içine tam oturduğunu hemen fark edebiliyorsunuz.

Bu yönüyle ergonomik bir tasarıma sahip olduğunu ve bileği fazla yormayan bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Bu arada, MX Master 3 fare, sağ el ile kullanım için tasarlanmış. Dolayısıyla fareyi sol eliyle kullananlar için uygun değil.

MX Master 3 farenin üzerinde 7 adet özelleştirilebilir buton bulunuyor. Bunlar; sağ ve sol klik, kaydırma tekerleğindeki orta tıklama, mod geçiş düğmesi, ileri-geri düğmeleri ve baş parmak altındaki gizli hareket düğmesi.

Bunun dışında yüksek hızlı manyetik kaydırma tekerleği ile yan kaydırma işlemleri için baş parmak tekerleği mevcut. MagSpeed adı verilen manyetik kaydırma tekerleği çelik malzemeden yapılmış ve tek bir pikselde bile duracak kadar hassasiyete sahip.

Bu da MX Master 3’ün kaydırma tekerleğiyle saniyede bin satır kaydırma yapılabilmesini sağlıyor. Bu kaydırma tekerleği yüksek hassasiyete ve yüksek hıza sahip olmasına karşın çok sessiz çalışıyor.

Kaydırma tekerleğini isterseniz kademe kademe isterseniz serbest şekilde kullanabiliyorsunuz. Bunu da hemen üstündeki düğmeyle gerçekleştirebiliyorsunuz. Yan kaydırma tekerleği ise pencereleri yana doğru kaydırmak gibi işlevler için kolaylık sağlayan bir yenilik.

Bu tekerlek farklı uygulamalarda farklı kullanım özelliğine sahip. Bu fonksiyonları dilediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Yan kaydırma tekerleğinin hemen yanında ise bilgilendirme LED’i bulunuyor.

MX Master 3’te yüksek hassasiyetli sensör mevcut. Bu da daha az hareketle daha çok işlem gerçekleştirebilmenizi sağlıyor. 4000 DPI değerindeki bu sensör, sıradan bir fareden 5 kat daha hassas.

Bu sensör sayesinde MX Master 3 fare cam yüzeyde bile sorunsuz kullanılabiliyor. Sensör hassasiyeti gerektiğinde 50 DPI’lık kademeler halinde 200 ile 4000 DPI arasında ayarlanabiliyor.

MX Master 3 fare 124.9 mm boy ve 84.3 mm ene sahip. Ürünün yüksekliği 51 mm. Bu sıra farenin ağırlığı ise sadece 141 gram. MX Master 3, kullandığınız cihazlara, Logitech Unifying Alıcı veya Bluetooth ile bağlanabiliyor.

Windows, Mac, Linux ve Chrome OS işletim sistemlerinde, Unifying USB alıcı veya Bluetooth teknolojisi ile kullanabilirsiniz. Bunlara ilâve olarak Bluetooth ile eşleştirerek, iPadOS, iOS ve Android işletim sistemli cihazlarla da kullanabilirsiniz.

Farenizi özelleştirmek ve gelişmiş özelliklerden yararlanmak için bilgisayarınıza Logitech Options yazılımını yüklemeniz gerekiyor. Bu yazılımı kullanarak farenin tuşlarına özel işlevler atayabilir, imleç hızını ve hassasiyetini özelleştirilebilirsiniz.

Farenizi her uygulamada farklı işlevler için özelleştirebilirsiniz. Logitech Options yazılımı içerisindeki Tüm Uygulamalar bağlantısına tıkladığınızda bilgisayarınızda yüklü bulunan uygulamaların listesini göreceksiniz.

Öntanımlı ayarları kullanarak işe başlayabilirsiniz. Daha sonra ihtiyacınıza göre, farenizin istediğiniz tuşuna, istediğiniz işlevi atayabilirsiniz.

MX Master 3 fare, çoklu cihaz desteğine sahip. Farenizi aynı anda üç cihazla birden eşleştirebilirsiniz. Farklı cihazlar arasında geçiş için farenizin altındaki Easy-Switch düğmesini kullanmanız gerekiyor.

Logitech Flow özelliği ise birden fazla bilgisayarı tek fareyle kullanarak dosya transferi yapabilmenizi sağlıyor. Bu özellik sayesinde farenizin imlecini bir cihazdan diğerine kolayca geçirebilir ve bilgisayarlarınız arasında dosya transferi yapabilirsiniz. Bu özellikten yararlanmak için tüm cihazlarınızın aynı kablosuz ağ veya ethernet ağı üzerinde olması şart.

Yeniden şarj edilebilir 500 mAh kapasiteli Lityum polimer pille gelen Logitech MX Master 3 fare, tek şarjla 70 güne kadar kullanılabiliyor. Şarjınız ummadığınız bir anda biterse, 1 dakikalık hızlı şarj ile 3 saat kullanım imkânı sunmasıysa ürünün en büyük avantajlarından biri. Logitech MX Master 3 fareyi şarj etmek için, ürünün kutusunda gelen USB-C şarj kablosunu kullanmanız gerekiyor.

Sonuç olarak, Logitech MX Master 3, profesyonel olarak içerik üreten ya da kodlama yapanların kullanabileceği üst seviye bir fare. İş amaçlı fare satın almayı düşünenlere Logitech MX Master 3’ü şiddetle tavsiye ederim.

Logitech MX Master 3 fare incelemesini aşağıdan izleyebilirsiniz:

Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

Bu yazıda Logitech MX Master 3 fare hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım. MediaMarkt internet mağazasında satışa sunulan tüm bilgisayar bileşenleri ürünlerini buradan görebilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.

Twitter’da beni takip edin: https://twitter.com/melihbayramdede

YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Makul fiyata iyi bir akıllı telefon: TCL 20 SE

Hibrit çalışanlar için: Logitech MX Anywhere 3 kablosuz fare

Bahar gezintisi için elektrikli ‘scooter’ önerilerim

fareLogitech mouseLogitech MX Master 3manşetmouseMX Master 3
Yorumlar (0)
Yorum Ekle