Telefonunuzun hacklenmesini önlemek için yapabilecekleriniz

0

Günümüzde bütün akıllı cihazlar hacklenebiliyor. Yani kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilebiliyor. Özellikle akıllı telefonlara yüklenen bazı kötü amaçlı yazılımlar kullanıcıların yalnızca bilgilerini ele geçirmiyor, pek çok açıdan onları etkiliyor. Kullanıcıların telefonlarının ele geçirilmemesi için uzmanlar pek çok öneri sunuyor olsa da işler gerçek hayata geldiğinde değişebiliyor. İşte telefonunuzun hacklenmesini önlemek için yapmanız gerekenler:

Kötü amaçlı yazılım saldırıları ve veri ihlalleriyle ilgili tüm raporlarda kullanıcıların çoğunun durumu önemsemediği ve dikkate almadığı için ortaya çıktığı biliniyor. Bu sebeple telefonların ya da sosyal medya hesapların hacklendiğini görüyoruz. Peki bunları engellemek adına kullanıcıların neler yapması gerekiyor?

Şifre eklemek en önemlisi; Kolay kolay bulunmayacak bir şifre tercih edin

Telefonunuzu güvence altına almak için bazı adımları atmanız gerekiyor. Örneğin telefonunuza parlak izi, yüz tanıma ya da ana ekranda şifre oluşturma gibi yöntemleri tercih etmek ilk seçeneğiniz olabilir. Böylece telefonunuzu kaybettiğinizde ya da çaldırdığınızda kötü niyetli kişilerin hareket alanlarını kısıtlamış olursunuz. Öte yandan hiçbir şey kusursuz bir koruma sağlamaz ancak biraz teknik bilgi, telefonunuzu başkalarına karşı koruma şansınızı artıracaktır.

Telefonda kullandığnız şifreler ise tahmin edilebilir olmamalıdır. Yani dünya çapında en çok kullanılan ‘12345’ gibi bir şifre koymak sizin telefonunuzu açık hedef haline getirebilir. ‘1234, 0000, 2580’ gibi yaygın olarak kullanan parolalardan da uzak durun.

Telefondaki fotoğrafları gizlemek

İnternette gezinmek telefon için de bir açık hedeftir. Bu yüzden geçmişinizi, çerezlerinizi ve önbelleğinizi düzenli olarak silmeye özen gösterin. Sanal ayak izinizi kaldırmak, meraklı gözlerle toplanabilecek veri miktarını en aza indirmek için oldukça önemli. Eğer bir iPhone kullanıcısıysanız, ‘iPhone’mu Bul’ özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Android telefon kullanıcıları da güvenli ve lisanslı yazılımlar kullanarak bu özelliğe erişebiliyor.

En başta da belirttiğimiz gibi yüzünüz, parmağınız, deseniniz veya PIN kodunuzla telefonununuzun güvenliğini artırabilirsiniz. Telefonunuzu yüz kimliği, parmak izi, desen veya şifre ile donatmak özellikle kayıp veya hırsızlık durumunda en temel koruma biçimi oluyor. Bu koruma yöntemleri elbette telefonunuzun modeli ve işletim sistemine göre değişiklik gösterebiliyor ama temelde telefonunuzun size sunmuş olduğu güvenlik seçeneğini değerlendirmeniz gerekiyor.

Telefondaki fotoğrafları gizlemek

Telefonunuzdaki hesapları  güçlü parolalarla güvence altına alın  ve  onu sunan uygulamalarda savunma hattınızı iki katına çıkaran iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın. Örneğin şu anda halihazırda Instagram gibi milyonlarca aktif kullanıcısı olan popüler bir uygulama böyle bir imkan sunuyor. Çatı şirket Facebook ve onun dışında sunduğu hizmetler ile milyonlarca kişiye ulaşan Google da benzer bir sistemi benimsiyor. İşte bu noktada kullandığınız uygulamalarda eğer varsa iki faktörlü kimlik doğrulamayı seçin.

Bu şifreleri sakın seçmeyin! İşte en kötü şifreler

Geçenlerde açıklanan verilerde VPN kullanan kişilerin son yıllara göre oldukça artmış olduğu ortaya çıkmıştı. Bu yüzden bir VPN kullanmak sizi pek çok siteye girmeye olanak sağlarken aynı zamanda halka açık alanlarda halka açık ve koruma sağlamayan Wi-Fi bağlantılarından da korur. Bir VPN, bağlantınızı bilgisayar korsanlarından gizlediği için aslında oldukça önemli. Çünkü havaalanlarında, kafelerde, otellerde ve benzer kamuya açık alanlarda güvenli olmayan ağlardayken özel olarak bağlanmanızı sağlar.

