Eğitim ihtiyaçları için teknolojik alışveriş listesi

0

Bu hafta sizin için okulların açılışına hazırlık yapanlara yardımcı olacak, eğitim ihtiyaçları için teknolojik alışveriş listesi önerileri hazırladım.

Çocuğunuz için tercih edebileceğiniz bilgisayar türlerini ve öne çıkan özelliklerini yazımda bulabilirsiniz.

 

Okullar 31 Ağustos’ta uzaktan eğitime başlıyor.

2020 2021 eğitim öğretim dönemiyle ilgili geçen hafta açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze eğitim için 21 Eylül’ü işaret etmişti. Bilim Kurulu toplantısı sonrası salgının seyrine yönelik açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, okulların açılmasından yana yaklaşım içinde olduklarını ifade etmişti. Açıklanan takvime göre bu sene okullar 31 Ağustos’ta uzaktan eğitim sistemiyle açılışını yapacak. Yüz yüze eğitim ise 21 Eylül ile start alacak.

 

Eğitim ihtiyaçları için teknolojik alışveriş listesi

İster yüz yüze ister ise uzaktan olsun, çocuklarımızın eğitimi için daha fazla teknolojik cihaza ihtiyaç duyuyoruz. Eğitim ihtiyaçları listesine; defter, kalem, kitap gibi ürünlerin dışında, bilgisayar, telefon, tablet ve aksesuar gibi teknolojik ürünleri de ekliyoruz.

Çocuğunuzun ödevlerini internette araştırıp yapabilmesi için dizüstü bilgisayar, uzaktan alacağı eğitimlerde kullanabileceği tablet ve ona bağlı kullanabileceği kulaklık, taşınabilir hoparlör, mouse gibi aksesuarlara da ihtiyacı olacak.

 

 

Hangi bilgisayarı almalıyım?

Öncelikle bilgisayar türleri ve seçiminde dikkat edeceğimiz başlıkları inceleyerek  başlayalım.

Özellikle ihtiyaçları sizden farklı olan çocuğunuz ya da çocuklarınız için alıyorsanız, bilgisayar alışverişi bir parça zorlaşacaktır. Teknik özelliklerinin yanında “eğer taşınabilir bir bilgisayar tercih edecekseniz”; hafif oluşuna, kasasında dayanıklı materyallerin kullanılmasına, kullanılacak aksesuarlarla uyumlu olmasına da dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzun hem okul çalışması ve uzaktan eğitim, eğlence veya bunların bir kombinasyonu için kullanması için çok fazla seçeneğiniz var. Bu seçeneklere ve öne çıkan teknik özelliklerine gelince.

Masaüstü bilgisayarlar

Son on yılda birçok insan masaüstü bilgisayardan uzaklaştı. Ancak bu tür bilgisayarlar yine de birçok ailenin ortak kullanımı için tercih ettiği, faydalı teknolojik cihazlar arasında yer alıyor.

Masaüstü bilgisayarlar tipik olarak, dizüstü bilgisayarlardan daha fazla performans sunar ve onarımı daha ucuzdur. Daha ergonomik olarak doğru bir çalışma ortamına izin verebilirler. Genellikle iyi bir hoparlörlere gelerek çalışmanızı daha büyük bir ekranda görüntülemenizi sağlarlar. Masaüstü bilgisayarlar da özellik açısından kendi içinde çeşitlenirler. En çok bilinen masaüstü bilgisayarlara gelince.

Klasik Masaüstü Bilgisayarlar

Masanızın altında veya üstünde çok fazla yer gerektirmelerine rağmen, klasik masaüstü bilgisayarlar fiyat olarak daha hesaplı ve teknik aksamının yükseltilmesi ve onarımı en kolay olandır.

Kompakt Masaüstü Bilgisayar

Tam boyutlu masaüstü bilgisayarların yarısından daha az boyutta olan kompakt veya ince masaüstü bilgisayarlar, masanızın altında yer sıkıntısı çekiyorsanız veya bilgisayarı masanıza yerleştirmeyi planlıyorsanız ideal bir tercih olacaktır.

Hepsi Bir Arada (All In One) Masaüstü Bilgisayarlar

“Hepsi bir arada” olarak da bilinen All in one masaüstü bilgisayarlar, bilgisayarı ve monitörü tek bir yapıda birleştirir. Bileşenler ekranın arkasına ve altına sıkıca yerleştirilmiş olduğundan, bunların aksamının yükseltilmesi veya onarılması bir parça zor olabilir. Yerden tasarruf sağlayan ve aynı zamanda geleneksel bilgisayarlardan daha az yer kaplayan teknoloji harikalarıdır.

Oyun Bilgisayarları

En hızlı işlemcilere, en gelişmiş grafik kartlarına, birden çok büyük sabit sürücüye ve çok miktarda RAM le gelen bu bilgisayarlar, gençlerin gözde teknolojileri arasındadır. Bu bilgisayarlarda kasalar genellikle görüntü olarak büyüktür ve ekstra bellek veya özel ses kartları gibi ek bileşenler için yer sunarlar.

 

Taşınmaz olan bilgisayarların yanında bir de taşınabilir olan Laptop, Netbook (teknik özellikleri daha giriş seviyesinde kalır) ve Notebook bilgisayarlar da var. Laptop’lar daha ağır ve genellikle bir masa üzerinde kullanılan bilgisayarlardır.

 

Laptop ve Notebook Arasında Ne Fark Var?

Laptop üzerinde CD-DVD sürücü ve USB portları bulunurken, Notebook bilgisayarlarda genelde sadece USB port bulunur. Laptop büyük ve kalın bir ekran ve kasaya sahiptir, bu sebeple taşıması zordur. Masaüstü bilgisayarda yapılan her şeyi bir Laptopta yapabilirsiniz. Notebook ise daha ince bir ekran ve hafif bir kasa üzerinden tasarlanmıştır. Dolayısıyla taşıması ve çalışması daha kolaydır. Çocuğunuz bilgisayarını hem okulda hem de evde kullanacaksa bütçenize uygun bir Notebook seçmeniz doğru bir karar olacaktır.

Eğitim ihtiyaçları için teknolojik alışveriş listesi konusunda ihtiyacınız bir tablet ise ve Çocuğuma hangi tableti almalıyım?” diye düşünüyorsanız, rehber niteliği taşıyan yazımda, karar vermenizi kolaylaştıracak bolca fikir ve seçenek var.

 

Çocuğuma Hangi Tableti Almalıyım

 

 

Cevap bırakın