Telefonu daha hızlı şarj etmek için basit taktikler

0

Akıllı telefonlar iyi hoş ancak çoğunun şarj konusunda sorun çıkarttığı da bir gerçek. Birkaç yıl sorun çıkmadan kullanan telefonların bataryaları kullanıma bağlı olarak eskiyor ve eski performansı veremiyor. Bu nedenle telefonları daha hızlı şarj etmek de oldukça önemli bir hale geliyor. Telefonu daha hızlı şarj etmek için bazı küçük tüyolar bulunuyor. Bunları uyguladığınız zaman hem telefonunuzun bataryasını bozmayacaksınız hem de hızlı bir şekilde şarjın dolduğunu göreceksiniz.

Telefonu daha hızlı şarj etmek için tercih edilmesi gereken ilk şey ‘hızlı şarj destekleyen’ cihazları satın almak

Eğer telefonunuzun hızlı bir şekilde dolmasını istiyorsanız telefon tercihinizde bunu da değerlendirmelisiniz. Hızlı şarj özelliğini destekleyen telefonları satın aldığınız zaman akıllı telefonun desteklediği orana göre bir şarj cihazı alabilirsiniz. Bu da şarj etme sürenizi önemli ölçüde düşürür. Elbette bunun yanında başka taktikler de var.

Basit gibi görünse de şu anda akıllı telefonları korumak ya da estetik amaçlarla milyonlarca kişi telefonlarını kılıfla kullanıyor. Ancak telefonunuzu şarj ederken kılıfı çıkartmak, şarjın dolma hızını küçük de olsa etkiliyor. Burada ise telefonlarda kullanılan lityum iyon piller devreye giriyor.

Çoğu telefonda kullanılan bu piller, sıcaklığa bağlı olarak performans düşüşüne neden oluyor. Telefonun kılıf içinde olması ise ısınma oranını artırdığı için, eğer cihazınızın daha hızlı dolmasını istiyorsanız kılıfı çıkartarak şarj etmek akıllıca bir çözüm olacaktır.

Telefonunuz destekliyorsa şarj modunu etkinleştirin

Android’in geçen yıllardaki sürümlerinde karşılaştığımız kadarıyla şarj modunun etkin olması cihazın şarjının dolma hızını artırıyor. Eğer cihazınız bu özelliği destekliyorsa telefonunuzu şarja taktığınızda şarj modunu etkinleştirmeniz yeterli.

Bir diğer önemli konu ise telefonunuzu şarj etmek istiyorsanız direkt prize takmak. Otomobildeyken priz bulamadığınız için aracın USB çıkışıyla şarj etmek ya da bilgisayarınızın USB çıkışı gibi bağlantılar üzerinden şarj etmek telefonun tam şarja ulaşma süresini oldukça uzatıyor. Bu nedenle eğer mümkünse telefonunuzu duvar prizine takarak şarj etmeye çalışın.

kablosuz şarj

Kablosuz şarj konusu ise oldukça tartışmalı. Zira pek çok açıdan çok faydalı olan kablosuz şarj ile cihazları bu yolla şarj etmek, pratik olsa da yavaş bir dolum sunuyor. Her ne kadar günümüzde kablosuz şarj cihazları gelişmiş olsa da yine de ‘kablolular kadar’ hızlı bir dolma performansı sunmuyor.

Şarjdayken telefonunuzu kullanmayın

Uzmanların da belirttiği ve yıllardır pek çok kişinin kullandığı bir diğer seçenek ise telefonunuzda ‘uçak modunu’ aktifleştirmeniz. Bu sayede cihaza gelen ağ veri akışını durduracak ve tamamen şarj olmaya odaklanacak. Mümkünse telefonunuzu hızlı bir şarj ile duvara monteli bir priz ile şarj etmek ‘çok daha hızlı bir şarj‘ deneyimine ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bir diğer yandan yıllardır söylenen efsanelerden biri olan telefonunuzu şarjdayken kullanmayın fenomeni ‘hızlı şarj performansını’ etkiliyor. Bu nedenle telefonunuz şarjdayken kullanmamaya çalışın.

Apple Watch 8 için ‘beklentileri suya düşüren’ gelişme!

Cevap bırakın