Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerGüvenlikTelefonunuz Çalınırsa ya da Kaybolursa Neler Yapabilirsiniz?

  Telefonunuz Çalınırsa ya da Kaybolursa Neler Yapabilirsiniz?

  Akıllı telefonunuzu bir an olsun yanınızdan ayırmıyorsunuz. Peki ya telefonunuz çalınırsa veya kaybolursa neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Aslında ilk bilmeniz gereken telefonunuzda kişisel bilgileriniz, iş ile ilgili belgeleriniz, bankacılık uygulamanız ve sosyal medya hesaplarınız gibi hassas öneme sahip bilgilerinizin olduğudur. Dolayısıyla, bir çalınma veya kaybolma durumunda çok hızlı hareket etmeniz gerekiyor. Aşağıda böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gerekenleri derledim.

  Telefonunuz Çalınırsa ya da Kaybolursa Ne Yapabilirim?

  Servis Aldığınız Operatörünüz İle İletişime Geçin

  Telefonunuzun çalındığı ya da kaybolduğu kesinleştiği anda hemen mobil operatörünüzle irtibat kurun. SIM kartınızın aktif durumunu pasif hale getirin ve yeni bir SIM kart edinin. Hatta o cihazın başka bir SIM kartla çalışmasını engellemek operatörünüze talimat verin.

  Telefonunuzu Takibe Alın

  Akıllı telefonlarınıza bir uygulama yükleyerek kaybolan veya çalınan telefonunuzun yerini bulabilirsiniz. iPhone kullanıcıları için “Find My iPhone”, Android kullanıcıları ise “Find My Device” uygulamasını kullanarak telefonlarının konumunu harita üzerinde görebilirler. Aynı zamanda telefonunuzu uzaktan çaldırabilirsiniz. Hatta bir adım daha öteye giderek telefonunuzu uzaktan fabrika ayarlarına geri döndürmeniz mümkündür.

  Hesaplarınızın Şifrelerini Değiştirin

  Telefonunuzun başkalarının elinde olabileceğini düşünerek acilen güvenliğinizi sağlamak gerekir. Hızlıca bazı adımlar atmalısınız ve ilk olarak, telefonunuzda kullandığınız tüm hesapların şifrelerini değiştirin. Özellikle e-posta, sosyal medya hesapları ve banka uygulamaları önceliğiniz olmalı.

  En Yakın Karakola Giderek Durumu Polise Bildirin

  Eğer telefonunuzu çaldırdıysanız en yakınınızdaki polis karakoluna durumu anlatın. Karakoldan alacağınız polis raporu ile sigortanıza veya mobil operatörünüzle başvuru yapabilirsiniz. Polise durumu hemen bildirmek çalınan telefonunuzun bulunma şansını artırabilir.

  Telefonu Sigortaladığınız Firmayı Arayın

  Eğer telefonunuzu satın alırken sigorta ettirdiyseniz sigorta şirketinizi arayarak durumu bildirin. Sigorta poliçenizin kapsamı dahilinde ise size ya yeni bir telefon temin eder ya da oluşan maddi kaybınızı telafi eder.

  Telefonunuz Çalınırsa Uzaktan Verilerinizi Silin

  Çalındıysa polise başvurdunuz, kaybolduysa çevrenize sordunuz ve soruşturdunuz. Tüm bu yapılanlara rağmen telefonunuzun geri gelme şansının olmadığını düşünüyorsanız önemli bir karar vermeniz gerekir. Telefonunuzun uzaktan veri silme özelliğini kullanarak cihazınızdaki tüm kişisel bilgileri silerek fabrika ayarlarına dönüş yapın. Bu işlemi yaptığınızda telefonunun içindeki verilerin başkalarının eline geçmesini engellersiniz. “Find My iPhone” veya “Find My Device” gibi uygulamalar bu işlemi yapan uygulamalardır.

  Gelecekteki Olası Kaybolma ve Çalınmalara Karşı Önleminizi Alın

  Gelecekte benzer bir durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız bazı önlemler almanız gerekir. Zor tahmin edilen karmaşık parolalar tanımlayın ve parmak izi ve yüz tanıma gibi biyometrik güvenlik önlemlerini etkin hale getirin. Cihazınızın konum hizmetleri her zaman açık kalsın.

  Özetle

  Kullandığınız ve eliniz-kolunuz durumundaki telefonunuzun kaybolması veya çalınması çok sıkıntılı bir durumdur. Fakat ivedi ve etkili önlemler alarak verilerinizi ve kimliğinizi korursunuz. Yukarıda anlatılan yöntemleri uygulayarak telefonunuzun olası bir kaybolma veya çalınma durumuna karşı hazırlıklı olursunuz.

  www.mediatrend.com.tr

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN