En iyi 4K ve Ultra HD Televizyonlar

0

En iyi 4K ve Ultra HD televizyonlar ile dünya kupası maçlarını izlemeyi düşünüyorsanız rehber niteliğindeki yazım sizlere ışık tutacaktır.

Televizyonunuzu yenilemenizin şimdi tam zamanı.

Televizyon üreticisi markaların bazıları tasarımlarına ek olarak yeni teknolojileri kullanırken, bazıları ise yeni ve akıllı tasarımları ile izlediğimiz görüntüyü adeta baştan hayal etmemizi mümkün kılıyor. En iyi 4K ve Ultra HD televizyonlar ile dünya kupası maçlarını izlemeyi düşünüyorsanız rehber niteliğindeki yazım sizlere ışık tutacaktır.

Şimdi gelin sırasıyla; izleme mesafesi ve erkan boyutu, 4K Televizyon ve Ultra HD televizyon kavramları ile birlikte, en iyi 4K ve Ultra HD televizyonları birlikte görelim.

 

En iyi 4K ve Ultra HD Televizyonlar
En iyi 4K ve Ultra HD Televizyonlar

Ekran Boyutu Seçimi

Televizyonunuzu koyacağınız odada, televizyonunuzla oturacağınız koltuk arasındaki izleme mesafeniz seçeceğiniz televizyonun boyutu konusunda size ışık tutacaktır.

Televizyonunuzun ekran boyutu seçimi için önerilen aralıklar aşağıdaki gibidir.

  • 26 inç 1 – 2 metre izleme mesafesi
  • 30 inç 1,2 – 2,3 metre izleme mesafesi
  • 34 inç 1,3 – 2,6 metre izleme mesafesi
  • 42 inç 1,6 – 3,2 metre izleme mesafesi
  • 46 inç 1,8 – 3,5 metre izleme mesafesi
  • 50 inç 1,9 – 3,8 metre izleme mesafesi
  • 55 inç 2,1 – 3,9 metre izleme mesafesi
  • 60 inç 2,3 – 4,6 metre izleme mesafesi
  • 65 inç 2,5 – 5,0 metre izleme mesafesi derinliği olarak düşünebilirsiniz.

Televizyonunuzun boyutunu ayarladıktan sonra 4K ve Ultra HD teknolojisi arasındaki farkları bilmeniz bir sonraki adıma geçmenizi kolaylaştıracaktır.

 

En iyi 4K ve Ultra HD Televizyonlar
En iyi 4K ve Ultra HD Televizyonlar

4K ve UHD Arasında Ne Fark Var?

Yeni bir televizyon almak istediğinizde bu iki terim karşınıza çıkar ve hem teknik olarak farklılaşır hem de izleme deneyiminizi çeşitlendirir.

 

4K Nedir?

4K, 4.096 x 2.160 piksel çözünürlüğe denk gelir ve aynı zamanda 4K içeriğin nasıl kodlanacağını da belirler. 4K, aynı zamanda daha net bir resim anlamına gelir. Daha net ve standart HD’den daha fazla ayrıntı gösterebilme yeteneğine sahip görüntüler yaratır ve aynı anda ekranda daha fazla piksel (8,294,400) gösteren bir teknolojinin ürünüdür. 4K panelin daha yüksek piksel yoğunluğu, görüntü çizgili hale gelmeden çok daha yakından izlemenizi de sağlar.

 

Ultra HD Nedir?

HDR, yüksek dinamik aralığı anlamına gelen yeni bir teknolojidir. HDR özelliğine sahip televizyonlar daha fazla parlaklık ve kontrast içerdikleri için daha canlı ve gerçek bir görüntü sağlarlar.

UHD ise, Full HD’nin bir adım ötesi olarak kabul edilir. UHD, Full HD’nin 1.920 x 1.080 piksel çözünürlüğünü dörde katlayarak 3.840 x 2.160’a ulaştırır. Ultra HD televizyonlarda çözünürlüğün en az 3840×2160 olması bir zorunluluktur.

 

Dünya Kupası 4K ve HD Maç Yayınları 

Malum heyecanla beklediğimiz Dünya Kupası için geri sayım başladı.

Haziran ayında Rusya’da gerçekleşecek olan Dünya Kupası maçlarının 4K HDR teknolojisiyle kaydedileceği açıklanmıştı. Bu sayede Dünya Kupasındaki bütün maçları hem çok yüksek çözünürlükte hem de doygun renk ve siyah-beyaz oranıyla izleme fırsatı bulacağız. 14 Haziran ile 15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek Dünya Kupası maçları, 4K (UHD) kalitesiyle TRT4K ve HD kalitesiyle de TRT1 ile TRTSPOR’dan yayınlanacak.

 

En iyi 4K ve Ultra HD Televizyonlar
En iyi 4K ve Ultra HD Televizyonlar

 

En iyi 4K ve Ultra HD Televizyonlar

UHD TV ve 4K TV fiyatları diğer televizyonlara göre biraz daha pahalı olduğu için bu ürünlere özel hazırlanmış kampanyaları takip etmenizi tavsiye ederim. Şu anda MediaMarkt’ta bu ürün gamlarında kaçırılmayacak fırsatlar bulunuyor

Aralarından sizin için seçtiklerimi aşağıda bulabilirsiniz.

 

En iyi 4K ve Ultra HD Televizyonlar
En iyi 4K ve Ultra HD Televizyonlar

PHILIPS 55PUS6703/12 SS5 LED TV

Pixel Precise Ultra HD özelliği sayesinde kusursuz ve net görüntüler elde edebileceğiniz 55 inç boyutlu bu harika smart tv’de, hızlı ve sezgisel bir işletim sistemi olan SAPHI’ye yer verilmiş.

 

En iyi 4K ve Ultra HD Televizyonlar
En iyi 4K ve Ultra HD Televizyonlar

 

 

LG 55SJ800V.APD 55 inç UHD 4K Smart LED TV

Yeni nesil televizyon teknolojisine başka bir açılım sağlayan Nano Cell teknolojisi kullanılan 55 inç boyutlu harika bir smart tv. Harman/Kardon ses sistemi ile de öne çıkıyor.

 

En iyi 4K ve Ultra HD Televizyonlar
En iyi 4K ve Ultra HD Televizyonlar

 

SAMSUNG QE55Q7FAMTXTK Ultra HD Premium 55 inç 140 cm SMART LED TV

UHD 4K görüntü kalitesine sahip ve LED görüntü teknolojisi ile gelen bu 55 inç boyutlu harika smart tv, Quantum Dot teknolojisi ile yenilikçi ve mükemmel renk kontrastları sunuyor.

 

İzleme deneyimimizi bambaşka bir boyuta taşıyacak bu smart tv’lerden birini seçtikten sonra, akıllı ev uygulamaları ile hayatınıza konfor katmaya, evinizin kontrolünü ele almaya ne dersiniz?

Akıllı Ev Uygulamaları ile Hayatınıza Konfor Katın” başlıklı yazımda IoT, yani Nesnelerin İnterneti kapsamında karşımıza çıkan ve hayatımızı çok daha kolay hale getiren akıllı ev uygulamaları hakkında kişisel deneyimlerimi aktarmıştım.

Akıllı Ev Uygulamaları ile Hayatınıza Konfor Katın

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Cevap bırakın