Twitter artık herkes için 280 karakter!

0

Twitter, geçtiğimiz eylül ayında testlerine başladığı 280 karakter sayısına sahip Tweet gönderebilme özelliğini tüm kullanıcılara açtı. Artık 140 karakter sınırına sahip tweet’lerin devri kapandı.

Twitter konuyla ilgili basın bildirisinde, kullanıcılarının testlerin ilk zamanlarından itibaren 280 karakter limitine alıştığını, hatta daha kolay ve sık bir şekilde tweet attıkları bulgusu elde edildiğini açıkladı; bununla birlikte mikro blog ağında yeni limitine ragmen 140 karakterlik tweet’lerin de yoğun şekilde paylaşıldığının altı çizildi. Bu durum ‘Twitter’ın öz olma özelliğinin’ korunması şeklinde yorumlandı.

Twitter basın bildirisinde öne çıkan diğer detaylar şu şekildeydi;

“Tarihsel olarak baktığımızda, İngilizce atılan Tweet’lerin %9’u karakter limitini dolduruyordu. Bu oran bize, bir düşünceyi bir Tweet’e sığdırmak için sarfedilen, ve çoğunlukla Tweet’i düzenlemekle çok fazla vakit harcamak ve hatta bazen Tweet’ten vazgeçmekle sonuçlanan eforları yansıtıyor. Karakter sayısının artırılmasıyla, bu sorun büyük ölçüde azaltıldı – karakter limitini dolduran Tweet sayısı, toplam Tweet sayısının %1’ine kadar geriledi. Tweet’lerin karakter limitine daha nadir dayandığını gördüğümüzden dolayı insanların Tweet’lerini düzenlemek için daha az zaman harcadıklarına inanıyoruz. Bu ise şu anlama geliyor: Daha fazla alan insanların düşüncelerini bir Tweet’e sığdırmalarını daha kolay hale getiriyor ve böylece insanlar söylemek istediklerini söyleyerek Tweet’lerini daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde gönderebiliyorlar. Bunun kanıtlarını aşağıdaki grafikte görebilirsiniz:

Cevap bırakın