Uzaktan Eğitim için Gürültü Önleyici Kulaklıklar

0

Öğrencilerin konforlu bir şekilde derslerini dinlemelerini sağlayacak, kalabalık ortamlarda bile odaklanmayı mümkün kılacak Uzaktan Eğitim için Gürültü Önleyici Kulaklıklar hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Koronavirüs salgını nedeniyle 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde yüz yüze eğitime ara verilmesi zorunluluğu doğdu. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı okullarda uzaktan eğitim uygulanmasını başlattı. Uzaktan eğitim süreci hem çocuklar hem de ebeveynleri için yeni bir deneyim oldu. Uzaktan eğitimin başarısının temel dayanaklarından birisi ise evde bilgisayar ve internet gibi teknolojilerin yeterli olması ile ilgiliydi.

2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk dönemi 31 Ağustos’ta başlayan uzaktan eğitimler ile başladı. Akabinde ise 21 Eylül’de belirli sınıflarda yüz yüze eğitimle devam edeceği açıklandı. Öte yandan yeni eğitim-öğretim döneminin tümüyle veya kısmen uzaktan eğitimle sürdürülmesi de söz konusu.

 

Öğrencilerin hayatlarının önemli bir bölümünü oluşturan okul rutinleri, geçici süreliğine de olsa bambaşka bir hale dönüştü.

Öğrenciler, öğretmenleri ile canlı olarak yaptıkları online dersler ve takip edecekleri konu anlatım videoları ile de bu süreci mümkün olduğunca etkin ve verimli şekilde değerlendirmeye devam edecekler.

 

Evlerin okula dönüşmesi ve çocuklar için bu duruma alışmak hiç kolay değil.

Bu süreçte çocuğunuza anlayışlı davranmayı ve eğitim alırken nelere ihtiyaç duyduğunu sormayı lütfen unutmayın. Uzaktan eğitimin yapılabilmesini mümkün kılan teknolojik cihazların “onlar için tıpkı defter, kalem ve kitap gibi elzem ihtiyaçlar” olduğunu hatırlayın.

Gürültü önleyici kulaklıklar bu yıl okula dönüş için önemli araçlardan biri.

Uzaktan eğitim süreci esnasında mümkün olduğunca sessiz bir ortam ve dersi daha sağlıklı dinlemelerini sağlayacak fiziksel koşulları sağlamanız çok önemli. Gürültü önleyici kulaklıklar tüm bu süreçte çocuğunuza destek olacak teknolojik cihazlardan biri.

Milyonlarca öğrenci bilgisayar önünde ders alıyor veya ders almaya hazırlanıyor.

Durum böyle olunca gürültü önleyici kulaklıklar bu yıl okula dönüş için önemli araçlardan biri olarak öne çıkıyor. Gürültü önleyici kulaklıklar, dikkat dağılmasını önlediği gibi, odaklanmayı kolaylaştıran ve ideal bir öğrenme ortamı oluşturan teknolojik araçların en başında yer alıyor. Dış sesleri engelleyen bu kulaklıklar, bilgisayardan veya tabletten duyulan sesin performansını da artırıyor. Tüm bir okul günü için yeterince uzun pil ömrü olan, kablolu veya kablosuz tercih edilebilecek bu kulaklıklar akıllı televizyonlarla da uyumlu çalışabiliyor.

Bu kulaklıklar gürültüyü önlerken, gelişmiş elektronik devreler (etkin gürültü engelleme) ya da yalıtım kullanılarak gürültüyü azaltan teknolojileri kullanıyor.

Gürültü önleyen kulaklıklar temelde aktif ve pasif gürültü önleyici kulaklıklar olarak ikiye ayrılıyor.

Pasif gürültü önleyici kulaklıkta, gürültüyü ve kulaklara uyum şeklini azaltan yalıtıcı malzemelere yer veriliyor.

Aktif gürültü önleyici kulaklığın temel çalışma prensibi biraz karışık. Bu kulaklıkların hem iç hem de dış yapısında sesi algılayan ve tam tersi yönde aynı ses dalgasını üreterek gelen ses dalgasını kırarak gürültüyü kesen bir sistem kullanıyorlar. Eğer aktif gürültü önleme teknolojisine sahip bir kulaklık tercih edecekseniz pil ömrü gibi değişkenlere dikkat etmeniz de gerekiyor.

Her çocuğun kafa yapısı farklı olabilir bu sebeple tercih konusunda ayarlanabilir bir baş bandı olmasına, kulak tamponlarının yumuşak olmasına, kulaklığın çap ve boyutuna da ayrıca dikkat etmeniz gerekir. Sony markasının oldukça işlevsel olan aşağıdaki kulaklığı inceleme listenizde bulunsun.

SONY Gürültü Engelleme Özellikli Tamamen Kablosuz Kulaküstü Kulaklık

SONY WH-CH710N Gürültü Engelleme Özellikli Tamamen Kablosuz Kulaküstü Kulaklık

Kalblolu veya kablosuz kullanabilen bu kulaklık, otomatik yapay zekalı gürültü engelleme işlevinde sahip. Bu sayede ortam seslerini sürekli analiz edip, çevre için en etkili gürültü önleme modunu otomatik olarak seçiyor. Tek şarj ile 35 saate kadar dinleme özelliği bulunan kulaklığın NFC (yakın alan iletişimi) ve bluetooth özelliği bulunuyor. Kablolu veya kablosuz kullanılabilen aktif gürültü önleme özellikli bu kulaklık döner tasarımı sayesinde de oldukça geniş bir kullanım alanı sunuyor.

Eğitim ihtiyaçları için teknolojik alışveriş listesi 

Geçen hafta sizler için okulların açılışına hazırlık yapanlara yardımcı olacak, eğitim ihtiyaçları için teknolojik alışveriş listesi önerileri hazırlamıştım. Çocuğunuz için tercih edebileceğiniz bilgisayar türlerini ve öne çıkan özelliklerini yazımda bulabilirsiniz.

 

Eğitim ihtiyaçları için teknolojik alışveriş listesi

 

 

Cevap bırakın