Apple Watch 8 için ‘beklentileri suya düşüren’ gelişme!

0

Apple Watch 8 özellikle giyilebilir cihaz kullanıcıları tarafından merakla bekleniyor. Yeni özellikler ve tasarımsal eklemeler ile karşımıza çıkması beklenen akıllı saat hakkında yeni ortaya çıkan gelişmeler beklentileri de suya düşürüyor.

Akıllı saatlerde en çok beklenen ve kullanılan özellikler şüphesiz sağlık ve spor alanındakiler oluyor. Bu nedenle kullanıcıların beklentileri özellikle bu iki alandaki gelişmeler oluyor. Ancak söylenen göre yeni cihazda kan şekerini ölçmesini bırakın, vücut sıcaklığının bile takibi mümkün olmayabilir.

Apple Watch 8 hakkında bildiğimiz bütün her şey

Akıllı saatlere eklenen sensörler sayesinde pek çok kalemde kullanıcıların değerleri ölçülebiliyor. Haliyle Apple Watch söz konusu olduğunda, eksikleri eleştirilse de, beklentiler oldukça yüksek oluyor. Apple Watch 7 ile büyüyen ekran boyutu, saatin çok daha iyi bir deneyim sunmasını sağlıyorken aynı zamanda performans artışları da kullanıcıları karşılıyor.

Bloomberg’den Mark Gurman’a göre bu yıl tanıtılacak Apple Watch büyük hayal kırıklığı yaratacak. Gurman’ın içeriden kaynaklara dayandırdığı bu haberde yıllardır, Fitbit, Garmin ve Oura gibi giyilebilir cihaz üreten markaların sunduğu özelliklerden olan ‘vücut sıcaklığını’ Apple Watch 8’de göremeyeceğimizi üzülerek belirtiyor.

Apple watch

Aynı yazıda Gurman, Apple Watch tarafında vücut ısısının ölçülmesinin en önemli yol haritası olduğunu söylese de yine de konunun sıcaklığını yitirdiğini aktardı. Kan basıncının ölçülmesinin ise en az iki ya da üç yıla kadar kullanıcılara sunulacağını düşündüğünü belirtti. Hatta imalı ve ironik bir şekilde glikoz yani şeker izleme özelliğinin de kullanıcılara on yıl içinde gelirse şaşırmayacağını söyledi.

Diğer bir yandan Apple’ın yeni akıllı saatinden neler beklemeliyiz diye soruyor olabilirsiniz. The Wall Street Journal‘ın belirttiği gibi yeni giyilebilir cihazda uyku düzenini izleme ve uyku apnesini( horlamayı) tespit etme gibi yeteneklerin geleceği bildirildi. Yani bu özelliklere kesin gözüyle bakılıyor.

Forbes tarafında ise konu hakkında bir haber yayımladı. Bu haberde Patently Apple tarafından ortaya çıkartılan rapora/görsele atıfta bulunuluyor. 2015 yılında piyasaya sürülen Digital Crown tuşunun bir tasarım değişikliği ile kaldırılması söz konusu. Bu tasarım değişikliğinin Apple Watch 8’e yansıyıp yansımayacağı bilinmiyor ancak tamamen optik bir sensör ile değiştirilmesi gündemde görünüyor.

Bazı uzmanlar, Apple’ın daha yeni cihazının çıkışı için en az 8-9 ay olduğunu bu kadar sürede yeni gelişmelerle akıllı saate eklenecek sensörlerin de netleşmeye başlayacağını düşünüyor.

5G’nin geleceği: Samsung ve Apple rekabeti artıyor!

Cevap bırakın