Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiYenilenebilir enerji konusunda 2050’ye dair umut ışığı

  Yenilenebilir enerji konusunda 2050’ye dair umut ışığı

  Green-Energy01

  Apple, Facebook gibi küresel ölçekteki büyük şirketlerde yenilenebilir enerji kullanımının yüksek seviyede olduğu görülüyor. Bu alanda atılan adımları taktirle karşılanıyor. Ayrıca çok sayıda başka örnekte de doğa dostu enerjiye dair adımlara tanıklık ediliyor. Ülkemizde de oldukça sınırlı olmakla beraber rüzgar türbünü gibi yenilenebilir enerji yapılarında artış olduğu görülüyor. Ancak bunların hiçbiri yeterli değil.

  Dünya üzerinde çevre kirliliği her geçen gün artıyor ve sera gazı salınımı nedeniyle iklim değişikliklerinin de aralarında bulunduğu sayısız negatif faktörle karşı karşıya kalınıyor. Çin gibi çok kalabalık (dünya nüfusunun yaklaşık 6’da 1’ine sahip) ülkelerde durumun oldukça kötü olduğunu zaman zaman haberlerimizde de görebiliyorsunuz. Gelecek için ise umut var, en azından Mad Max gibi Dünya’nın geleceğine dair felaketi konu edinen sinema yapımlarını görme ihtimalimizin olmayabileceğine işaret eden ışık, evet görünüyor…

  ABD’nin önde gelen teknoloji ve bilim odaklı eğitim kurumlarından MİT, Kalifornia Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ortak çalışmaya göre 2050 yılında gezegenimiz, yenilenebilir enerji kullanım oranında yüzde 100’e ulaşabilir. Yani doğa ve insan dostu enerjiler her aşamada kullanılabilir. Oldukça umut vaat eden ve ‘beyaz renkli’ bir olasılık…

  Motorcycle Details

  Rüzgar, güneş, hidro ve benzeri enerji kaynaklarından elde edilebilecek potansiyelin, 2050 yılında yeryüzündeki tüm enerji ihtiyacını karşılayabilecek seviyede olabileceği belirtildi. Öte yandan yenilenebilir enerjinin pahalı oluşu, söz konusu çıkarıma dair şüpheleri hızlı bir şekilde gündeme taşıdı. ABD’de araştırma sonuçları oldukça karamsar şekillerde yorumlandı.

  Yine de gelecekte yeşil enerjinin daha fazla kullanımda olması, yaşanabilir bir çevre için şart. Bu yönde gerekli adımların atılması dileğiyle.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN