Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  ManşetUzaktan çalışmaya yeni yaklaşım: Microsoft Viva

  Uzaktan çalışmaya yeni yaklaşım: Microsoft Viva

  Koronavirüs salgını sonrası uzaktan çalışmanın zorunlu olarak uygulanması ve bunun dünya genelinde yaygınlaşması, uzaktan çalışmayı destekleyici teknolojilerin önemini ortaya çıkardı.

  Daha önce işverenler tarafından mesafeli bakılan uzaktan çalışma, artık insan kaynakları yönetimi içinde kendisine yer bulan bir alan haline geldi. Uzaktan çalışmaya ilişkin kurallar ve sözleşmeler belirlendi.

  Salgının başından itibaren o güne kadar varolan teknolojik yazılımlar kullanılırken, süreç içerisinde yeni teknolojik çözümler de geliştirilmeye başlandı. Bunlardan biri de Microsoft firmasının Viva adlı yazılımı.

  Esnek ve dijital çalışma için geliştirilen Viva, Microsoft Teams ile birlikte çalışıyor. Uygulama, işletmelerin ana merkezi oluyor ve daha önce intranet olarak bildiğimiz yerel ağın yerini alıyor.

  Microsoft Viva, dört ayrı modülden oluşuyor. Bunlar; Viva Connections, Viva Insights, Viva Learning ve Viva Topics. Şimdi gelin bu dört modülün neler sunduğuna yakından bakalım:

  Microsoft Viva

  Viva Connections

  Çalışanlar için bir portal görevi gören Viva Connections, personel için dijital işyerlerine açılan bir kapı aslında. Şirket içi bağlantılar, dahili iletişim, avantajlar ve şirket politikaları gibi kaynaklar bu bölümde bulunuyor. Microsoft’un SharePoint teknolojisi üzerine inşa edilen Viva Connections, birlikte çalışacağınız ve birlikte çalıştığınız iş arkadaşlarınızla bağlantı kuracağınız temel bir alan.

  MicrosoftViva

  Viva Insights

  Microsoft Viva’nın yöneticiler için geliştirilen paneli Viva Insights ise, şirket personelinin çalışma verimliliği hakkında sonuçlar ve analizler sunuyor. Üretkenlik Puanı özelliğiyle, Microsoft yazılımları ve hizmetlerinden toplanan meta veriler aracılığıyla yöneticilerin çalışanları izlemesine imkân sağlanıyor. Ancak bu modül gizlilik endişeleri nedeniyle şimdiden tepki çekmiş durumda.

  Microsoft Viva

  Viva Learning

  Bir şirkette çalışmaya başladığınızda almanız gereken eğitimleri, Viva Learning modülünde bulacaksınız. Şirketiniz tarafından hazırlanan eğitim materyalleri, kurslar ve diğer içerikler burada sizi bekliyor olacak. LinkedIn Learning, Microsoft Learn ya da şirketinizin birlikte çalıştığı eğitim kuruluşlarının tüm içerikleri kolaylıkla buraya uyarlanabilecek. Tabii ki eğitim durumunuz yöneticiniz tarafından takip edilecek.

  MicrosoftViva

  Viva Topics

  Uzaktan çalışma çözümü Viva’da yer alan son modül ise “Topics” adını taşıyor. Burası şirketiniz için bir bilgi havuzu; bir anlamda sizin yerel ağdaki Wikipedia’nız. Bilgi kartları, belgeler, videolar, sunumlar gibi pek çok materyal burada tutuluyor ve şirket çalışanları ile yöneticilerin kullanımına sunuluyor. Microsoft Viva, ayrıca, kişiye özel bilgileri öne çıkarmak için yapay zekânın gücünden yararlanıyor.

  Microsoft Viva çözümü, Microsoft 365, Microsoft Power Platform ve Microsoft Dynamics 365’in yanı sıra üçüncü taraf ürün ve hizmetlerle kullanılabilecek. Şirketler, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve eğitim kurumları gibi pek çok alanda yararlanılabilecek olan Microsoft Viva’yı Microsoft 365 hizmeti kapsamında satın alarak kullanmaya başlamak mümkün.

  Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

  Bu yazıda Microsoft’un uzaktan çalışmayı kolaylaştırıcı ve destekleyici yazılım çözümü olan Viva’dan söz ettim. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.

  Twitter’da beni takip edin: https://twitter.com/melihbayramdede

  YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede


  MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

  Sinema keyfinizi katlayacak ‘soundbar’ önerileri

  Sinema keyfinizi katlayacak ‘soundbar’ önerileri

  Sinema keyfinizi katlayacak ‘soundbar’ önerileri

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN