WhatsApp kullanıcıları dikkat: Acilen bu özelliği aktif edin!

0

Teknolojinin gelişimi ile artık her işimizi ceplerimizde bulunan akıllı telefonlar aracılığıyla hallediyoruz. Her ne kadar bu durum insan hayatını büyük ölçüde kolaylaştırsa da, kullanıcı güvenliği açısından potansiyel tehlike altındayız. Bu noktada kullanıcıların kişisel bilgilerine göz diken bilgisayar korsanları, adeta pes dedirtecek yeni yöntemlerle karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Bu doğrultuda siber güvenlik uzmanları, yaklaşan yılbaşı nedeniyle dünyanın dört bir yanındaki WhatsApp kullanıcılarını hesaplarını güvence altına almaları konusunda uyardı. Zira bu tür önemli günlerde veri ihlallerinin ciddi oranda arttığı ve kullanıcıların her zamankinden daha fazla tehlike altında olduğunu belirtelim. Bu nedenle kullanıcılara WhatsApp hesaplarının güvenliğini artırabilmeleri için aşağıdaki adımları izlemeleri önerildi.

 

Telefondaki fotoğrafları gizlemek mümkün! İşte 3 farklı yol

 

Gelen sahte mesajlara dikkat edin

Özellikle bilgisayar korsanları, WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarında hesabınızı ele geçirebilmek için tanıdığınız birini taklit ederek hesabına erişmekte güçlük çektiğini, kısa süre içinde gelecek doğrulama kodunu kendisine söylemesi halinde yeniden erişim sağlayabileceği şeklinde mesajlar gönderiyor. Maalesef gelen doğrulama kodunun aslında sizin hesabınıza ait olduğunu çalındıktan sonra anlayabiliyoruz.

Bu yöntemin yılbaşı gibi önemli günlerde daha sık kullanıldığını, ancak uygulanacak birkaç adımla önüne geçilebileceğini ifade eden güvenlik araştırmacıları, kullanıcıları iki adımlı doğrulama özelliğini aktif hale getirmesi konusunda net bir dille uyarıyor.

Halihazırda kullanılan uçtan uca şifreleme gibi güvenlik yöntemleri yukarıda bahsettiğimiz durumlarda çok işe yaramıyor. Bu nedenle iki adımlı doğrulama özelliğinin aktif hale getirilmesi ile hesabınızın başkaları tarafından ele geçirilmesi bir hayli zorlaşacak.

Özelliği aktif hale getirmek ise oldukça basit. Ayarlar > Hesap > İki adımlı doğrulama > Etkinleştir adımları izledikten sonra kendinize 6 haneli bir pin kodu belirleyin. Bunun SMS veya telefon aramasıyla aldığınız 6 haneli doğrulama kodundan farklı olduğunu belirtelim. Ardından e-posta adresinizi girip doğruladıktan sonra güvenlik yöntemi aktif hale gelecektir. Böylelikle hesabınızı ele geçirdiğini düşünerek doğrulama kodunu yazan bilgisayar korsanı, iki adımlı doğrulama özelliğine takılarak amacına ulaşamayacaktır.

Cevap bırakın