Tiktok nedir, nasıl kullanılır?

0

Çinli teknoloji devi ByteDance tarafından geliştirilen TikTok, sosyal medyada yeni bir akımın temsilcisi. TikTok, 9 Kasım 2017’de ABD merkezli Musical.ly uygulamasını 1 milyar dolara satın aldıktan ve 2 Ağustos 2018’de kullanıcı hesaplarını birleştirdikten sonra daha hızlı büyümeye başladı. Musical.ly, ByteDance tarafından satın alınmadan önce 200 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya sahipti. Bu da TikTok için büyük avantaj sağladı.

Douyin adı TikTok olarak değiştirildi

İlk kez Eylül 2016’da Çin’de Douyin adıyla yayınlanan, Eylül 2017’de Endonezya’da yayılmaya başladığında küresel pazara uygun olması için TikTok adı verilen uygulama, 23 Ocak 2018’de Tayland’da ücretsiz indirilen mobil uygulamalar kategorisinde birinci sırada yer aldı.

2018’de en çok indirilen uygulama oldu

2018 yılı bitmeden çok indirilenler arasında girdi. TikTok, Asya’dan çıkan ve dünya genelinde yaygınlık kazanan bir uygulama olarak dikkatleri üzerine çekti. TikTok uygulamasının indirilme sayısı Eylül 2018’de Facebook, Instagram, Snapchat ve YouTube’u geçti. TikTok’un ana şirketi ByteDance’ın piyasa değeri ise 75 milyar doları buldu.

tiktok ios

TikTok, kısa video paylaşımına odaklanan bir mobil uygulama. Kullanıcılarına müzikal, dans, komedi, oyunculuk, dudak senkronizasyonu ve diğer türlerde 15 saniyelik kısa videolar üretme ve canlı yayınlar yapma imkânı veren uygulama, şimdilik sadece iOS ve Android işletim sistemli cihazlar üzerinden mobil uygulamalar aracılığıyla kullanılabiliyor.

150 ülkede 500 milyondan fazla kullanıcıya sahip

TikTok’un dünya genelinde 150 ülkede 500 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Uygulamanın Türkiye’deki kullanıcı sayısı ise 2018 rakamlarına göre 28,4 milyon. Bu rakamla Türkiye, TikTok kullanan ülkeler arasında üçüncü sırada. Birinci sırada 119,3 milyon kullanıcıyla Hindistan, ikinci sırada ise 39,6 milyon kullanıcıyla ABD yer alıyor.

tiktok press center

Android cihaz kullanıcılarında daha popüler

Bir başka veri de TikTok’un Android işletim sistemli cihaz kullanıcılar arasında daha yaygın olması. Bunda Android işletim sisteminin çok sayıda marka tarafından çok sayıda cihazda kullanılması etkili olsa da, çoğunlukla gelişmekte olan ülkelerde Android işletim sistemli cihazların tercih ediliyor olması da etken. ABD’de ise TikTok kullanıcıları arasında iOS ve Android işletim sistemli cihaz dağılımı neredeyse yarı yarıya.

Eğlenceli paylaşım yapmanın en doğal hali

Kısa video uygulaması TikTok’u popüler yapan nedenlerden belki de başta geleni insanların pozitif anlarını, eğlenceli şekilde paylaşmasına imkân vermesi. TikTok, kullanıcı hesaplarını ve video içeriklerini moderasyondan geçiren bir deneyim sunuyor. TikTok’ta hesap açma sırasında yaş sınırı 13 olarak belirlenmiş. Videolara özel efektler,  eğlenceli etiketler, müzikler ve sesler eklenebiliyor.

tiktok press center

Harcanan süreyi sınırlama imkânı sunuyor

Uygulama, ailelere ekran karşısında harcanan süreyi sınırlama imkânı ve denetim mekanizması sunuyor. Aileler isterse bir şifreyle devreye sokulan bu özellik sayesinde 40, 60, 90 ve 120 dakika gibi seçeneklerle harcanan süreyi kısıtlayabiliyor. Bu süre tamamlanınca devam etmek için yeniden şifre girmek gerekiyor. Sınırlı Görüntüleme Modu ile de herkese uygun olmayan içeriklerin görünümünün sınırlandırılması sağlanıyor.

Yorumları filtrelemek isterseniz denetim sizde

Yapay zekâdan güç alan bu fonksiyon, geçerliliği 30 gün olan bir şifreyle aktif edilebiliyor. Kullanıcıların güvenliği için TikToki yorumları filtreleme özelliği de sunuyor. Bu sayede istenmeyen yorumları filtrelemek için liste oluşturmak mümkün. Kullanıcılar, oluşturdukları listede adı geçen anahtar kelimeler geçen yorumlarla bir daha asla karşılaşmıyor.

tiktok press center

Gizlilik seçeneklerini kontrol etmeyi unutmayın

Hesap açtıktan sonra TikTok uygulamasında gizlilik seçeneklerini kontrol etmek yararlı olacaktır. Burada etkileşime geçmek ya da geçmemek istediğiniz kişilerle ilgili tüm deneyim sizin elinizde oluyor. Örneğin paylaştığınız içeriğin indirilmesine izin verip, vermemek için ayar yapabilirsiniz. Dilerseniz bir engelleme listesi de oluşturabilirsiniz.

Facebook klonlamak için harekete geçti bile

TikTok’un büyük başarı göstermesi, haliyle rakip sosyal medya devlerinin de iştahını kabarttı. Facebook, Snapchat’i satın almak istemiş ancak olumsuz cevap almıştı. Bunun üzerine şirket Snapchat’in bir çok özelliğini Instagram ve Facebook’a adapte etmişti. Şimdi de TikTok’un yükselişe geçmesi üzerine Facebook, TikTok’a benzeyen yeni uygulaması Lasso’yu geliştirdi. 15 saniyeye kadar video çekmeye izin veren Lasso uygulaması, henüz Türkiye’de kullanıma açılmış değil.

Hâlâ tanışmayan kaldıysa…

Eğer hâlâ TikTok dünyasına katılmış değilseniz, vakit kaybetmeyin. Uygulamayı iOS işletim sistemli cihazlar için buradan, Android işletim sistemli cihazlar içinse buradan ücretsiz indirebilirsiniz.


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Android platformundaki en popüler ücretsiz oyunlar

Televizyonunuzun ses kalitesini artırmanın dört yolu

Yabancı dil öğreten mobil uygulamalar

Cevap bırakın