Uzay meraklıları için mobil uygulama önerileri

0

Bu hafta akıllı telefonunuza yükleyerek uzay merakınızı bir ölçüde de olsa giderebileceğiniz mobil uygulamalar öneriyorum. Listeme aldığım uygulamaların genellikle ücretsiz olmasına, dolayısıyla size masraf çıkarmamasına dikkat ettim.

Bize uzayda pencere aralayacak uygulamalar

Bazı uygulamalar ücretsiz ancak reklam içeriyor. Reklamsız olarak kullanmak ve daha fazla özellikten yararlanmak için uygulama içi satın alma yapmak gerekiyor. Şimdilik bu mobil uygulamaları kullanmak sizin için temel olarak yeterli olacaktır. Gelin şimdi hemen bize uzayda pencere aralayacak mobil uygulamalara geçelim:

SkyView Free

SkyView Free

Gökyüzündeki yıldız veya takımyıldızlarını bulmak ve özelliklerini öğrenmek için SkyView Free uygulamasını kullanabilirsiniz. Gökyüzündeki cisimleri tanımlamak için akıllı telefon ya da tabletinizin kamerasını kullanan bu uygulamayla, güneş sistemindeki gezegenleri, yıldızları, takımyıldızlarını, uzak gökadalarını ve uyduları bulabilirsiniz. Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisiyle gökyüzündeki nesnelere gündüz veya gece odaklanabileceğiniz uygulama ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan cihazınıza indirebilirsiniz.

Sky Map

Sky Map

Uzak merakınızı gidermeye yardımcı olabilecek bir başka mobil uygulama ise Sky Map. Gökyüzündeki yıldızlar, gezegenler, takımyıldızları ve nebulalar hakkında size bilgi veren ve uzay bilginizi artırmanızı sağlayan bu uygulama, bir kez yükledikten sonra internet bağlantınız olmasa bile çalışabiliyor. Sky Map uygulamasını kullanırken cihazınızın konum bilgisinin açık olması gerekiyor. Cihazınıza uygulamayı yükledikten sonra kalibrasyon yapılması gerekebiliyor.

Uygulamayı Android için buradan, indirebilirsiniz. iOS içinse benzer bir uygulama buradan temin edilebilir.

Star Walk 2 Free

Star Walk 2 Free

Star Walk 2 Free adlı bu mobil uygulama, astronomik verileri kullanarak binlerce yıldız, kuyruklu yıldız, takımyıldızı, uydu, cüce gezegen, ay, meteor yağmuru, asteroit, derin gökyüzü nesnesi, nebula ve galaksi arasında rahatça gezinmemizi sağlıyor. Bunun için tek yapmamız gereken, cihazımızı gökyüzüne doğru çevirmek. Uygulama ilk kurulumda konum bilgilerinmizi kullanmak için izin istiyor. Sonrası ise size kalmış.

Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan cihazınıza indirebilirsiniz.

ISS Detector

ISS Detector

Önereceğim son mobil uygulama ise Uluslararası Uzay İstasyonu hakkında merakınızı giderecek. ISS Detector adlı bu mobil uygulama, dünyadan çıplak gözle bile görülebilen istasyonun konumu ile onu görebileceğimiz zaman ve konum bilgisini bize bildiriyor. Bunun yanında İridyum uydusunu da bu uygulamayla takip etme şansına sahip oluyoruz. ISS Detector ücretsiz ancak uygulama içi satın alma yaparak  kuyrukluyıldızları ve gezegenleri, amatör radyo uydularını, Hubble Uzay Teleskobu ya da Çin uzay istasyonu Tiangong gibi popüler nesneleri görebilirsiniz.

Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan cihazınıza indirebilirsiniz.

Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

Bu yazıda uzay meraklılarının ilgisini çekebilecek mobil uygulamalar hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım. Bu konuyla ilgili daha fazla uygulama seçeneği görmek isterseniz buradan bilgi alabilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Bu bahar size eşlik edecek taşınabilir hoparlör seçenekleri

Çaysız olmaz diyenlere 5 farklı çay makinesi önerisi

Oyun tutkunları için olmazsa olmaz aksesuarlar

Cevap bırakın