TV Askı aparatı nasıl seçilir?

0

TV Askı aparatı seçiminde rehber niteliği taşıyan yazımda, askı aparatı almadan önce bilmeniz gerekenleri bir araya getirdim.

TV Askı aparatı nasıl seçilir?

Hem yerden kazandıran hem de istenmeyen kazaların önüne geçmek için çözüm sunan TV askı aparatları evimize konfor ve değer katıyor.

Evlerin salon dekorasyonunu yaparken kullanılan mobilyalar ile birlikte en önemli eşyalardan birini televizyon oluşturuyor. Salonun merkezine konumlandırdığımız televizyonlar, genellikle ailelerin bir arada toplandığı ve gündelik hayatta en çok kullandığımız eşyalar arasında yer alıyor.

Bir zamanlar televizyonların konulduğu TV sehpa üniteleri, büfe gibi eşyaların yerini, şimdi dekoratif ve kullanışlı TV askı aparatları aldı. Daha geniş bir kullanım alanı sunan TV askı aparatları, ailelerin yaşam alanını en ferah ve konforlu şekilde dekore edebilmelerine imkan tanıdı. Özellikle çocuklu ailelerin karşılaşabileceği tatsız sürprizleri de ortadan kaldıran aparatlar, evlerimizin vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldi.

 

TV askı aparatınızı sabit veya hareketli olarak seçebilirsiniz.

TV askı aparatı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kapladığı yer küçük, faydası büyük olan TV askı aparatı seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli kriterler var.

Öncelikle televizyonunuzu yaşam alanınızda konumlandırmakla işe başlayabilirsiniz.

Salon ve oturma odası dekorasyonlarında televizyonun yeri seçilirken öncelikle odanın ölçüleri net bir şekilde göz önünde bulundurulmalıdır. Televizyon yerleştirilirken hem odanın ışık alma açısı hem de en geniş şekilde çerçeve verilebilecek düzende ortalanması önemlidir.

Ardından televizyonunuzun veya monitörünüzün arkasındaki VESA ölçülerini ve ağırlığını bilmeniz gerekir.

VESA ölçüsü televizyonunuzun arkasında, soldan sağa ve yukarıdan aşağıya bulunan dört montaj deliğinin uzaklık ölçüsüdür. Bu ölçüyü televizyon veya monitörünüzün kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz.

En yaygın VESA ölçüleri; 10×10, 20×20, 40×20, 40×40 şeklinde değişir. Ekran boyutu büyüdükçe 60×40, 80×40, 30×20 gibi farklı ölçülerle de karşılaşabilirsiniz.

Elbette her askı aparatı, her televizyonu kaldıramaz. VESA ölçüsünü öğrendikten sonra diğer önemli bir konu televizyonunuzun toplam ağırlığıdır. Bu ağırlık 2 kilogramdan başlayan ve 100 kilogramı aşan endüstriyel televizyonlara kadar değişkenlik gösterebilir.

Bu sebeple TV askı aparatı seçerken minimum ve maksimum ekran boyutu ile birlikte, maksimum taşıma kapasitesine mutlaka dikkat etmelisiniz. Günümüzde 100 inç.’e kadar ve 80 Kg. taşıma kapasiteli sabit TV askı aparatı bulabilirsiniz.

 

Tatsız sürprizleri de ortadan kaldıran TV aparatları, evlerimizin vazgeçilmezi

TV Askı Aparatı Seçenekleri

TV askı aparatınızı sabit veya hareketli olarak seçebilirsiniz.

Hareketli aparatlar daha hafif ve ortalama 36 kg.’a kadar olan televizyon veya monitörler için kullanılabilir. 360 derece dönebilen bu aparatlar, oturduğunuz konum neresi olursa olsun, televizyonunuzu veya monitörünüzü oraya doğru hareket ettirebilmenize olanak sağlar.

Hareketli aparatların bir diğeri ise açı verebileceğiniz aparatlardır. Bu aparatlar sayesinde televizyonunuzu 180 dereceye ye kadar açılandırılabilirsiniz.

Sadece yaşam alanları için değil, mutfak, çalışma ve yatak odası gibi evin diğer kısımlarında da yer ve estetik açıdan büyük bir öneme sahip olan TV askı aparatının montajının doğru yapılmasıda çok önemlidir.

Aparatınızı seçtikten sonra bunlara da dikkat edin;

  • Her ne kadar eli matkap tutan herkes bu işi yapabilir gibi görünse de, TV askı aparatınızı mümkünse teknik servis elemanlarına monte ettirin.
  • Cihazınızı sağlamlığından emin olmadığınız yerlere montaj yaptırmayın.
  • TV askı aparatı kutusu içersinde bulunan orijinal civataları kullanmaya dikkat edin.
  • Çocukların erişebileceği; oturma gurupları, yemek masasına yakın alanlar ve yatak üzeri gibi yerlere montaj yaptırmamaya çalışın.
  • Monte ettirdiğiniz askı aparatı üzerinde bulunan civata ve somunları “gevşeme ihtimallerini göz önünde bulundurarak” belirli aralıklarla kontrol etmeyi aksatmayın.

 

Televizyon üreticisi markaların bazıları tasarımlarına ek olarak yeni teknolojileri kullanırken, bazıları ise yeni ve akıllı tasarımları ile izlediğimiz görüntüyü adeta baştan hayal etmemizi mümkün kılıyor.

En iyi 4K ve Ultra HD televizyonlara yer verdiğim yazımı aşağıda bulabilirsiniz.

 

En iyi 4K ve Ultra HD Televizyonlar

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Cevap bırakın