Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraFotoğrafa 4K takviyesi

  Fotoğrafa 4K takviyesi

  4K

  Yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlayan 4K kavramı, temelde daha yüksek çözünürlük sunan bir  video formatı. Günümüzde yaygın olarak kullanılan Full HD video kayıt teknolojisinde çözünürlük 1920×180 piksel. Birçok cep telefonu, video kamera ya da video kayıt özelliği olan cihaz bu çözünürlüğü destekliyor.

  4K olarak duyurulan çözünürlük ise 4096×2160 piksel oluyor. Haliyle bu formatın görüntü netliği ve uygun ortamda kayıt yapılırsa kalitesi daha yüksek oluyor. 4K kayıt edilmiş videoları verimli olarak izlemek için uyumlu bir televizyona ihtiyacınız var. Bunu belirtmedim ama 4K kayıt eden bir kameranızın olması (videoları oluşturmak için) ya da bu çözünürlükte kayıt edilmiş görüntüler gerekiyor.

  Yazımızın konusunu 4K’nın video tarafı olmadığı için bu konuyu çok girmiyorum. Bizi ilgilendiren taraf 4K’nin fotoğrafa olan etkisi. İnternet üzerinde yayıncılık yapanlar ya da içerik üretenler özellikle Full HD yaygınlaştığından bu yana videodan fotoğraf alıp (biz buna teknik tabirle Capture yani Ekran Yakalama da diyoruz) internet sayfalarında kullanıyorlar. Yaygın olan bu yöntem özellikle fotoğrafın çekilemediği ya da elde sadece videonun olduğu konuları haberleştirirken işe yarıyor. Çünkü günümüzde internet sitesinde kullanılan bir fotoğrafı en fazla 700-800 piksel genişliğinde oluyor. Full HD çözünürlük 1920×1080 piksel olduğundan ihtiyacı fazlasıyla görüyor.

  Matbaa da durum farklı

  Ancak konu matbaa baskısı olduğunda işler biraz değişiyor. Daha nazlı bir alan olan matbaa tarafında çözünürlüklerin ve kalitenin yüksek olması gerekiyor. Matbaa ile bastığınız bir A4 sayfadaki fotoğrafın en az 5-6 Megapiksel çözünürlük sunması gerekiyor. Bu da yaklaşık olarak 3000×2000 pikselden daha büyük bir çözünürlüğe ihtiyaç duyacağınız anlamına geliyor. Uzun lafın kısası Full HD çözünürlük tam sayfa matbaa baskısı için yeterli değil. Fotoğrafı daha küçük basarak bu sorundan kurtulmanın ya da kaliteden taviz vererek fotoğrafı biraz büyütmenin faydası olur. Ancak bunlar geçici çözümlerdir ve genelde iyi sonuç vermezler.

  4K ile durum biraz değişiyor

  Ultra HD olarak da bilinen 4K ile durum biraz değişiyor. 4K yaklaşık 8.8 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Bu da 4K bir videodan alınan bir fotoğrafın A4 boyutunda bir sayfanın rahatlıkla basılabileceği anlamına geliyor.

  Bunu pratiğe dökenler de var: Ülkemizde son kullanıcı alanından çekilse de Panasonic kendi fotoğraf makinelerini tanıtmak için yurtdışında ilginç bir çalışma yaptı. 4K desteği sunan Panasonic marka fotoğraf makineleriyle kayıt edilen videodan alınan görüntü bir derginin kapağında kullanıldı. Sonuçlar hiç fena değil.

  4K desteği sunan televizyonların fiyatlarının düştüğü, 4K video kayıt yapabilen video kamera ve fotoğraf makinelerinin sayısının arttığı bugünlerde yukarıda bahsettiğim konu kulağınıza küpe olsun. Kimbilir belki bir gün böyle bir cihaz alır ya da kullanmak isterseniz.

  Bu arada 4K’nın ötesinde 8K’nın hazırlıklarını yapıldığını da belirteyim. Oradaki fotoğraf çözünürlüğü daha da yüksek olacak. Benden söylemesi.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN