Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımYeni nesil mobil sistemlere hazır olun

  Yeni nesil mobil sistemlere hazır olun

  Mobil sistemler yeni nesil bir işlemci ile buluşuyor. 14 nm mimarisine sahip Core M kod adlı yeni Intel işlemci ailesi küçük ve ince mobil sistemlerde, yüksek performans ve daha uzun bir pil ömrü sunacak.

  Masaüstü sistemlerin ölmeyeceğini söyleyen Intel, özellikle oyuncuların bu sistemleri çok fazla tercih ettiklerini ve bu yüzden de 8 çekirdekli yeni ürünler geliştireceklerini özellikle belirttiler. 14 nm mimarisine sahip olan bu yeni işlemci ailesi oldukça yüksek bir performans ile karşımıza çıkacak. Bunun en büyük avantajı mobil sistemlerin de bu değişimden faydalanacak olması.

  600x480xintel-idf-4.jpg.pagespeed.ic.rEsMBxHedMTaşınabilir bilgisayar kategorisini görmek için tıklayın

  Intel’in yurt dışında yaptığı toplantılarda bu yeni işlemci ailesine sahip çeşitli ürünleri görücüye çıkardı.

  7 inch’den 15.6 inch’e kadar geniş bir yelpazeye sahip olan bu ürün ailesi, uygun fiyatıyla da oldukça ilgi çekiyor. Örneğin Core M işlemcili 13.3 inch Asus’un Zenbook UX305, 15.6 inch HP Envy x2, 12.5 inch Acer Switch 12, 11.6 inch Lenovo Helix 2, 13.3 inch Dell Latitude 13 7000 ve 12.5 inch Asus Transformer Book TF300FA gibi.

  Ürünlerde kullanılan Core M 5Y10 veya 5Y10a adlı işlemcileri, en düşük 800 MHz ve en yüksek 2 GHz hızında çalışabiliyor. Core M 5Y10a işlemcisi daha çok Tablet çözümlerinde kullanılacak. Bu işlemcinin en büyük avantajlarından biri OEM üreticilerin bu işlemcilerin TDP güç değerleri ile oynayabilecek olmaları. Bu sayede oldukça ince yapılı sistemlerde pasif soğutma çözümleri kullanılabilecek.

  SONY DSCİkisi bir arada bilgisayarları görmek için tıklayın

  Üst seviye dizüstü sistemlerinde (Örn: Lenovo Helix 2) ise CoreM 5Y70 işlemcisi kullanılacak. vPro teknolojisini de destekleyen bu işlemci 1.1 – 2.6 Ghz aralığında çalışacak. Sözü edilen bu işlemciler 14 nm mimarisine sahip. Bu işlemci ailesi ilk olarak dizüstü sistemlerde gelecek. Ardından (2015’in ortalarında) masaüstü sistemlerde görülecek.

  Yeni nesil işlemci ailesinin en büyük avantajı yapı olarak oldukça küçük olmaları. Intel, 131 mm² yerine 82 mm²’lik bir alanda 1.3 milyar transistor yerleştirdi. Bunun avantajı yeni nesil Tablet ve dizüstü sistemlerinin çok daha ince bir yapı ile karşımıza çıkacak olmaları.

  intel-idf1.jpg.pagespeed.ce.U6PqiUJmfBUltrabook kategorisi için tıklayın

  Yeni Nesil Mobil Sistemler DX12’yi Destekleyecek

  DirectX 12 bu yılın başında Microsoft tarafından tanıtılmıştı. Bu arayüz özellikle oyunlarda ciddi bir düzeltme ile birlikte gelmesiyle oldukça ilgi çekmişti. Daha doğrusu çoklu çekirdekli işlemcilerin oyunları daha efektif kullanılması ile ilgili düzeltmeler yapıldı.  Elbette, yazılım olarak DX12’yi destekleyen çoklu çekirdekli grafik yongaları da bu değişimden faydalanacaklar. Fakat çnemli olan bu desteğin donanımsal olarak da sahip olmak.

  Donanımsal DX12 desteği ancak Intel’in yeni nesil işlemcilerin içinde bulunan grafik yongaları ile birlikte gelecek.14 nm mimarili yeni nesil işlemciler donanımsal olarak DirectX 12 teknolojisini destekleyebilecekler. Tablet  bilgisayarlar bile bu değişimden nasiplerini alacaklar.

  intel.jpg.pagespeed.ce.SIKcdjL-ELTablet ürünlerini görmek için tıklayın

  Tablet’ler için yeni ATOM işlemcisi yolda

  Intel’in bu yılki hedefi toplam 40 milyon adet tablet satmak. Bunun için de 200 farklı tasarım oluşturmuş durumda. Ayrıca  99 Dolardan 499 Dolar’a kadar olan bir fiyat aralığı ile herkese hitap etmek istiyor.  Her türlü önlemi alan Intel, kendisini Tablet savaşına hazır görüyor. Piyasada olan Atom Z3745 işlemcisi mobil alanda piyasayı kasıp kavuran üst seviye Snapdragon 800 işlemcisinden %36 daha performanslı. Orta segmentte ise Z3735D işlemcisi ile direkt Mediatek işlemcisini hedef alıyor.

  Yeni nesil Atom jenerasyonu 14 nm mimarisi ile grafik performansında Intel’e üstünlük sağlayacak. Öyle ki burada kullanılan grafik yongasının performansı bir önceki nesle göre iki kat artmış durumda. Diğer önemli bir gelişme ise bu yeni işlemci ailesi ile birlikte Tablet bilgisayarların %18’i LTE (4G) teknolojisine geçiyor olmaları. 2018 yılına geldiğimizde ise Tablet’lerin %26’sı bu teknolojiye geçmiş olacak.

  Kral Geri Döndü: Samsung Galaxy Note 4

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN