Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımKral Geri Döndü: Samsung Galaxy Note 4

  Kral Geri Döndü: Samsung Galaxy Note 4

  Samsung, 4. Nesil Phablet jenerasyonu olan Galaxy Note 4 ile tekrar zirveye yerleşti. Şu ana kadar hiçbir kalemli akıllı telefon, bu kadar çok ilgi görmemişti.

  Akıllı telefon pazarının dönüm noktası, Apple’ın 2007 yılında iPhone’u çıkarması ile birlikte gerçekleşti. Sunumu yapan Steve Jobs, iPhone’u tanıtırken tüm pazarı altına üstüne getireceğini çok iyi biliyordu. Öyle ki piyasada bulunan kalemli akıllı mobil cihazlarla dalga geçerek, parmak ucunun geleceğin teknolojilerde yer alacağını söyledi.

  Tam 7 yıl geçti ve akıllı telefon akımını başlatan Apple zirveyi Samsung’a kaptırdı. Daha doğrusu Phablet akımını başlatan Galaxy Note ailesine. Bu esasında oldukça ilginç bir durum. Çünkü Samsung, sadece yeni bir akım başlatmadı. Samsung aynı zamanda kalemle yönetiminin hala ölmediğini, tam tersi insanların hayatlarını daha da kolaylaştırdığını ispatladı.

  Bunu benimseyen kullanıcılar, Galaxy Note ailesini inanılmaz sevdiler. Bu ürün ailesi o kadar başarılı oldu ki, şimdi de 4. Jenerasyonu ile karşımızda.

  Samsung-Galaxy-Note-4

  Genel Özellikler

  Samsung Galaxy Note 4 kendi sınıfının en iddialı ürünü. S-Pen kalemi sayesinde hem fare, hem çizim kalemi hem de not kalemi olarak çalışabiliyor. En büyük artısı ise, 5.7 inç Super AMOLED (2.560 x 1.440) ekranı ile parmak izi bırakmaması. Sekiz çekirdekli (1.9 GHz Dört çekirdek+ 1.3 GHz dört çekirdek) bir işlemciye sahip olan Note 4, 3 GByte büyüklüğünde bir belleğe sahip. Bunun anlamı, en güncel uygulamaları bile herhangi bir takılma olmadan anında çalıştırabilmesi. Oyun tutkunları da bu ürün ile çok mutlu olacağı kesin.

  Piyasadaki tüm oyunlar çalıştırabilen Note 4, oyunları en yüksek performansta çalıştırabiliyor. 32 GByte’lık kapasite, micro SD kart yardımı ile 128 GByte eklenebiliyor. Bu esasında önemli bir özellik. Çünkü Note 4, 32 GByte’ın 24 GByte’ını işletim sistemi için ayırmış durumda.

  Note 4’ün 515 ppi’lık ekranı, piyasada bulunan en iyi piksel yoğunluğuna sahip ekranı. Kullanılan AMOLED teknolojisi renkleri çok çanlı veriyor. Siyah gerçek siyah olarak yansıyor ve bu da film seyrederken film keyfini daha da arttırıyor.

  Unutmadan söyleyelim. Note 4, 3220 mAh’lik bir pil’e sahip. Bunun anlamı bu ürünün pil kullanım süresinin yaklaşık 2 gün sürmesi. Avantajı ise, Fast-Charge teknolojisi sayesinde 1 saat içinde pil’i şarj etmesi.

  note 4 samsung

  Tasarım

  Galaxy Note 4, 153x78x8.5 mm’lik boyutlara sahip. Bu değeri Note 3 (151x79x 8,3 mm) ile kıyasladığımızda daha uzun ve kalın olduğu hemen anlaşılıyor. Note 4, aynı zamanda piyasada bulunan akıllı telefonlar arasında en büyük olan ürünlerden biri. Her ne kadar tek elle kullanım modu olsa da, elleri küçük olan kişiler, bu ürünü tek el ile kullanmaları oldukça zor.

  Ürünün ön tarafına bakıldığında önceki nesillere göre pek bir değişmediği hemen görülüyor. Alışılmış köşeli yapı ve oval şeklindeki Home butonu değişmedi. Arka tarafta yer alan ve deri hissi uyandıran plastik kapak Note 3’deki gibi aynı. Bu kapakta çok az değişiklik yapılmış. Daha doğrusu küçük rötuşlar yapıldı.

  Tasarımdaki en büyük değişiklik ise, çerçevenin artık plastik olmaması. Samsung Metal çerçeveli tasarımlardan hep kaçınıyordu. Fakat kullanıcıların isteği üzere, metal (alüminyum) bir çerçeve kullanıldı. Samsung, telefonu daha kalın ve ele daha iyi oturma hissi veren bu çerçeveyi boyuyor. Burada gerçekten iyi bir işçilik kullanılmış. Öyle ki bu ürünü bükmek oldukça zor. Telefon’da kullanılan düğmeler de Metal’dan yapılmış.

   

  note 4Kalemi satın almak için tıklayın

  Kamera ve Diğer Özellikler

  Micro SIM kullanan Galaxy Note 4, Led flaşlı ve optik sabitleme özelliğine sahip 16 MP’lik bir kamera’ya sahip. Sony’nin IMX240 sensoru sayesinde oldukça hızlı netleme ve çekim yapabilen Note 4, özellikle optik sabitleme özelliği sayesinde titreşimsiz fotoğraflar çekebiliyor. Profesyonel fotoğraf kameralarda bulunan birçok ayar bu ürün ile de yapılıyor. Full HD’nin yanı sıra 4K (maks 5 dakika) video kaydı da yapabilmesi önemli bir avantaj.

  Bu ürünün Note 3 ile diğer bir farkı USB 3.0 yerine USB 2.0 bağlantısını kullanması. Buna ek olarak Note 3’ün veri iletimi için kullandığı Turbo modundan da vazgeçildi. Samsung, bu eksikliği LTE kategori 6 teknolojisi ile gideriyor.

  Bunun anlamı 300 MBit/sn’lik bir veri indirme hızına ulaşabilmesi. Bluetooth 4.1 (ANT+), NFC ve WLAN 802.11ac (6,93 GBit/s) ile birlikte Dual-Band-WiFi (2,4ve 5 GHz), VHT80 MIMO, WiFi Direct, MHL ve GPS gibi teknolojileri Note 4’e ciddi bir zenginlik katıyor. Tıpkı Galaxy S5’den bildiğimiz parmak izi okuyucusu bu üründe de kullanılması gibi. Bu okuyucunun çok önemli avantajı ise, aynı zamanda bir nabız ölçer olarak da çalışabilmesi.

  Kompakt sınıfının en güçlü temsilcisi: Sony Xperia Z3 Compact

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN