Cep telefonu ve fotoğraf makineleri için mini tripod seçimi nasıl yapılır?

0

Küçülerek cebe de giren mini tripod aksesuarları hem cep telefonları hem fotoğraf makineleri için kullanışlı bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Teknolojinin gelişmesi cihazların küçülmesine yol açarken, küçülemeyen cihazların da özelliklerinin artmasını sağladı. Son yıllarda fotoğraf makineleri küçülürken, aynasız kategorisindeki cihazlar da hafifledi. Cep telefonları genel trendin aksine büyümeye başlasalar da sunabildikleri özellikler de giderek arttı.

Cep telefonu ve fotoğraf makineleri için mini tripod seçimi nasıl yapılır?

Hem cep telefonları hem fotoğraf makineleri (ki video kameralar da bu kategoriye eklenebilir) video içerik üretimi için kullandığımız cihazlar haline geldi. Elbette bu tarz bir cihazı yanımızda taşırken zaman zaman bir yere sabitlemek, kendimizi çekmek ya da bir konuyu çekmek için sabitlememiz gerekiyor. Bu sabitleme işlemi için kullanacağımız en pratik ürün ise mini tripodlar.

Tripodları hepimiz biliriz: Üç ayaklı, üzerine fotoğraf makinesi, cep telefonu (ek bir aksesuar ile) ve video kamera takabileceğimiz en küçüğü kapalı iken 40-50 cm, açıldığında ise 1.5 metreyi aşan boya sahip olan aksesuarlardır. Elbette bir tripodu günlük olarak taşımak o kadar kolay bir şey değil. Özellikle de profesyonel ya da bu işin tutkunu değilseniz bir tripod taşımak hamallıktan başka bir şey değil.

İşte bu sorunu çözmek, aniden gelişen durumlarda ihtiyaç görülmesi için mini tripodlar geliştirildi. Kapalı iken 25-30 cm, açıldığında ise 15-20 cm yükseklik verebilen ve minik yardımcılarımız günlük kullanım için geliştirildi. Üzerlerinde standart fotoğraf makinesi ya da video kamera bağlantı yuvası bulunan mini tripodlar, 250-300 gramı geçmeyen ağırlıkları ile küçük bir çantada bile rahatlıkla taşınabiliyor.  Bu aksesuarların taşıma kapasitesi ise 3 kg’a kadar çıkabiliyor.

Mini tripod nasıl seçilir?

Öncelikle kaliteli bir ürün aldığınızdan emin olmanız gerekiyor. Son aylarda çok popüler olan mini tripod kategorisinde onlarca farklı ürünü internette bulabilirsiniz. Ancak ne yazık ki bunların hepsi çok kaliteli değil. O bakımdan bu tarz bir ürünü güvendiğiniz ya da bildiğiniz bir yerden satın almaya çalışın.

Diyelim ki neden alacağınıza karar verdiniz. İkinci aşamada bu mini tripodu hangi cihazla kullanacağınızı iyi belirlemelisiniz. Eğer sadece video kamera ya da fotoğraf makinesi ile kullanacaksanız sorun yok. Ancak işin içine cep telefonu da girecekse, onu tripoda tutturmak için ek bir aksesuar satın almanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Bazı tripodlar bu aksesuar ile birlikte satılırken bazılarında ayrıca almanız gerekiyor. Satın almadan önce bunu dikkate almanız önemli bir konu. Bu tarz bir mini tripoda güzel bir örneği bu sayfada bulabilirsiniz.

Son olarak mini tripodların küçük ve pratik aksesuarlar olduğunu, video kayıt yapabilen cihazı bir yere koyarak ya da elinizde tutarak çekim yapmak için tasarlandıklarını unutmayın. Bu tarz bir aksesuar standart bir boy tripodun alternatifi olarak geliştirilmedi. Amacı günü kurtarmak ve pratik bir aksesuar olarak size yardımcı olmak. Ona boyundan büyük işler yüklerseniz sonu hüsran olabilir. Yani beklentinizi makul sınırlar içinde tutun.

Bu tarz mini tripodların ayaklarının esnek olan türleri de bulunuyor. Bunları bir masaya ya da zemine normal bir tripod gibi tutturabileceğiniz gibi bir ağaç dalına ya da boruya ayaklarını sararak da kullanabilirsiniz. Bu tarz bir mini tripoda güzel bir örneği bu sayfada bulabilirsiniz.

Sonuç olarak günümüz tarzında içerik üreten YouTuber, Vlogger ya da farklı bir isim de verseniz bu kişiler için pratik bir çözüm olan mini tripodlar birçok hikaye anlatıcı tarafından tercih ediliyor. Sizin de bu tarz bir ihtiyacınız varsa ve bu ihtiyacı gidermek istiyorsanız yazıda anlattığım ürünlere bir göz atın derim.

Işığınız bol olsun…

 

 

Cevap bırakın