Xiaomi telefonlarda az bilinen özellikler

Bir VPN bağlantısıyla, hassas verileriniz başta olmak üzere belgelerinizin ve yaptığınız etkinliklerin tamamı korunmuş oluyor. Özellikle telefonda bu rahatlığı hissetmek oldukça büyük bir konfor alanı da sağlamış oluyor.

Uzmanlar tarafından sürekli vurgulanan ve söylenen bir konu da uygulama indirmek için güvenilir olmayan yerleri tercih etmek. Uygulamalarınız için resmi uygulama mağazalarına bağlı kalmadığınız zaman telefonunuza hangi kötü amaçlı yazılımların yüklendiğini bilemezsiniz. Elbette uygulama mağazası dışında indirdiğiniz uygulama güvenilir olabilir ama çoğunlukla kişilerin bilgilerini çalıp, hesaplarını ele geçiriyor.  Hem Google Play hem de Apple App Store, tehlikeli olabilecek uygulamaların mağazalarına girmesini önlemek için adımlar atsa da resmi uygulama mağazaları da bu tarz uygulamalara sahip olabiliyor.

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi

Telefonunuzdaki verileri yedeklemek ise oldukça mantıklı bir diğer yol. Telefonunuzu yedeklemek iki nedenden dolayı her zaman iyi bir fikir olarak uzmanlar tarafından öneriliyor. İlki yedeklenen veriler yeni bir telefon aldığınızda oraya geçişinizi oldukça kolaylaştırır. Bu sayede eski telefonunuzdan yeni telefonunuza basit bir şekilde geçebilirsiniz.

İkincisi ise şüphesiz telefonunuzun kaybolması ya da çalınması durumunda verilerinizi kaybetmenizin önüne geçer. Sadece bu da değil aynı zamanda çalınan telefonunuzdaki verileri de uzaktan silmenize olanak da sağlar. Hem iPhone kullanıcıları hem de  Android kullanıcıları için yedekleme oldukça kolaydır.

Telefonunuzun hacklenmesini önlemek için eski uygulamaları silin

Eski uygulamaları ya silin ya da güncel tutmaya özen gösterin. Pek çok kişi uygulamaları indiriyor ve bir kez kullanıyor. Daha sonra onların telefonunuzda unutur ve hem güncellenmez hem de belki de uygulama eski olduğu için kötü niyetli kişilerin bir kapısı olmuştur. Bu sebeple birkaç dakikanızı ayırarak gerçekten kullanmadığınız uygulamaları depolanan verilerle beraber silin.

Bunun yapmamızın nedeni ise her uygulamanın, güncellenmesi gereken veya kendisiyle ilişkili bir güvenlik sorunu olabilecek başka bir uygulama olmasında yatıyor. Veri ihlalleri ve güvenlik açıkları olabileceği için eski uygulamaları silmek akıllıca bir hareket olacak. Eğer baktığınızda eski ancak kullandığınız uygulamalar varsa bunları mutlaka düzenli olarak güncelleyin ve bir seçenek varsa otomatik güncellemeleri açın.

iPhone'da kurtarma ilgili kişisi eklemek

Akıllı telefon kullanıcılarının çoğu acil bir durumda telefonunu uzaktan nasıl kilitleyeceğini ya da verilerinin nasıl silebileceğini bilmiyor. En kötü senaryoya odaklanacak olursak: Telefonunun çalınması. Ancak bu durumda bile uzaktan da olsa telefonunuzu kitleyebilir ya da verilerinizi tamamen silebilirsiniz. Telefondaki her şeyi silmek ise düzenli olarak buluta yedekleme yapmaktan geçiyor. Bu sayede hackerlar bilgilerinize erişemez ve sorun yaşama ihtimalinizi en aza indirir. Bu noktada hem Apple, iOS kullanıcılarına cihazları uzaktan silmek için adım adım bir kılavuz sağlarken aynı zamanda Google da Android kullanıcıları için de bir kılavuz sağlıyor.

Hayatınızın büyük bir kısmı telefonunuzdayken oraya güvenilir güvenlik yazılımlarını yüklemek sizi ve telefonunuzda tuttuğunuz şeyleri koruyabilir. İster  Android  sahibi olun ister  iOS  sahibi olun, mobil güvenlik yazılımı verilerinizi, alışverişlerinizi ve ödemelerinizi güvende tutabilir. Bu yüzden telefonunuz için lisanslı ve güvenilir yazılımları yükleyebilir ve cihazınızı güvende tutabilirsiniz.

WhatsApp kullanıcıları dikkat: Acilen bu özelliği aktif edin!

Cevap bırakın