En popüler açık kaynak yazılımları

Açık kaynak kodlu yazılımları destekliyorsanız, bilgisayarınızdaki işletim sistemi muhtemelen Linux dağıtımlarından biridir. İlk akla gelenler Ubuntu, Debian, Pardus gibi Linux dağıtımlarıdır. Bilgisayarınızda Linux işletim sistemi dışında Windows veya Mac işletim sistemi kullanıyor olsanız da, açık açık kaynak kodlu yazılımlara şans verebilirsiniz.

Açık kaynaklı yazılımların kapalı kaynak kodlu yazılımlardan en önemli farkı, gerektiğinde üzerinde değişiklik yapılabilmesidir. Bu nedenle de özgür yazılım olarak da ifade edilir. Ancak her yazılımcı değişiklik ya da dağıtım için izin vermemiş de olabilir.

Açık kaynak işbirliği ve paylaşımı destekler

Açık kaynaklı yazılımlar genellikle bedel ödemeksizin dağıtılır. Bu nedenle ücretsiz olarak algılanır. Ancak durum tam olarak öyle değil, yazılımcı emeği karşılığı ücret talep edebilir ya da bakım ve hizmet için ücret talep edilebilir.

Açık kaynaklı yazılımlarda amaç, amaç işbirliği ve bilgi paylaşımını desteklemektir. Kod açık olduğu için çok sayıda kişi tarafından yazılım denetlenebilir, hata bildiriminde bulunulabilir ve yeni güncellemeler için oldukça geniş bir ekosistemce katkı sağlanır.

Bu yazıda bilgisayarınızda özgürce kullanabileceğiniz ve lisans bedeli gerektirmeyen açık kaynak kodlu yazılımlar öneriyorum.

Office yazılımı: LibreOffice

Microsoft’un Office yazılım paketine alternatif olarak ücretsiz dağıtılan LibreOffice’i kullanabilirsiniz. LibreOffice, metin belgeleri, elektronik tablolar, sunumlar ve veritabanları için uygulamalar içeren kullanışlı bir ofis yazılımı paketi. Başka yazılımlarla oluşturulan belgeleri bile LibreOffice ile sorunsuz açabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Fotoğraf editörü: GIMP

Fotoğraf düzenlemek için Adobe şirketinin Photoshop uygulaması yaygın olarak kullanılıyor. Photoshop’a ücretsiz alternatif olarak GIMP yazılımını kullanabilirsiniz. Fotoğrafları yeniden boyutlandırmak, kırpmak, çeşitli efektler uygulamak ve kolajlar yapmak için en temel işlemleri GIMP ile kolayca yapabilirsiniz.

Medya oynatıcı: VLC Media Player

Açık kaynak kod camiasının geliştirdiği VLC Media Player mutlaka bilgisayarınızda bulunması gereken yazılımlardandır. Video dosyalarınızı görüntülemek için ekstra bir kodlayıcı aramaya gerek bırakmayan komple bir medya oynatıcı paketi olan VLC Media Player ücretsiz olarak size sunuluyor.

Video düzenleyici: Shotcut

Microsoft’un Windows işletim sisteminde sunduğu Movie Maker video düzenleyicisi miadını doldurdu. Eğer video düzenlemek için pratik ve ücretsiz bir yazılıma ihtiyacınız varsa, Shotcut size ilaç gibi gelecektir. Kolay anlaşılabilir bir tasarıma sahip olan Shotcut, video düzenlemek için neredeyse gerekli olan her şeyi sunuyor.

Ses editörü: Audacity

Podcast ile ilgileniyor ya da müzik kaydetmek ve düzenlemek uğraşı alanınıza giriyorsa, açık kaynak tarafında Audacity çözümünü deneyebilirsiniz. Ses dosyalarını kesmek, kopyalamak ve yapıştırmak gibi temel işlevlere sahip olan yazılım, sesli kitap üreticilerinin de gözde çözümleri arasında.

Web tarayıcısı: Mozilla Firefox

Mozilla Vakfı tarafından geliştirilen Firefox web tarayıcısı açık kaynak camiasının yüz aklarından biri. Çok sayıda eklentiyle kullanıcının tercihine göre özelleştirilebilen Firefox, kullanıcı güvenliğini önemseyen felsefesiyle büyük ilgi görüyor. Firefox’u bilgisayar, tablet ve telefonunuzda güvenle kullanabilirsiniz.

E-posta istemcisi: Mozilla Thunderbird

Bilgisayarınızda e-posta istemcisi olarak Mozilla Vakfı, Thunderbird adlı yazılımı ücretsiz sunuyor. Sahip olduğunuz birden fazla e-posta hesabı varsa, gelen tüm iletilerinizi Thunderbird üzerinden takip edebilirsiniz. Thunderbird ayrıca RSS okuyucu fonksiyonuyla da zengin bir deneyim sunuyor.

Şifre yöneticisi: KeePass Password Safe

Tüm kullanıcı adı ve şifrelerinizi güvenli bir kasada saklamak ve her defasında şifre yazmak zorunda kalmak istemiyorsanız, KeePass Password Safe yazılımı tam size göre. Bilgilerinizi yüksek düzeyde şifreleyerek saklayan bu yazılım, yine ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan çözümlerden biri.

FTP yazılımı: FileZilla

Dosya paylaşım yazılımı olarak FileZilla ücretsiz ve popüler alternatiflerden biri. Farklı sunucular arasında şifreli dosya transferi için kullanılabilen yazılım, özellikle web tasarımcılarının da sunuculara dosya yüklemek için tercih ettiği başta gelen çözümlerden.

Dosya sıkıştırıcısı: 7zip

Dosyaları daha az yer kaplaması için sıkıştırmak ve gerektiğinden yeniden açmak için kullanabileceğiniz alternatif yazılımlardan biri ise 7zip. Basit arabirimi sayesinde kolayca kullanılabilen yazılım bugün her bilgisayarda neredeyse olmazsa olmaz diyebileceğimiz çözümler arasında.

MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Formda kalmanıza yardımcı olacak akıllı bileklik önerileri

Android platformundaki en popüler podcast uygulamaları

11.11 Singles Day için özel: Yalnızlığınızı bitirecek uygulamalar

7zipAçık kaynakAudacityDebianDosya sıkıştırıcısıE-posta istemcisiFotoğraf editörüFTP yazılımı;FileZillaGimpKeePass Password SafeLibreOfficeLinuxmacmanşetmediamarktmediatrendmedya oynatıcımelih bayram dedeMozilla FirefoxMozilla ThunderbirdOffice yazılımıPardusSes editörüShotcutubuntuVideo düzenleyiciVLC Media Playerweb tarayıcısıWindows
Yorumlar (0)
Yorum Ekle