Xiaomi’den kötü haber: 9 modelin güncelleme desteği sona erdi

0

Akıllı telefon sektörünün başarılı oyuncularından Xiaomi, şu sıralar akıllı telefonlarına hayat veren MIUI arayüzü ile gündemde. Önümüzdeki günlerde uzun süredir beklenen MIUI 13’ü piyasaya sürmeye hazırlanan şirket, diğer taraftan eski sürümlerini dünyanın dört bir yanındaki cihazlara göndermeye devam ediyor.

Özellikle halihazırda en güncel sürüm olan MIUI 12.5 Enhanced Edition’u hızla dağıtmaya devam eden Xiaomi’nin kısa süre önce 9 modelin güncelleme desteğini sonlandırdığı ortaya çıktı. Bu doğrultuda söz konusu telefonların MIUI 12.5 EE sürümünü alacağı ve bunun son güncellemeleri olacağını söyleyebiliriz.

Uygun fiyatlı olacak iPhone’un fiyatına dair yeni tahminler

Listede ülkemizde sıklıkla kullanılan modeller de yer alıyor

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, Xiaomi güncelleme konusunda en esnek davranan şirketlerin başında geliyor. Yani daha önce güncelleme desteğinin sonlandığını ve yeni sürümleri almayacağını açıkladığı modeller hakkında sonradan karar değişikliğine gidebiliyor. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde aşağıdaki listede bazı değişikliklerin olması oldukça muhtemel.

İşte MIU 12.5 EE sürümünü aldıktan sonra güncelleme desteği kesilecek Xiaomi modelleri:

  • Redmi Note 8
  • Redmi Note 8 Pro
  • Redmi Note 8T
  • Xiaomi 9
  • Xiaomi 9 Lite
  • Xiaomi 9 SE
  • Xiaomi 9T
  • Xiaomi 9T Pro.
  • Xiaomi CC9.

Yukarıdaki modeller geçtiğimiz yılın sonlarına doğru duyurulan MIUI 12.5 Enhanced Edition sürümünü aldıktan sonra güncelleme desteğini kaybedecek. Durum böyle olunca MIUI 13 için de işler zora girmiş gibi görünüyor.

MIUI 12.5 Enhanced Edition özellikleri

Sıvı depolama: Akıllı telefonlarda bölünme ve birleştirme verimliliğini yaklaşık yüzde 60 artıran bu özellik, 36 aylık bir kullanımdan sonra okuma ve yazma hızlarında yalnızca yüzde 5’lik düşüşe izin veriyor. Bu da cihazınızın ilk günkü hızında kalmasını sağlıyor.

Atomik bellek: Akıllı telefonun RAM kullanımına odaklanan bu özellik, gereksiz işlemlerin durdurulmasının yanı sıra bellek kullanımını sıkıştırarak ve bölümlere ayırarak cihazınızda yaklaşık yüzde 64’lük bir performans artışına olanak sağlar.

Odak hesaplama: Kullanıcıların hangi uygulamaları ne zaman kullandığını tespit etmesinin yanı sıra bu uygulamaları kullanılmadığı zamanlarda kolaylıkla kapatabilen bu özellik, 51 temel senaryosu sayesinde cihazının işlemci kullanımını yüzde 15 düşürür ve pil tüketimini de yüzde 8 oranında azaltır.

Akıllı denge: Akıllı telefonun donanımlarının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilen bu özellik, cihazınızda çalışan gereksiz hizmetleri de durdurarak pil tüketimini yaklaşık yüzde 10 oranında azaltır.

Cevap bırakın