YouTube Video Türleri ile Etkinizi Katlayın

0

YouTube video türleri ile yakınlaşarak potansiyel izleyicilerinizin dikkatini çekmeye ne dersiniz?

YouTube fırsatlarla dolu ve gücünü her geçen yıl daha da artırıyor. En çok izlenen YouTube video konuları ve video türleri yazımda sizi bekliyor.

15 Şubat 2005’te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulan YouTube, Kasım 2006’da Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alındı. Zaman içerisinde YouTube, tüm mecralar üzerinde üstünlüğünü artırmaya başladı. Video içeriklerin internet üzerinde yer alan alternatif tüm içeriklere karşı üstünlüğünü var.

Her dakika yaklaşık 300 saatlik video yüklemesi yapılıyor ve her gün neredeyse 5 milyar video seyrediliyor.

 

YouTube Video Türleri

YouTube fırsatlarla dolu. Çok fazla imkanı olmayan, büyük ajanslar ve büyük prodüksiyonlar için yeterli bütçeye sahip olmayan küçük ve orta boyuttaki işletmeler özellikle sosyal medya hesaplarında kullanmak üzere basit yöntemlerden faydalanarak video içerikler üretmeye başlayabilir.

YouTube videosu üretirken yapabileceğiniz en kötü şeylerden birisi, videoları plansız bir şekilde hazırlamaktır. En önemli YouTube yıldızları bile zamanla bir plan oluşturmanın ne kadar önemli olduğunun farkına vardılar ve en azından önemli konular hakkında hazırladıkları taslağa göre hareket ettiler.

YouTube’da En Çok İzlenen Video Konuları

İnsanların sıkıcı bilgi videolarını izleme oranları düşüyor. Eğer videonuz hiçbir yerde bulamayacakları eşsiz bir bilgi içeriyorsa insanlar videonuzu seyretmeye başlıyor. En başarılı ve uzun süre izlenen YouTube videoları, orijinal ve ilginç bir hikayeye sahip olanlardır. Aynı zamanda izleyiciye sunduğunuz çeşitlilik de önemlidir.

 

En çok izlenen YouTube Video Türleri

 

En Çok İzlenen YouTube Video Türleri

Kendinize bir plan oluşturmadan önce YouTube video türleri ile içeriklerinize çeşitlilik katabilir, potansiyel izleyicilerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

YouTube Vizyon videoları: Firmanızın vizyonunu, müşterilere hangi hizmetleri ne şekide sunmayı amaçladığınızı anlatan videolar üretebilirsiniz. Bu videolar kullanıcılarınızın güven duygusunu da körükler, sadakatlerini artırır. Sık olmasa bile dönemsel olarak üreteceğiniz vizyon videoları

YouTube Uzman videoları: Şirketinizde bir çok konuda uzman kişiler mevcut olabilir. Onların uzmanlıklarından faydalanarak video içerikler oluşturabilirsiniz. Çok seslilik kanalınızı doğal erişim gücünü artırır, izleyicilerinize çeşitlilik sunar.

YouTube Ekip videoları: Video kameranızı alıp şirketinizdeki ekiplerin arasında doğaçlama çekimler yapabilirsiniz. Bu hem eğlenceli içerikler oluşturmanızı sağlar, hem de ekibe sorulacak soruların yanıtları kullanıcılarınız için yeni bilgi kaynakları oluşturur.

YouTube Günlük videolar: Bir ekip, departman ya da çalışanın bir günü temalı videolar üretebilirsiniz.  Hızlı bir montaj ile güzel içerikler çıkabilir, sürdürülebilirliğini sağlayabilirsiniz. İzleyicilerinize sık içerikler sunmanız beklentiyi beraberinde getirir. Bir düzen oturttuktan sonra bu günlük videolar kurtarıcınız olabilir.

YouTube Kutlama videosu: Müşterilerinize size ve ürünlerinize gösterdikleri ilgiden dolayı, videolu bir teşekkür mesajı yayınlayabilirsiniz. Kutlama videoları etkileşimi artırır, izleyiciye bağınızı güçlendirir.

Müşteri görüşleri: Verdiğiniz hizmet ve ürünler hakkında tatmin olmuş keyfi yerinde müşteriler ile, olumlu yorumlar içeren müşteri görüşleri videoları, potansiyel müşterileriniz için de bir güven unsuru olacaktır.

Müşteri videoları: Çeşitli kampanya ve hediyeler ile müşterilerinize firmanız ve hizmetleriniz hakkında videolar çekip paylaşmalarını sağlayabilirsiniz. Bir müşterinin üreteceği bu tip bir içerik eşsiz etkiler yaratacaktır.

YouTube Röportajları: Alanınızla veya sektörünüz ile ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında röportaj videoları oluşturabilirsiniz. Uzun süreli videolar bir YouTube kanalının olmazsa olmazlarındandır. Haftalık yayınınızda bir röportaja yer vererek izleyicilerinizin ilgisini farklı alanlara da çekebilirsiniz.

YouTube Ürün videoları: Ürün videoları en etkili içeriklerden biridir. İnternet üzerinde kullanıcılar ürünlerin sadece fiyatı ile ilgili değil, özellikleri ve nasıl kullanacakları ile de ilgilidirler. Video ile tanıtılan ürünlerin etkisi geleneksel yöntemlere göre çok daha yüksektir. Üstelik ürün videolarını üç alt başlık halinde yayına alabilirsiniz. Kutu açılışı, kullanım sonrası ilk izlenim ve uzun soluklu kullanım sonrası tavsiye niteliğinde çekeceğiniz videolar izleyicilere kalıcı bir değer sunar, ürünün bilinirliğini artırır.

 

YouTube Video Türleri

Lütfen unutmayın!

YouTube videolarınızı etiketleyip ve kategori belirleyerek, seyircilerin içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olursunuz. Bu çalışma izleyicilere ne seyredecekleri hakkında fikir verirken, bir yandan da YouTube’un bu videonun hangi içeriklerle benzer olduğunu öğrenmesini sağlar. Sizin videonuzla alakalı başka bir içeriği izleyen bir izleyici bu sayede “sıradaki video” ya da “önerilen videolar” bölümünde sizin videonuzu görüp izlemek için tıklayabilir, bu da etkileşiminizi artıran faktörlerin başında gelir.

Bir YouTube içerik üreticisinin işi videoyu oluşturup yükledikten sonra bitmez. Çevrimiçi kitleyle etkileşime geçmek, onların videolarla nasıl etkileşime girdiğini izlemek son derece önemlidir. Yorum mu yapıyorlar, videoyu paylaşıyorlar mı, bağlantıyı kullanıp İnternet sitenize girerek potansiyel müşteriler haline mi geliyorlar?

Biri videonuzun altına yorum olarak bir iltifatta bulununca teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Videonuz hakkında şikayeti olanlara ise yapıcı geri bildirimlerde bulunmaya çalışın. Onlarla etkileşime girerek hem optimizasyon konusunda avantaj sağlar, hem de onların size daha olumlu bakmasının önünü açarsınız.

YouTube Video Türleri ile Etkinizi Katlayın

YouTube Analytics’in Gücü!

Hazırladığınız video, metin içeriğinize ilgi çekmek veya yönlendirmek konusunda itici bir güç haline dönüşebilir. Bir ürünün satışına veya bir hizmetiniz yönelik çalışmanın tanıtımını üstlenebilir. Video içeriğe yönlendiyseniz, kanalınızdaki trafiği bir gelir modeline dönüştürebilirsiniz. İzleyicileriniz video içeriğinizi izledikten sonra YouTube kanalınıza da bakacaklardır. Kanal sayfa görüntülenmenizi “Analytics” üzerinden değerlendirerek tam bir yol haritası çıkarabilirsiniz.

YouTube’un size sunduğu analizleri kullanmaya çalışın. Biliyorum; analizleri ve metrikleri takip etmek herkesin çok hoşlandığı konular değil, öte yandan tüm bunlar videolarınızın daha görünür hale gelmesi için önemli bilgiler sunar.

Analiz panelleri sayısız metriğe ilişkin bilgi sunsa da “kitle tutma” ve “demografik bilgiler” en önemli iki başlıktır.

Demografik Bilgiler: Videolarınızı kimin izlediğini, kitlenizin çoğunluğunun erkeklerden mi kadınlardan mı oluştuğunu, mesajınızı doğru kitleyle paylaşıp paylaşmadığınızı ortaya koyar.

Kitleyi Tutma Oranı: Bu ise videonuzun izlenme yüzdesidir. Daha yüksek yüzdeli kitleyi tutma oranınız varsa, arama sonuçlarında daha üst sırada yer alabilirsiniz. Videonuzun değerli olup olmadığı bilgisi, kullanıcıların videonuzun ne kadarını izlediğiyle doğrudan alakalıdır.

İlk maddede anlattığım “bir plana sahip olma” konusu da “kitleyi tutma” meselesi için önemlidir. Plansız ve özensiz bir videoyu, seyirci sonuna kadar seyretmeyeceği için içeriğin değeri düşecek ve arama sonuçlarında alt sıralarda yer alacaktır.

Video içeriklerinizde yenilik sunmayı, farklı anahtar kelimeler kullanmayı, çeşitli video uzunluklarını denemeyi unutmayın. Analiz etmek bir yol haritası sunsa bile YouTube sürprizlerle dolu. Hangi videonun daha çok izleneceğini tahmin etmek zor. Bu açıdan izleyicilerinize çeşitlilik sunmanız ve ardından analiz edip hangisinin daha faydalı olduğunu bulmanız çalışmalarınıza katkı sağlayacaktır.

Eğer YouTube kanalı konusunda başarıya ulaşmak istiyorsanız önce kanalınızı nasıl tanıtacağınızı bulmanız gerekir. “YouTube Kanalınızı Nasıl Tanıtırsınız” başlıklı yazım ilginizi çekebilir.

 

YouTube Kanalınızı Nasıl Tanıtırsınız

YouTube video türleri ile Fayda görmeniz dileğiyle.

Cevap bırakın