Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraVideoda 4K dönemi

  Videoda 4K dönemi

  4K01

  4K olarak bilinen ve zaman zaman Ultra HD olarak adlandırılan yeni nesil video çözünürlüğü daha fazla detay ve daha zengin bir görüntü desteği sunuyor. Bu renkleri görmek ve detayları hissetmek için kayıt edilen görüntülerin 4K olmasına ek olarak bu teknolojiyi destekleyen bir televizyon ya da monitöre ihtiyacımız var.

  Günümüzde yaygın olarak kullanılan video kayıt çözünürlüğü Full HD. Bu çözünürlüğün bize sunduğu piksel boyutu ise 1920×1080 pikseldir. 4K ya da Ultra HD olarak bilinen çözünürlükte ise Full HD’nin 4 katı daha fazla piksel bulunur. Yani günümüzde birçok 4K destekli televizyon, projeksiyon cihazı ya da benzer ürün 3840×2160 piksel çözünürlük sunmaktadır. Bu da piksel sayısı bakımından Full HD’nin yaklaşık 4 katı çözünürlük anlamına geliyor.

  Daha fazla detay

  4K’nin ilk bakışta sunduğu en önemli özellik daha fazla detay getirmesi. Bir görüntüyü Full HD kayıt ettiğimizde ekranda görünen detaylar 1920×1080 piksellik bir alandan oluşacaktır. Aynı görüntüyü 4K destekli bir kamera ile kayıt edersek izlediğimiz detaylar 3840×2160 piksel olacaktır. Bu ise daha fazla detay ve daha net, keskin ve kaliteli görüntü anlamına geliyor.

  Özel kamera gerekiyor

  Günümüzde bir görüntüyü 4K kayıt edebilmek için bu özelliğe sahip bir kameraya ihtiyaç duyuluyor. Halen satışta olan 4K destekli video kameralarla, bu özelliği bulunan fotoğraf makinelerini Türkiye’de de alabiliyoruz. Bu kameraların fiyatları Full HD kayıt yapan ürünlere şimdilik biraz yüksek olsa da önümüzdeki yıllarda yaygınlaşmalarıyla beraber daha kolay alınabilir hale geleceklerini söyleyebiliriz. https://thesanddollarlv.com/

  Bu arada yeni nesil aksiyon kameralarının da bu teknolojiyi desteklediğini belirteyim. GoPro’nun en yeni Hero modelleri ve Sony ActionCam ailesinin en son üyeleri 4K desteği sunuyor. Ayrıca bazı üst düzey akıllı cep telefonları da 4K video kayıt edebiliyor.

  4k02

  Televizyon desteği de şart

  4K kayıt edilmiş görüntüleri yüksek kalitede izleyebilmek için uyumlu bir televizyona ya da monitöre sahip olmak gerekiyor. Her ne kadar 4K görüntüler bu özelliği desteklemeyen bir televizyonda da izlenebilir olsa da görüntü kalitesini tam olarak anlayabilmek için bu özelliği bulunan bir cihazda izlenmesi şart.

  Günümüzde 4K destekleyen televizyonların fiyatı neredeyse Full HD modeller kadar olduğu için çok fazla para harcamadan bu tip bir ürüne sahip olunabiliyor. Televizyonların ulaşılabilir bir fiyattan satılması son kullanıcı açısından güzel bir haber. Bugünlerde televizyon almayı planlıyorsanız 4K destekli modellerdin tercih etmenizi de öneririm.

  Yayınlar da geliyor

  4K’nin bir diğer yönü ise yayıncılık tarafı. Çünkü 4K kayıt edilmiş içeriklerin yaygınlaşmasının birinci yolu televizyon yayınlarının bu teknolojiyi desteklemesinden geçiyor. Bu alandaki ilk adım TRT’den geldi. TRT 4K isimli kanalı yayına alan TRT, günün belli saatlerinde 4K yayın yapmaya başladı. Önümüzdeki yıl yapılacak bütün TRT 4K yayınlarının bu çözünürlükte olması planlanıyor.

  Alıcı tarafı

  Elbette bu yayınları izleyebilmek için özel uydu alıcılara sahip olmak gerekiyor, Şimdilik çok yaygın olmasa da 4K destekli uydu alıcılar yavaş yavaş satış noktalarındaki yerlerini almaya başladılar. Önümüzdeki aylarda bu tip ürünlerin çeşit sayısının artacağını söyleyebiliriz.

  4K teknolojisinin bir de fotoğrafla ilgili yönü var. MediaTrend için daha önce hazırladığım bir yazıda o konudan da bahsettiğim için burada detaya girmiyorum. Merak edenler o yazıma bakabilir.

  4K ile yeni bir dönem geliyor. Daha yüksek görüntü kalitesi ve daha fazla detay sunan bu teknolojinin ismini ilerleyen günlerde daha fazla duyacağız. Bugünlerde televizyon almayı planlıyorsanız yazdıklarım size yol gösterecektir.

  Hem aksiyon hem de video kameralardaki en cazip fırsatlar burada. 

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN