Windows 11 herkesten önce nasıl indirilir ve kurulur?

0

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 11 için “hemen indir ve yükle” başlıklı yazıların çıkmasına çok az kaldı. Sisteminize güncelleme uyarısı gelmeden, hemen Windows 11 indirme ve kurma işlemini gerçekleştirmek ister misiniz?

Microsoft, yeni işletim sistemini bugün (5 Ekim Salı) uyumlu cihazlar için kullanıma sundu. Halihazırda Windows 10 kullananlar için ücretsiz yükseltme yapılabilecek sistem, Microsoft tarafından aşamalı olarak kullanıma sunuluyor. Dolayısıyla sisteminizde hemen bir uyarı görmeyebilirsiniz.

Şirket, ağustos ayında yayınlanan bir blog yazısında, “tüm uygun cihazlara 2022’nin ortasına kadar Windows 11’e ücretsiz yükseltme sunmayı” beklediğini belirtmişti. Ancak siz bu tarihi beklemek zorunda değilsiniz: Windows 11 Kurulum Yardımcısı, Windows 11 kurmak için size yardımcı oluyor.

Elbette aceleniz yoksa, Windows 11 güncellemesi, Microsoft’un verilerinin bu cihaz için yükseltmenin hazır olduğunu gösterdiği önümüzdeki aylarda, bir noktada cihazınıza aktarılacaktır. Yeni işletim sistemi kullanıma sunulduğunda, yükseltme işlemi cihazınız uyumlu olduğu ve Windows 11 minimum sistem gereksinimlerini karşıladığı sürece normal bir Windows 10 güncellemesine benzer olacak.

Gelecek yıla kadar beklemek istemiyor musunuz? Hemen Windows 11 indirme ve kurma, akabinde widget’lar, ek düzenler, sanal masaüstleri ve yeni Microsoft Mağazası gibi özelliklere kavuşma şansınız var.

Mevcut Windows 10 bilgisayarınızın Windows 11’e ücretsiz yükseltmeye uygun olup olmadığını görmek için birkaç farklı kontrol yöntemi bulunuyor. Elbette yeni bir bilgisayar satın aldıysanız, bu bilgisayar da ücretsiz yükseltme için uygundur. Henüz Windows 10’a güncelleme yapmadıysanız da endişelenmeyin, Windows 10’u da ücretsiz indirmenin hala bir yolu var.

Windows 11 Kurulum Yardımcısı: Windows 11 çıkış tarihi beklemeden nasıl indirilir?

Bazı kullanıcılar, Windows 11’i, Windows’un herhangi bir yeni sürümünü edindiği şekilde indirebilir.

  • Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update’e gidin
  • Güncellemeleri Kontrol Et’i tıklayın
  • Eğer sisteminiz uygunsa, Windows 11 için Özellik güncellemesi görürsünüz. Buradan İndir ve yükle’yi tıklayın.

Ancak, Windows 11’in kullanıma sunulmasının yavaş olacağını unutmayın; cihazınızda kullanıma sunulması aylar alabilir. Yükseltmeyi önce yeni bilgisayarlar alacak ve cihaz yaşına ve donanımına bağlı olarak tüm uyumlu cihazların 2022’nin ortalarında Windows 11 güncellemesi alması bekleniyor.

Yükseltme henüz sizin için mevcut değilse, bu mutlaka beklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Daha erken yükseltme yapmak için hâlâ birkaç yolunuz var. En iyi ve en basit seçenek, Windows 11 Kurulum Asistanını indirmek olacaktır.

  • Donanımınızın uyumlu olduğundan emin olmak için İndirdikten sonra Çalıştır’ı seçin.
  • Ardından, lisans koşullarını kabul etmek ve yüklemeye başlamak için Kabul Et ve Yükle’yi seçin.
  • Programın yüklenmesi bittiğinde, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenecektir. Kurulumu tamamlama sürecinde PC’niz birkaç kez yeniden başlatılabilir, bu yüzden telaşlanmayın. Her şey bitene kadar bilgisayarınızı açık tutun.

Windows 11 Kurulum Yardımcısı’nı kullanamıyorsanız, birkaç yedekleme seçeneğiniz vardır, ancak bunların biraz karmaşık olabileceğini belirtmeliyim. Hemen indirme için bir rehber hazırlasam da, güncellemenin cihazınıza gelmesini beklemenizi tavsiye ederim. Yine de kuruluma devam etmek istediğinizden eminseniz, Windows 11 yükleme medyası veya bir ISO dosyası oluşturabilirsiniz. Microsoft’un Windows 11 indirme sayfası bu adımları daha ayrıntılı olarak açıklıyor.

Hemen Windows 11 indir: Yeni sürüm yükleme rehberi
Hemen Windows 11 indir: Yeni sürüm yükleme rehberi

Windows 11’deki yenilikler

Windows 11, pastel renkler, yuvarlatılmış köşeler, yeni bir başlangıç ​​sesi ve genel olarak daha Mac benzeri bir görünüme sahip modern bir yeni tasarıma sahiptir. Windows Başlat menüsü, ekranın sol alt köşesinden ortaya taşındıve uygulama simgelerinin yanında ortada olacak şekilde düzenlendi.

Size bir bakışta bilgi verebilecek ve sanal masaüstü oluşturmayı kolaylaştırabilecek widget’lar gibi birçok yeni masaüstü aracını da Windows 11 içerisinde bulacaksınız. Ayrıca Android uygulamaları Windows’a entegre edilecek ve Microsoft Store’dan yüklenebilecek – ancak bu özellik hemen kullanılamayacak.

Güncelleme, Windows 10’un 2015’te piyasaya sürülmesinden bu yana Microsoft’un işletim sisteminde yapılan ilk büyük değişiklik. Geçen yıl Windows’un büyük bir yeniden tasarımı hakkında söylentiler dolaşıyordu. 25 Mayıs’taki Microsoft Build geliştiricileri konferansında CEO Satya Nadella, Microsoft’un “son on yılın en önemli Windows güncellemelerinden birini” planladığını söylemişti. Bugünse bunu sisteme indirmeyi konuşuyoruz. Kısa bir süre sonra sunumda tüm detaylara hakim olacağız.

Cevap bırakın