Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürCep Telefonunuzu Suya Düşürdüyseniz Yapmanız Gerekenler

  Cep Telefonunuzu Suya Düşürdüyseniz Yapmanız Gerekenler

  Günümüzde cep telefonları, hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş ve neredeyse hiçbir yerde yanımızdan ayırmıyoruz. Bazen telefonu deniz şortunun cebinde unutup havuza ya da denize girebiliyor, havuzun kenarında içeceğimizi yudumlarken yanlışlıkla havuza düşürebiliyor ya da üzerine su ya da başka bir sıvı dökebiliyoruz.  Peki bu durumda ne yapmak gerekiyor? İşte yapmanız gereken en temel şeyler…

  Cep telefonunuzu hemen sudan çıkarın ve kapatın

  Cep telefonunuz suya düştüğünde ya da üzerine bir sıvı döküldüğünde hızlıca hareket etmeniz ve sudan çıkarmak ve ıslaklığı en aza indirmek için telefondaki sıvıyı uzaklaştırmanız gerekecektir. Atacağınız bu basit adım sıvının cihaza daha fazla nüfuz etmesini engelleyecektir. Ardından cihazınız hala açıksa kapatmanız içindeki elektronik parçaların daha fazla zarar görmesini engelleyecektir. Cihazı kapatarak suyun içerideki devre kartlarına ve diğer bileşenlere zarar verme riskini azaltabilirsiniz. Diğer taraftan kullandığınız telefon su geçirmez bir modelse ve suya düşürdüyseniz bu adımları atmanız gerekmez. Bu tür telefonlar suya karşı dayanıklıdır. Her ne kadar su geçirmez dense de dikkatli olmakta fayda vardır.

  Pili çıkarın

  Her ne kadar günümüzde akıllı telefonların hemen hemen hiçbirinin pili çıkarılamıyor olsa da böyle bir seçeneğiniz varsa pili çıkartmanızda büyük fayda var. Pili çıkarmak cihazda oluşabilecek hasarın minimuma indirir. Pili çıkarmak mümkün değilse, biraz önce belirttiğimiz gibi cihazınızı hemen kapatın.

  Cihazı kurulayın

  Cihazınızı çıkardıktan sonra ıslaklığı en aza indirmek için bir havlu veya kağıt mendil yardımıyla kurulamaya çalışın. Ancak sert bir malzeme ya da başka bir şey kullanmaktan kaçının. Sert şeyler telefonunuzun ekranında ya da diğer yüzeylerinde çiziklere neden olur. Cihazı kurularken kesinlikle sallamaktan kaçının. Telefonunuzu sallamak bileşenlere daha çok zarar vermenize neden olur.

  Telefonunuz suya düştüyse, ıslaklığı en aza indirmek için cihazı bir havlu veya kağıt mendil yardımıyla nazikçe kurulayın. Ancak, cihazı sert bir şekilde sallamaktan kaçının; çünkü bu, suyun daha derinlere nüfuz etmesine neden olur. Cihazın altında, hoparlörlerinde ya da diğer yerlerde su olduğunu düşünüyorsanız cihazı hafifçe eğerek ya da dikkatli bir şekilde çok hafif olmak üzere cihazı sallayın. Cihazı kurutmak için saç kurutma makinesi gibi yöntemlerden de uzak durun. Saç kurutma makinesi cihazın aşırı ısınmasına neden olarak içindeki parçalara ciddi zararlar verir. Bu nedenle doğal yollarla kurulamaya bırakın. Cihazın tamamen kuruduğundan emin olmadan kesinlikle açmayı denemeyin.

  Pirinç mucizesi

  Yukarıdaki adımları attıktan sonra telefonunuzdaki nemi tamamen almak için bir kaba pirinç doldurun ve telefonunuzu bu pirincin içine yerleştirin. Pirinç, nem emme özelliği sayesinde telefonunuzdaki suyu absorbe edecek ve kurumasına olanak tanıyacaktır. Bu yalnızca telefon için değil, suya düşen diğer elektronik cihazlar için de geçerli bir yöntemdir.

  Profesyonel Yardım Alın

  Sorunlar devam ederse, profesyonel yardım almanız en iyisi olur. Uzman teknik servis, cihazınızı inceleyerek gerektiğinde müdahale eder ve yeni telefon alma maliyetlerinden tasarruf sağlar. Telefonunuz, zaman içinde hasar görmüş olabilir veya ilerleyen zamanlarda sorunlar çıkarabilir potansiyeline sahiptir. Teknik servis çalışanı gerekli temizliği yaparak oksitlenme meydana gelmemesini sağlayacaktır.

  Tüm bu önlemleri almanız telefonunuzun yüzde 100 sağlıklı bir şekilde çalışacağı anlamına gelmez. Telefonunuz, onarılamayacak kadar hasar görmüş olabilir ya da ileride sorunlar çıkarma potansiyeline sahip. Ancak doğru adımları atarak bu ihtimali en aza indirmeniz mümkün.

  Akıllı Telefonunuzun Pilini Değiştirmenin Zamanı Geldi mi?” başlıklı blog yazımız da ilginizi çekebilir.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN