Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerMobilTelefonu Televizyona Yansıtma Nasıl Yapılır?

  Telefonu Televizyona Yansıtma Nasıl Yapılır?

  Telefonumuz gerçekten gelişmiş bir bilgisayarın yerini almaya başladı. Bu nedenle telefonlarımız geliştikçe onu kullanım amaçlarımız da değişiyor. Artık hepimiz cebimizde sayısız video, fotoğraf ve doküman taşıyoruz. Dolayısıyla bazen bu dosyaları daha büyük bir ekrana yansıtma ihtiyacımız oluyor. Kimimiz üretkenlik adına kimimiz sadece başkalarıyla paylaşım yapmak adına TV bağlantısı tercih ediyor. Gelin birçoğumuzun ihmal ettiği bu özelliğe beraber bakalım. Eğer siz de akıllı telefonunuzu televizyona yansıtmak istiyorsanız bu yazıdaki basit adımları takip edin.

  yansitma
  Yansıtma işlemi için resimde gördüğünüz ikonları kullanın

  Kablosuz Yansıtma Seçenekleri

  Telefonunuzu televizyona yansıtmak için 3 adet kablosuz seçeneğimiz mevcut. Bunlardan ilki Apple cihazlar için geliştirilen AirPlay. Diğer iki yöntem ise Android cihazlarda kullanacağımız Mirroring ve Casting. Bağlantı seçeneklerimize ek olarak Samsung telefonlarda Smart View seçeneği olduğunu hatırlatmak isterim. Bu seçenek de aslında Mirroring ile aynı mantığa sahip. Televizyon tarafında kablosuz bağlantı desteğinden emin olmak için televizyonu ve telefonu aynı internet ağınıza bağlayın. Ardından Ayarlar kısmına giderek Bağlantı, Cihazlar ya da Giriş Seçenekleri kısmına göz atın. Seçenekler arasında Mirroring, Casting, Smart View gibi terimlere rastlayacaksınız. Bu terimler modelden modele farklılık gösterdiği için dikkatlice deneyin. Son 10 yılda üretilen televizyonlar büyük oranda en az bir bağlantı tipini destekliyor.

  yansıtmak
  İşte iPhone üzerinden ekran yansıtmak için tek ihtiyacınız olan düğme

  iPhone son yıllarda Screen Mirroring konusunda daha da esnek davranıyor. Siz de yukarıda resimde görüldüğü gibi yansıtma ikonuna tıklayarak kolayca ilerleyebilirsiniz. Bu menüye ulaşmak için parmağınızı iPhone’un sağ üst köşesine ve aşağı sürükleyin.

  Mirroring ve Casting Farkı

  Türkçemizde iki seçenek de yansıtma olarak geçiyor. Ancak arada farklar var. İlk olarak Mirroring tam anlamıyla aynı gibi ekranı bire bir yansıtmanızı sağlıyor. Yani telefondaki her işlemi direkt olarak televizyonda gerçekleştirebilirsiniz. Casting ise daha sınırlı ancak işlevsel bir çözüm. Casting ile belli bir uygulamayı ekrana yansıtıp telefonu kullanmaya devam edebilirsiniz. Örneğin fotoğraflarınızı uygulama üzerinden ekrana yansıtırken telefonunuzda başka bir işlem yapabilirsiniz. Casting ise aslında çok kolay. Örneğin YouTube veya Netflix açıkken casting ikonuna tıklayın. Kısa bir taramanın ardından televizyon modeliniz ekranda belirecek. Onu da seçince artık televizyondan devam edebilirsiniz.

  Kablosuz Bağlantıda İnternet Hızı ve Çözünürlük Faktörleri

  Kablosuz bağlantı seçeneklerinde internet hızınız önem taşıyor. Ne kadar hızlı olsa da görüntünün televizyona gelmesinde küçük bir gecikme yaşanıyor. Bu gecikme film izlerken ya da fotoğraf bakarken elbette sorun olmuyor. Bu yüzden kablosuz bağlantı ile oyun oynamak isteyenlere kablolu bağlantı kullanmalarını tavsiye ediyorum. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise çözünürlük. Yansıtma yaptığınız zaman telefonunuz kendi donanımını baz alıyor. Örneğin ekranınız Full HD ise televizyonunuz 4K bile olsa Netflix Full HD çalışıyor. Ya da telefonunuz HDR desteklemiyorsa televizyonunuz desteklese bile HDR görüntü elde etmeniz mümkün değil.

  Kablolu Çözüm Olarak Dock Kullanımı

  Telefonunuzu daha uzun süreli olarak televizyon ya da monitöre yansıtmak isteyenler için Dock tavsiye ediyorum. Belkin’in bu adreste daha detaylı göreceğiniz modeli HDMI çıkış destekliyor. Bu sayede iPhone 15 ve Android cihazlarınızı kolaylıkla başka bir ekrana taşıyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bağlantıları sağlamak.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN