Windows 11 22H2 güncellemesi hakkında bildiğimiz her şey

0

Windows 11 22H2 özellikleri, çıkış tarihi ve bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz. Güncelleme, bu yılın ikinci yarısında Microsoft’un işletim sistemine gelecek olan büyük geliştirmeleri içeriyor. Yeni sürümün odak noktası, görsel ve üretkenlik geliştirmeleri ile tablet kullanıcıları için yeni özelliklerden oluşuyor. 22H2 sürümünün, tüm Windows 11 kullanıcıları için ücretsiz olarak sunulacağını da not edeyim.

Microsoft şu anda Windows 11’in ilk büyük işletim sistemi özellik güncellemesi üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor. Sürüm 22H2 olarak bilinen ve kod adı Sun Valley 2 olan güncelleme, yeni özellikler ve UI iyileştirmeleri ile karşımıza çıkacak.

22H2 sürümündeki geliştirme, Windows 11’in tamamlanmasından kısa bir süre önce başladı ve şu anda Microsoft’un Windows Insider Programının katılımcıları ile test ediliyor.

Windows 11 22H2 güncellemesi: Çıkış tarihi

Windows 11 sürüm 22H2’nin bu yılın ikinci yarısında piyasaya çıkması bekleniyor. Mayıs ayı içerisinde güncellemenin nihai sürüme ulaşması beklenirken, yaz ayları boyunca Insider programındaki kişilere toplu güncellemelerle ulaştırılması ve eylül ya da ekim aylarında da tüm kullanıcılara gönderileceği tahmin ediliyor.

Windows 11 22H2 güncellemesi: Yeni özellikler

Microsoft, eski arayüzleri daha modern bir yüze sahip ve tutarlı bir performans sunan Windows 11 tasarımlarıyla güncelleyerek Windows 11 kullanım oranını artırmak istiyor. Bunun için de güncellemeler, sunulan özellikler kullanıcıları cezbetmesi açısından önem taşıyor.

Daha modern tasarım

22H2 sürümü, klavye kısayolları gibi fiziksel donanım öğeleriyle ses ve parlaklık ayarlarken karşımıza çıkan bildirim ekranları gibi alanlarda daha modern tasarımlar sunacak.

Windows 11 22H2 güncellemesi hakkında bildiğimiz her şey

Uygulamaları Sistem Tepsisi alanına sabitlemek ve sabitlemesini kaldırmak için yeni bir sistem ve bu özelliğe kolay erişim için Bildirim Merkezi’ndeki Odak Yardımı ile entegrasyon gibi noktalarda Sistem Tepsisi de güncelleniyor.

Windows 10 Başlat menüsündeki bazı özellikler geri dönüyor

Başlat menüsünde, uygulama klasörleri oluşturma ve sabitlenmiş uygulamalar alanının boyutunu ayarlama yeteneği gibi  Windows 10’dan kalan bazı özellikler artık Windows 11‘de de karşımıza çıkacak. Böylece kullanıcılar, sabitlenmiş uygulamalar için ek bir sütuna daha sahip olacak. Dileyenler, bu alanı daha büyük bir Önerilen Uygulamalar alanı olarak da kullanabilecek.

Windows 11 22H2 güncellemesi hakkında bildiğimiz her şey

Burada sürükle ve bırak desteği de yeniden devreye alınacak. Yani dosyaları görev çubuğundaki uygulama simgelerine sürükleyip buraya eklemek mümkün olacak. Bu özellik o kadar uzun bir süredir görev çubuğunun bir parçasıydı ki, Windows 11’in ilk sürümünde karşımıza çıkmaması şaşırtıcı oldu.

Dokunmatik için iPadOS benzeri yenilikler

Dokunmatik ekrana sahip cihaz kullananlar, Windows 11 22H2 güncellemesi ile sevinecek. Burada birkaç yeni ve önemli değişiklik karşımıza çıkacak. Bu sürümden itibaren, işletim sistemi cihazın bir tablet olduğunu anladığında görev çubuğunu tıpkı iPadOS‘ta olduğu gibi daha ufak bir alanda ekrana getirecek. Görev çubuğuna erişmek için ekran altında bir kaydırma alanı, sabitlenmiş görev çubuğu etkinken de sistem tepsisi ve uygulamaların gözüktüğü bir alan karşımıza çıkacak. Bunun amacı ise elbette uygulamalara daha fazla ekran alanı sağlamak.

Windows 11 22H2 güncellemesi hakkında bildiğimiz her şey

Ayrıca dokunmatik için yeni jestler de mümkün. Örneğin bşlat menüsüne erişmek için ekranın altından parmakla yukarı doğru bir hareket (tıpkı telefonlarda olduğu gibi) yeterli olacak. Sağ köşeden içe doğru kaydırma ise (iPhone gibi) hızlı ayarlara erişim sağlayacak. Ayrıca ekranın ortasından üç parmakla aşağı kaydırma uygulamaları simge durumuna küçültecek. Üç parmakla sağa sola kaydırma ise çalışan uygulamalar arasında geçiş yapma olanağı sağlayacak.

Ayarlar ve Güncelleme

Windows 22H2 ile Ayarlar uygulamasında da yenilikleri karşımıza getirecek. Hesaplar sekmesi altında çeşitli çevrimiçi ayar ve hizmetlere erişimin yanı sıra Microsoft 365 hesabını da görmeyi sağlayan Microsoft Hesabı alt sayfasına kavuşuyor. Aynı alandaki Aile Güvenliği sayfası da, tüm aile güvenliği seçeneklerine hızlı erişim imkanı verecek.

Windows Update, enerji tüketimini düşürmek için belirlenen saatlerde çalışacak şekilde ayarlanabilecek. Böylece daha az enerji tüketmek ya da varsa yenilenebilir enerji kullanmak amacıyla oluşturulan bu özellik, elektrik faturasını bir nebze de olsa düşürmek isteyenler için de uygun.

Diğer yeni ayarlar arasında Bing günlük görüntüsünü masaüstü duvar kağıdı olarak ayarlama, Sistem Tepsisi taşma menüsünü kapatma seçeneği gibi ufak düzenlemeler bulunuyor.

Yeni uygulamalar ve entegrasyonlar

Dosya Gezgini, artık doğrudan bir OneDrive içindeyken görüntülenen ve size ne kadar bulut depolama alanı kullandığınızı gösteren yeni bir açılır menü ile daha fazla OneDrive entegrasyonuna sahip.

Windows 11 22H2 güncellemesi hakkında bildiğimiz her şey

Görev Yöneticisi de Windows 11 ile daha uyumlu yeni bir arayüzle güncelleniyor. Pencerenin boyutunu küçülttüğünüzde otomatik olarak kapanan yeni bir kenar çubuğu gezinme arayüzü karşımıza çıkacak.

22H2 sürümü önyüklü Clipchamp ve Family Safety adlı iki yeni uygulama ile gelecek. Clipchamp adlı yeni web tabanlı video düzenleyici, basit bir ücretsiz paketle geliyor.Ancak 480p’nin üzerinde video oluşturmak için aylık bir ücret ödemeniz gerekiyor. Örneğin 1080p çözünürlük için ayda 19 dolar istiyor. Dolayısıyla bunun popüler olacağından pek emin değilim.

Yukarıda da bahsettiğim Aile Güvenliği, çocuklarınızın konumları, paylaşılan aile takviminizdeki yaklaşan etkinlikler ve evinizi yönetmeniz için diğer araçlar dahil olmak üzere aile genel bakışınıza hızlı erişim sağlayan bir web uygulaması. Bu hizmet, Windows bilgisayarları ve Xbox cihazları, Microsoft Launcher ve Family Safety uygulamasının yüklü olduğu Android cihazları kullanan kişilere hitap edecek

Cevap bırakın