Tripod mu monopod mu?

0

Tripod mu monopod mu?Fotoğraf tutkunları için tripod mu monopod mu sorusu mutlaka yanıtlanması gereken önemli bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda sorunun yanıtını arıyoruz.

Fotoğraf çekmek temelde fotoğraf makinesi ile yapılıyor olsa da (günümüzde cep telefonları da fazlasıyla bu iş için kullanılıyor) beraberinde bazı aksesuarların gerektiği de tartışılmaz bir gerçek. Özellikle fotoğraf konusunda iddialı olan kullanıcıların objektif, tripod, flaş, monopod ve benzeri gibi aksesuarlara sahip olması da gerekiyor.

Tripod mu monopod mu?

Konu fotoğraf makinesini bir yere sabitleyerek çekmek olduğunda kullanabileceğimiz en önemli aksesuarların başında tripod yani üç ayaklar gelir. Bu yardımcılarımızın elimizde taşıyabilecek kadar küçük olanları bulunduğu gibi boyumuzu aşan ve çok ağır cihazları bile taşıyabilecek sürümleri de vardır.

Tripod mu monopod mu?

Tripodlar genelde uzun süreli pozlamalarda, kendimizi de kadraja almak istediğimiz ve etrafta kimsenin olmadığı durumlarda, Time lapse yani zaman atlamalı çekimlerin yapılacağı durumlarda ve düşük ışık şartlarında fotoğraf makinesini sabitlememiz gerektiği yerlerde kullanılır. Ek olarak video çekimlerinde de tripod kullanılır.

Tripodlar özelliklerine göre genelde 100 TL ile 10 bin TL arasında fiyatlarla satılır. Elbette bu aksesuarların fiyatlarını belirleyen şey üretildikleri malzeme, taşıdıkları ağırlık ve ek özelliği olup olmadığına (mesela katlandığında çok küçük olabilmeleri gibi) göre değişir.

Monopodlar ise üç ayaklı tripodlardan farklı olarak tek ayağa sahiptir. Bu da beraberinde mutlaka birinin tutarak kullanması gerektiği anlamına gelir. Monopodlar ağırlıklı olarak bir kullanıcının tutarak bir çekim yaptığı durumlarda tercih edilir. Bu da video çekimleri, seri halde fotoğraf çekilmesi gereken etkinlik, fuar ve benzeri ortamlarda monopod kullanımının tercih edilmesini getirir.

Tripod mu monopod mu?

Hangi tercih edilmeli?

Benim kişisel önerim fotoğrafla ciddi olarak ilgileniyorsanız çantanızda minik de olsa bir adet tripod bulunmalı. Bu sayede fotoğraf makinenizi bir masaya ya da yere koyarak çekim yapabilirsiniz. Bu mini tripod konusunda daha detayl ıbilgi almak isterseniz daha önce yine bu sayfalarda sizinle paylaştığım yazımı okuyabilirsiniz.

Normal boyutta bir tripod kullanımı biraz daha profesyonel ya da ciddi çekimler yapacağınız işler için gerekeceğinden dolayı, sağlam, fotoğraf makinenizi taşıyacak, kullanışlı bir tripodunuzun olmasını da öneririm.

Monopod ise daha çok seri çekim yaptığınız ve makineyi uzun süre taşımanın sizi yoracağı ortamlarda işe yarayacaktır. Tripoda göre oldukça hafif olan monopodlar pratik olmaları sebebiyle de tercih edilebilir. Ancak iki aksesuar kullanım alanlarının ve yöntemlerinin farklı olduğunun altını çizmek isterim.

Tripod mu monopod mu?

Günün sonunda fotoğraf konusunda ciddi bir kullanıcı iseniz mutlaka sahip olmanız gereken bir aksesuar da tripod modelleri oluyor. Ayrıca zaman zaman kullanacağınız bir aksesuarın da monopod olabileceğini unutmamak da fayda var. En azından bu tarz çözümleri bilmeniz çekimlerinizde size fayda sağlayacaktır.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın